Ekologiczne ogrzewanie domu z urządzeniami marki SAS

Urządzenie grzewcze powinno być optymalnie dobrane nie tylko do potrzeb energetycznych budynku, ale również preferencji inwestora. Wielu Polaków wciąż jest przywiązanych do paliw stałych, inni idą z duchem czasu i proekologicznymi hasłami i wybierają pompy ciepła, a dla jeszcze innych, to kotły gazowe stają się pierwszym wyborem. Co istotne, obecnie każde z tych urządzeń może, a nawet musi, być ekologiczne.

Ekologiczne ogrzewanie domu z urządzeniami marki SAS
Fot. 1. Monoblokowa pompa ciepła VESTA pracująca na naturalnym czynniku roboczym.

Kotły peletowe do wyższego dofinansowania

Kotły peletowe to obecnie najpopularniejsze urządzenia na paliwa stałe. W naszej ofercie poza standardowym typoszeregiem znajdują się urządzenia kwalifikujące się do podwyższonego poziomu dofinansowania z Programu Czyste Powietrze. Na nowe modele kotłów peletowych o podwyższonym standardzie – BIO COMPACT PLUS i BIO EFEKT PLUS inwestor może uzyskać nawet do 18 000 zł dopłaty. To wszystko dzięki obniżonej emisji pyłów – PM ≤20 mg/m3.

Pompy ciepła VESTA

Powietrzne pompy ciepła są idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą podnieść swój komfort i przestać martwić się składowaniem i noszeniem opału czy usuwaniem popiołu z kotłowni. Z kolei osoby, które do tej pory korzystały ze źródeł ogrzewania takich jak prąd, olej opałowy czy gaz ze zbiornika docenią ją za niskie koszty eksploatacji. Wprawdzie pompa ciepła jest urządzeniem, które pobiera prąd do działania, ale jest to nawet 4 razy mniej niż w przypadku kotła elektrycznego. Dodatkowo, często jest łączona z mikroinstalacjami fotowoltaicznymi. Nie da się też nie wspomnieć o chyba najważniejszymi argumencie – tym ekologicznym. Korzystając z pompy ciepła nie obciążamy środowiska, nie przyczyniamy się do powstawania niskiej emisji – a co za tym idzie smogu. Poniżej przedstawiamy aspekty na jakie warto zwrócić uwagę decydując się na konkretny model powietrznej pompy ciepła.

Konstrukcja typu monoblok czy split?

Powietrzne pompy ciepła mogą występować w wersji monoblok lub split. Monoblok charakteryzuje się tym, że wszystkie elementy układu chłodniczego znajdują się w jednej zamkniętej obudowie. Taką pompę ciepła stawiamy przy budynku, a między nią a instalacją grzewczą prowadzone są rury z wodą bądź cieczą niezamarzającą oraz przewody elektryczne. Montaż takiej pompy jest prosty i szybki, ponieważ jest ona fabrycznie napełniona czynnikiem roboczym przez producenta i w pełni hermetyczna. W wersjach split montaż jest bardziej skomplikowany oraz wymaga od instalatorów posiadania uprawnień w zakresie F-gazów, gdyż konieczne jest samodzielne napełnienie układu chłodniczego czynnikiem oraz sprawdzenie jego szczelności na miejscu montażu urządzenia. Przekłada się to na wyższe koszty samego montażu.

Jaki czynnik chłodniczy?

W najnowocześniejszych pompach ciepła stosuje się naturalny czynnik chłodzący niepodlegający ustawie SZWO (tzw. F-gazy). Jest to propan (R290), który jest niewątpliwie czynnikiem przyszłości. Stosowany jest m.in. w lodówkach, a z biegiem czasu będzie prawdopodobnie jednym z niewielu czynników dopuszczonych dla pomp ciepła. Wyróżnia go bezpieczeństwo oraz niski współczynnik GWP wynoszący zaledwie 3. GWP to potencjał tworzenia efektu cieplarnianego – im jest niższy, tym mniejszy ma na niego wpływ. Dla porównania – inny czynnik często stosowany w pompach ciepła – R410 ma GWP równe aż 2088! Decydując się na pompę ciepła z propanem R290 jako czynnikiem chłodzącym, nie trzeba dokonywać płatnych obowiązkowych kontroli przewidzianych przepisami ustawy F-gazowej. Nie ma również konieczności jej rejestracji w Centralnym Rejestrze Operatorów (CRO) ani jej instalacji przez specjalistę posiadającego uprawnienia F-gaz.

Współczynnik COP, SCOP

  • Współczynnik COP do 4,2 dla A2W35
  • SCOP = 3,3 i klasa A ++ dla klimatu umiarkowanego

Im wyższe COP tym zawsze wyższa sprawność pompy ciepła? Niekoniecznie.

Porównując pompy ciepła należy zwrócić szczególną uwagę na wartości COP i SCOP. W przypadku parametru COP zawsze należy sprawdzić dla jakich wartości A (temperatura powietrza zewnętrznego) i W (temperatura zasilania) producent go deklaruje. Niektórzy podają COP dla takich parametrów jak np. A10W35, co mija się z celem. Dla A10W35 współczynnik COP może być wyższy o kilkanaście procent w porównaniu do A2W35. W przypadku SCOP należy zwrócić uwagę dla jakiego klimatu i trybu pracy podawane są wartości. Tylko porównanie dla tych samych warunków pozwoli wywnioskować, które urządzenie jest bardziej efektywne. W innym wypadku inwestor może błędnie założyć, że wybiera lepszą – bardziej sprawną pompę ciepła.

Complete to install – wszystko w standardzie

Nasza pompa ciepła sprzedawana jest w systemie CTI (Complete To Install). Oznacza to, że użytkownik otrzymuje urządzenie w pełni kompletne, wyposażone w podzespoły gotowe do montażu co przekłada się na oszczędności poprzez zakup jednego skonfigurowanego do pracy zestawu.

WAŻNE!

Dofinansowanie do pomp ciepła dotychczas było możliwe tylko w przypadku termomodernizacji domu i wymiany nieekologicznego urządzenia. Od 29 kwietnia 2022 roku z dofinansowania mogą skorzystać również inwestorzy planujący budowę nowego domu, a to wszystko w ramach Programu Moje Ciepło.

Ekologiczne ogrzewanie domu z urządzeniami marki SAS
Fot. 2. Kotły gazowe Condens i Condens Plus charakteryzują się wysokim współczynnikiem sprawności cieplnej.

Kondensacyjne kotły gazowe – już w sprzedaży!

Oferta firmy SAS poszerzyła się o kolejne produkty. Są to gazowe kotły kondensacyjne CONDENS oraz CONDENS PLUS. Kocioł jednofunkcyjny CONDENS (19, 24, 30, 42 kW) zaprojektowany został dla potrzeb centralnego ogrzewania, można jednak podłączyć do niego zewnętrzny zasobnik c.w.u., co umożliwi przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Kocioł w wersji dwufunkcyjnej CONDENS PLUS (19, 24, 30 kW) zaprojektowano zarówno do centralnego ogrzewania jak i do produkcji c.w.u. przepływowo za pośrednictwem wbudowanego płytowego wymiennika ciepła. Nasze kotły gazowe charakteryzują się wysokim współczynnikiem sprawności cieplnej co bezpośrednio przekłada się na niższe zużycie gazu. Wyposażone są w zaawansowany układ sterowania wraz z intuicyjnym panelem sterującym, który zapewni komfortową obsługę urządzenia.

Zostań autoryzowanym instalatorem i serwisantem naszych urządzeń!

Zapraszamy na darmowe szkolenia autoryzacyjne dla instalatorów i serwisantów kotłów gazowych. Prowadzimy cykle szkoleń, na których przekazujemy niezbędną wiedzę techniczną uprawniającą do montażu, pierwszego uruchomienia, corocznych przeglądów i serwisowania kotłów. Jednocześnie zachęcamy do skorzystania z Programu Partnerskiego i odbierania nagród za montaże i uruchomienia. Aby zapisać się na szkolenie należy przesłać zgłoszenie na adres: zielonastrefa@sas.busko.pl

Więcej o ekologicznych urządzeniach grzewczych na stronie: www.sas.busko.pl

Anna Pawłowska – Kawa ZMK SAS Sp. z o.o.

Poprzedni artykułAkumulatorowy przecinak do rur MILWAUKEE M12 RAPTOR
Następny artykułDlaczego warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj