Czy podłogówka może zabić rybki w akwarium?

…czyli mity i fakty na temat ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe to coraz częściej stosowany system grzewczy. Zdobywa popularność dzięki swym niezaprzeczalnym zaletom. Przed zdominowaniem rynku powstrzymują go jednak negatywne mity i przesądy skutecznie zniechęcające wielu klientów do wykorzystania tej formy ogrzewania. Jak większość tego typu historii tak i te, w zdecydowanej większości, daleko odbiegają od prawdy. Dziś staniemy się na chwilę „pogromcami mitów” i postaramy się obalić cztery najpopularniejsze z tych, które zniechęcają inwestorów do stosowania ogrzewania podłogowego.

Mit pierwszy – elektryczne ogrzewanie podłogowe jest drogie

Opinia ta ma swe korzenie w powszechnym przekonaniu (niesłusznym zresztą) o wysokich cenach energii elektrycznej. Nie bierze jednak pod uwagę podstawowego pytania, które powinien zadać sobie każdy użytkownik ogrzewania – ile marnotrawi się energii wykorzystywanej do grzania? W przypadku ogrzewania podłogowego – bardzo mało. Jest to system, którym można bardzo precyzyjnie sterować. To oznacza, że możemy dokładnie określić zmiany temperatury w ciągu doby dla każdego z pomieszczeń, system grzewczy pracuje więc tylko wtedy, gdy jest potrzebny (na przykład rano i wieczorem, kiedy korzystamy z łazienki), przez większość doby nie zużywając energii. Wykorzystuje jej więc tylko tyle, ile jest potrzebne do utrzymania zadanej temperatury. Poza tym elektryczne ogrzewanie podłogowe może działać w systemie akumulacyjnym – magazynując energię w nocy, gdy cena prądu jest niższa (taryfa nocna) i oddając ją w dzień. Kolejny atut to automatyczna samoregulacja mocy, jak w systemach Raychem T2Red i T2Reflecta, dzięki której więcej ciepła wytwarzane jest w strefach zimniejszych, a mniej w ciepłych. Elektryczne ogrzewanie podłogowe nie generuje również kosztów eksploatacyjnych. Nie wymaga konserwacji związanych z corocznymi przeglądami instalacji. Jest praktycznie bezawaryjne – niezawodność elektrycznych przewodów grzejnych (renomowani producenci udzielają pełnej gwarancji na swoje systemy nawet do 20 lat) dodatkowo obniża koszty eksploatacji. Przy zastosowaniu nowoczesnych systemów ogrzewania podłogowego opartych na przewodach samoregulujących oraz odpowiedniej izolacji podłoża użytkownik może oszczędzić nawet 20% energii w porównaniu do klasycznego systemu.

Rozkład temperatury przy zastosowaniu konwencjonalnego systemu ogrzewania z grzejnikami.
Rozkład temperatury przy zastosowaniu systemu ogrzewania podłogowego.
 

Mit drugi – ciepła podłoga wpływa niekorzystnie na samopoczucie użytkowników

Wymyślił to z pewnością człowiek, który nigdy nie wyszedł spod prysznica na ciepłe kafle, lub w zimowy poranek nie wyskoczył z łóżka wprost na ciepłą podłogę. I na tym powinniśmy zakończyć obalanie tego mitu. Jednak nie tylko nasze odczucia obalają ten przesąd. Robią to również suche fakty. Temperatura podłogi to maksymalnie 30°C, co jest odczuwane jako przyjemne ciepło nie powodujące wychłodzenia bosych stóp. Poza tym ogrzewanie podłogowe, w przeciwieństwie do konwencjonalnych grzejników, zapewnia równomierną dystrybucję ciepła w pomieszczeniu. Rozkład temperatury przy zastosowaniu konwencjonalnego systemu ogrzewania z grzejnikami jest bardzo niekorzystny – w pomieszczeniu występują duże różnice temperatur (18-65°C). Rozkład temperatury przy zastosowaniu systemu ogrzewania podłogowego jest znacznie korzystniejszy, różnice temperatur sięgają zaledwie kilku stopni (20-25°C).

Mit trzeci – elektryczne ogrzewanie podłogowe emituje szkodliwe pole elektromagnetyczne

Na codzień, zdrowo i bezpiecznie żyjemy z wieloma urządzeniami zasilanymi prądem. Elektryczny system grzewczy, zachowuje się tak jak każde inne urządzenie elektryczne – telewizor, pralka czy komputer. Poza tym dziesiątki, jeżeli nie setki metrów przewodów, którymi płynie prąd (tak jak w ogrzewaniu podłogowym) są w ścianach naszych domów, mieszkań, biur czy warsztatów – doprowadzają energię elektryczną do gniazdek i oświetlenia. Tych, którzy mają jeszcze jakieś wątpliwości przekonać powinna informacja, że producenci oferują przewody czy maty skompensowane, gdzie natężenie pola jest mniejsze od naturalnego pola elektromagnetycznego Ziemi (przykładowo T2Red i T2Reflecta).

 

Mit czwarty – ogrzewanie podłogowe jest niezdrowe, tworzy klimat niekorzystny dla alergików, szkodzi osobom mającym problemy z krążeniem

Na koniec jeden z najpowszechniejszych przesądów. Również on jest nieprawdziwy. System ogrzewania podłogowego jest wręcz polecany dla ludzi cierpiących na alergie – powoduje mniejszą cyrkulację powietrza, a więc redukuje unoszenie się kurzu. Ogrzewana podłoga nie ma również niekorzystnego wpływu dla osób cierpiących na żylaki. Rozkład temperatury w pionie jest bardzo korzystny – gdy przy podłodze mamy 21°C, to na wysokości 160 cm temperatura wynosi około 19°C. Temperatura samej podłogi nie przekracza 30°C. Ciepła podłoga nie powoduje więc kłopotów z krążeniem i nie jest przeciwwskazana dla osób z żylakami.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Najnowsze