Czy krótkie spodenki mogą stanowić odzież roboczą?

Prawidłowe stosowanie w pracy środków ochrony indywidualnej oraz odpowiednio dobranej odzieży roboczej znacząco wpływa na bezpieczeństwo pracowników i chroni ich przed niechcianymi urazami. Pracodawcy są zobowiązani do zapewnienia pracownikom wszystkiego co jest konieczne żeby zminimalizować ryzyko urazów, chorób zawodowych, a nawet śmierci.

czy krotkie spodenki moga stanowic odziez robocza - Czy krótkie spodenki mogą stanowić odzież roboczą?

W okresie letnim wiele osób zastanawia się jednak jak rozsądnie podejść do tematu wysokich temperatur i poradzić sobie z upałami przez dobór lżejszej odzieży. Odsłonięcie niektórych partii ciała znacząco wpływa na komfort i wydajność pracy. Szczególnie problematyczny może okazać się jednak dobór spodni. Czy warto jest zamieniać długie spodnie na ich krótszy odpowiednik? A może lepiej postawić na ubieranie długich spodni i ewentualne podwijanie ich nogawek?

Co na ten temat mówi kodeks pracy?

W kodeksie pracy nie znajdujemy wzmianki o długości stosowanej odzieży. Jesteśmy jednak zobowiązani do stworzenia bezpiecznych warunków w miejscu pracy. Ciało pracownika musi być zabezpieczone przed szkodliwymi substancjami, zanieczyszczeniami fizycznymi, chemicznymi i biologicznymi, a także przed promieniowaniem. Niekiedy nie jest to możliwe przy ubieraniu krótkich spodenek, które odsłaniają nogi i wystawiają je na bezpośredni kontakt z czynnikami drażniącymi.

Pracodawca jest zobowiązany do ustalenia rodzaju odzieży roboczej, która będzie używana w jego zakładzie. Może on zdecydować, że krótkie spodenki zagrażałyby zdrowiu lub życiu pracownika (m.in. w pracach, w których istnieje ryzyko urazów dolnych części ciała). W takiej sytuacji pracownik zobowiązany jest do stosowania się do ustalonych w zakładzie norm. Ta sama zasada tyczy się podwijania nogawek w długich spodniach. Pracownicy powinni najpierw przedyskutować te sprawę z pracodawcą i ustalić sposób postępowania.

Kiedy możliwe jest ubieranie krótkich spodenek w miejscu pracy?

Każdy zakład stosuje indywidualne przepisy dotyczące odzieży ochronnej. Jeżeli pracodawca uzna, że ubieranie krótkich spodenek w żaden sposób nie zagraża pracownikowi, może zdecydować, że dopuści je do stosowania. Jest to możliwe zwłaszcza wtedy, gdy praca nie wymaga kontaktu z dolnymi partiami ciała lub stosowane w zakładzie substancje nie działają drażniąco na odsłoniętą skórę. Może zostać wprowadzony również inny dodatkowy element ochronny, np. fartuch zabezpieczający przed ewentualnymi urazami.

Co w sytuacji, gdy ubieranie spodenek jest niemożliwe?

Jeżeli stosowanie krótkich spodenek wiązałoby się z dużym ryzykiem, pracodawca postąpi mądrze, kiedy poszuka innego rozwiązania, aby poprawić komfort pracy. Pomocne może okazać się stosowanie odzieży wykonanej z jasnych i przewiewnych materiałów lub stosowanie dodatkowej wentylacji. Nie należy zapominać też o odpowiednim nawodnieniu i dostępie do wody pitnej.

Przepisy nie określają jednoznacznie kwestii ubierania krótkich spodenek jako odzieży roboczej. Niezależnie od tego jaką decyzję podejmie pracodawca, musi on pamiętać, że priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. Pracownicy zaś muszą stosować się do przepisów ustalonych w ich miejscu pracy. Najlepsze propozycje dla pracowników odzieży roboczej w Anco.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here