W naszych warunkach, gdzie sezon grzewczy trwa długo, a paliwo jest drogie, dobór odpowiedniego kotła CO nie jest łatwy. Poza wysoką sprawnością, niezwykle ważny jest rodzaj spalanego paliwa.

Stosunkowo tanim źródłem energii jest węgiel lub drewno, zwłaszcza gdy mamy dostęp do odpadów np. z przecinki drzew. Niestety jego spalanie wiąże się z uciążliwą obsługą kotła, związaną z częstym uzupełnianiem paliwa oraz z usuwaniem popiołu. Idealnym kompromisem pomiędzy kosztami ogrzewania a wygodą obsługi jest węgiel kamienny sortymentu groszek, który można spalać w kotłach z automatycznym podajnikiem. Dlatego METAL-FACH opracował serię kotłów SD DUO, wyposażonych w podajnik retortowy, gdzie energia pozyskiwana jest przy minimalnej obsłudze. Ponadto kotły SD DUO mają stały ruszt wodny, na którym z powodzeniem można spalać tańszy węgiel sortymentu orzech lub drewno opałowe.
SOKÓŁ kotły c.o. – seria kotłów SD DuO
Seria kotłów SD DUO składa się z trzech modeli o mocy grzewczej 14, 17 i 25 kW, przystosowanych do pracy w otwartym systemie CO zarówno z obiegiem grawitacyjnym, jak i wymuszonym. Dzięki niewielkim wymiarom, pozwalają one zaoszczędzić sporo cennego miejsca w kotłowni. Długość największego modelu wynosi 615 mm przy szerokości łącznie z podajnikiem 1,2 m. Seria SD posiada stalowy ruszt wodny (węgiel, drewno) oraz poziome kanały konwekcyjne. W zależności od zapotrzebowania, kocioł SD można wyposażyć w palnik retortowy (eko-groszek) lub rynnowy palnik BIO (eko-groszek, pellet, ziarna zbóż). Korpus wodny w kształcie prostopadłościanu wykonany jest z atestowanej stali kotłowej o grubości 5 mm (dla elementów posiadających kontakt z gazami spalinowymi) oraz 4 mm (dla pozostałych elementów). Odpowiednie warunki spalania zapewnia sterownik FL300. Aby zapewnić odpowiednie warunki spalania, nad pracą kotła czuwa elektroniczny sterownik FL300. Jego praca oparta jest na logice Fuzzy Logic oraz PID. Ciągły pomiar zawartości spalin za pomocą sondy Lambda oraz ich temperatury pozwala na odpowiednie dobranie parametrów pracy kotła. Spalanie przebiega zatem w idealnych warunkach, co przekłada się na wysoką efektywność ogrzewania oraz oszczędność paliwa nawet do 25%. Pracując w trybie ręcznym, letnim lub pogodowym, sterownik zarządza pracą nawet trzech obiegów grzewczych. Dostarczany w standardzie czujnik pogodowy podaje informacje na temat warunków panujących na zewnątrz, umożliwiając dobór parametrów pracy kotła z wyprzedzeniem. Sterownik dobiera bowiem parametry pracy na podstawie zapotrzebowania budynku na moc grzewczą w danym momencie, a nie tylko na podstawie temperatury panującej wewnątrz.
REKLAMA
Dodaj komentarz