Za wyborem ogrzewania podłogowego przemawia wiele atutów. Sprawdź, czym się charakteryzuje i jak wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do potrzeb domowników. Dowiedz się więcej i zadbaj o komfort we własnych czterech kątach!

Ogrzewanie podłogowe – najważniejsze zalety
To nowoczesne rozwiązanie zapewnia równomierne ogrzanie całego pomieszczenia. Oznacza to, że nie spotkasz się z nieprzyjemnym odczuciem zimnej podłogi, gdyż cała jej powierzchnia oddaje ciepło. To doskonała alternatywa dla tradycyjnych grzejników, które łatwo się nagrzewają, lecz szybko stygną. Kolejną zaletą ogrzewania podłogowego jest pionowy rozkład temperatury. Najwięcej ciepła odczujesz u stóp, a nieco mniej na głowie, co zapewnia przyjemny efekt. Pamiętaj jednak, że prawidłowo zainstalowana podłoga powinna być neutralna w dotyku (ani zbyt ciepła, ani zimna).
Ogrzewanie podłogowe to świetna propozycja dla alergików czy astmatyków. Wybór takiej konstrukcji sprawi, że powietrze nie będzie zbyt suche, co ograniczy rozwój niebezpiecznych dla zdrowia roztoczy. W tym miejscu warto zaznaczyć, że tradycyjne grzejniki zbierają kurz. Natomiast nowoczesna instalacja jest zupełnie niewidoczna. I tu kolejna zaleta – znacznie większe możliwości aranżacyjne. Warto pamiętać, że w przypadku kaloryferów temperatura zasilania wynosi nawet 60°C. Przy popularnej podłogówce następuje dużo mniejsze zużycie czynnika grzewczego, gdyż wystarczy 45°C. Wszystko to sprawia, że taka forma ogrzewania cieszy się coraz większą popularnością. Jeśli cenisz komfort, zdecydowanie warto zastanowić się nad tym praktycznym rozwiązaniem.
REKLAMA
Konstrukcja ogrzewania podłogowego
Budowa ogrzewania podłogowego nie jest skomplikowana. To rury połączone ze źródłem ciepła i umieszczone na warstwie jastrychu. Dzięki temu posadzka zapewnia optymalną temperaturę. Elementy można układać pętlowo lub meandrowo. Możesz wybrać np. rury jednorodne z barierą antydyfuzyjną czy wielowarstwowe wyposażone w aluminiową wkładkę. Konstrukcja obejmuje również izolację przeciwko wilgoci, izolację brzegową oraz izolację termiczną. Należy też pamiętać o zastosowaniu rozdzielacza, który wspomaga odpowiednie rozprowadzanie wody w wężownicach. Ponadto wspiera automatykę sterującą.
Kluczowym aspektem będzie wybór materiału na ogrzewanie podłogowe. Do bezpiecznych oraz chętnie wybieranych rozwiązań należą płytki ceramiczne, które świetnie przewodzą ciepło i wyróżniają się odpornością na działanie wysokiej temperatury. Najlepiej sprawdzą się w kuchni i łazience, choć wielu projektantów wnętrz zaleca je również do salonów. Na szczęście wybór płytek jest tak zróżnicowany, że ogranicza Cię jedynie wyobraźnia! Przy ogrzewaniu podłogowym świetnie sprawdzą się również panele. To relatywnie tani oraz łatwy w montażu materiał. Jednak o zakupie nie powinien decydować przypadek, a szczegółowa analiza specyfikacji technicznej. Ważnym czynnikiem jest rodzaj paneli, a do popularnych rozwiązań należą modele laminowane i winylowe. Ponadto zwróć uwagę na klasę użyteczności i ścieralności, aby dopasować konstrukcję do pomieszczenia.
Duże znaczenie ma również estetyka. Jeśli szukasz uniwersalnych konstrukcji, które pasują do większości aranżacji, doskonałym rozwiązaniem będzie zakup modnych paneli podłogowych szarych. To tylko jedna z wielu propozycji. Wszystko zależy od układu wnętrza oraz preferencji domowników. Przed zakupem dokładnie zapoznaj się z ofertą i przeanalizuj dostępne opcje.
Artykuł Partnera
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.