Ogrzewanie konwekcyjne powoduje, że temperatura powierzchni elementów pomieszczenia (ścian, drzwi, mebli itp.) jest różna od temperatury powietrza w pomieszczeniu. Równomierne ogrzanie pomieszczeń na całej powierzchni uzyskamy poprzez zastosowanie stropów klimatycznych.
Ich działanie opiera się na zasadzie wymiany ciepła, powodującej przemieszczanie się promieniowania cieplnego z ciepłej na zimną powierzchnię. Dzięki temu temperatura powietrza w pomieszczeniach może być od 2 do 3°C niższa niż przy ogrzewaniu konwekcyjnym, co niesie ze sobą znaczące oszczędności energii. W praktyce obniżając temperaturę o 1°C zyskujemy około 6% oszczędności energii, a o 3°C – już blisko 20%! Oszczędność energii przy zastosowaniu stropów klimatycznych osiągniemy także dzięki szybkiemu czasowi ich reakcji. Dla przykładu – strop klimatyczny DX-Therm jest wykonany z naturalnego materiału budowlanego – betonu, który posiada zdolność przewodności cieplnej na poziomie 1,25 W/mK. Dzięki temu szybko się nagrzewa, ograniczając zużycie energii. Pełną wydajność osiąga on już po około 60 minutach. Do zasilania DX-Therm można wykorzystać zarówno gaz, olej, prąd czy pompy ciepła.
REKLAMA
Stropy klimatyczne dostarczane są na budowę jako gotowe elementy. Ich montaż jest bardzo szybki, np. montaż stropu DX-Therm o powierzchni około 100 m2 zajmuje około 2 godzin.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.