Farba do kominka – czyli jak i czym malować elementy narażone na wysokie temperatury?

Kominek nie tylko pozwala ogrzać dom, ale też nadaje wnętrzu wspaniały klimat – płonące kawałki drewna dają przyjemne ciepło, relaksują i odprężają. Ale abyśmy mogli w pełni cieszyć się swoim kominkiem, należy zadbać o to, aby wyglądał on elegancko i pasował kolorystyką do ścian i wystroju. Wszelkie plamy, pęknięcia i odpryski starych farb mogą sprawić, że korzystanie z kominka będzie nas  drażniło, a nie cieszyło. Czym więc pomalować kominek i jak to zrobić?

Farba do kominka - czyli jak i czym malować elementy narażone na wysokie temperatury?

Dlaczego warto pomalować kominek?

Brudny kominek pokryty starymi łuszczącymi się farbami nie wygląda efektownie. Dlatego należy odświeżyć go i odnowić raz na kilka lat. Warto też pomalować kominek nowo zakupiony – mniej się wtedy brudzi i zyskuje odporność na korozję – regularnie restaurowany kominek będzie nam służył przez długie lata.

Malowanie kominka – jaka farba się sprawdzi? 

Specyfiką kominków, pieców czy grilli jest oczywiście to, że są one poddawane wysokiej temperaturze. Taka powierzchnia wymaga specjalnego podejścia i dedykowanych farb. Dostępne obecnie na rynku farby żaroodporne nadają się do pokrywania powierzchni żeliwnych i stalowych, są trwałe i łatwe w aplikacji, a do tego dostępne w różnych atrakcyjnych kolorach.

REKLAMA

Zanim jednak dokonasz zakupu, sprawdź, w jakim zakresie temperatury farba żaroodporna do grilli, kominków i pieców może być użytkowana. Do malowania kominka sprawdzi się farba odporna na temperaturę powyżej 300 stopni Celsjusza. Jeśli wybierzesz farbę w sprayu, to realizacja metamorfozy kominka przebiegnie błyskawicznie.

Etapy prac

Z pomalowaniem kominka nie będziesz miał prawdopodobnie najmniejszych problemów. Pamiętaj jednak aby wcześniej przygotować wszystkie produkty z poniższej listy – potrzebne Ci będą

  • dobra farba termoodporna,
  • podkład – opcjonalnie,
  • szpachelka, szczotka druciana, drobnoziarnisty papier ścierny,
  • pojemnik ciepłej wody z dodatkiem detergentu.

Z pewnością warto przed rozpoczęciem pracy zabezpieczyć przed zabrudzeniem ścianę oraz podłogę wokół kominka. Kiedy już wszystkie akcesoria i przybory zostaną przygotowane, można brać się do pracy.

kominek z cegłą pomalowaną na szaro

Przygotowanie podłoża

Podłoże musi zostać do malowania odpowiednio przygotowane – w innym przypadku farba szybko zacznie pękać i łuszczyć się, a jej warstwa nie będzie gładka i estetyczna. Celem tego zabiegu jest równocześnie osiągnięcie maksymalnej przyczepności farby do podłoża. Całą powierzchnię kominka oczyszczamy więc z sadzy i ognisk korozji przy użyciu szczotki drucianej, szlifierki lub papieru ściernego.

Teraz pora na usunięcie starej warstwy farby – do tego zadania najlepiej nadają się szpachelka budowlana oraz druciana szczotka.

Mycie i szlifowanie

Usuń powstały pył, najlepiej używając odkurzacza przemysłowego, a następnie umyj kominek ciepłą wodą z odrobiną detergentu o łagodnym działaniu. Przy okazji omieć ścianę z ewentualnego kurzu. Pozwól kominkowi dobrze wyschnąć.

Po tych czynnościach na kominku nadal mogą się znajdować maleńkie plamy starych powłok, których nie zauważyłeś usuwając grube warstwy powłoki – możesz zeszlifować je gruboziarnistym papierem ściernym lub ponownie użyć w tych miejscach szczotki.  

Następnie przeszlifuj cały kominek papierem ściernym o wysokim uziarnieniu. Zabieg ten ma za zadanie przede wszystkim zwiększyć przyczepność podłoża. Raz jeszcze zamieć kominek usuwając kurz i pył po szlifowaniu.

Malowanie

W ten prosty sposób przygotowałeś kominek do malowania. Teraz można nakładać wybrany przez Ciebie kolor – wstrząśnij pojemnikiem i nakładaj cienkie warstwy farby na całą powierzchnię. Jeśli będzie potrzeba dwukrotnego pokrycia powierzchni farbą, pamiętaj, aby odczekać, aż dobrze wyschnie pierwsza warstwa.

O tym musisz pamiętać!

Ze względu na właściwości, farbę należy aplikować po uprzednim przygotowaniu pomieszczenia. Nie zapomnij więc o tych kwestiach: 

  • dla bezpieczeństwa osób przebywających w pomieszczeniu należy zapewnić dobrą wentylację – nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych i, jeśli to możliwe, otwórz okno;
  • elementy z cegły zdobiące kominki powinny zostać osłonięte, podobnie jak powierzchnia ścian i podłóg; 
  • najlepsze efekty uzyskasz, jeśli będziesz malować farbą żaroodporną w czasie temperatur od 15 do 25 stopni Celsjusza.

Kominek w domu to ozdoba, źródło ciepła i centrum rodzinnych spotkań w mroźne zimowe wieczory. Może wspaniale zdobić mieszkanie, ważne jest jednak aby był zadbany, czysty i estetyczny. Teraz już wiesz jak go odświeżyć.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *