Farmy fotowoltaiczne — czy to przyszłość dla rolnictwa?

Farma słoneczna produkuje bardzo duże ilości energii prosto ze słońca. Jednak wraz ze wzrostem jej efektywności rośnie zapotrzebowanie na teren, jaki zajmuje. Z tego względu nie są to rozwiązania spotykane w centrach miast. Jednak instalacje fotowoltaiczne dla rolników wcale nie muszą oznaczać, że producenci rolni będą zmuszeni zrezygnować z hodowli bydła czy uprawy roślin. Sprawdź, jak farma słoneczna może wspierać działania rolników.

Farmy fotowoltaiczne — czy to przyszłość dla rolnictwa?

Duży teren – duże możliwości

Stworzenie farmy słonecznej, która miałaby moc 1 MW, generuje zapotrzebowanie na dużą działkę. Według szacunków nieruchomość, na której miałaby stanąć taka instalacja, powinna mieć powierzchnię przynajmniej 2 hektary, a szerokość działki to minimum 50 metrów. Takie wymogi najłatwiej spełnić posiadaczom gruntów poza miastem, a w szczególności rolnikom.

Do niedawna przeznaczenie działki do wykorzystania jako instalacje fotowoltaiczne dla rolników oznaczało, że stawała się ona nieużyteczna. Jednak od niedawna zaczęto wykorzystywać miejsca, na których znajdują się farmy słoneczne, do dalszego prowadzenia działalności rolniczej. Należy jedynie pamiętać, co można na takim terenie robić, a czego nie. Przede wszystkim dotyczy to hodowli bydła i uprawy niektórych gatunków roślin.

Uprawa pod kolektorami

Miejsce pod kolektorami farmy słonecznej jest przez większość czasu zacienione. Z tego względu nie można pod nimi uprawiać gatunków, które wymagają zwiększonej ekspozycji na promienie słoneczne. Jednym z najczęściej uprawianych gatunków roślin, które bardzo dobrze się rozwijają w takich warunkach, jest brokuł. Tej roślinie nie przeszkadza, że nad nią ustawione są instalacje fotowoltaiczne dla rolników.

Należy również pamiętać, że uprawa warzywa pod kolektorami słonecznymi sprawi, że nie będzie ich można zebrać ciężkim sprzętem. Trzeba ten czynnik wziąć pod uwagę, gdyż zbiór warzyw korzennych będzie o wiele dłuższy, niż przy użyciu ciężkiego sprzętu. Warto pamiętać, że przebywanie w pobliżu instalacji fotowoltaicznych nie stanowi żadnego zagrożenia dla człowieka.

Instalacje fotowoltaiczne + obsługa urządzeń = zysk

Postępująca od wielu lat mechanizacja rolnictwa sprawia, że popyt na energię elektryczną także rośnie. We wszystkich gospodarstwach, w których używa się maszyn do zwiększenia efektywności produkcji (np. mleka), koszt prądu to jedna z większych pozycji w bilansie działalności. Im większa produkcja, tym naturalnie te wskaźniki szybciej rosną.

Warto w takim przypadku rozważyć inwestycję, jaką jest farma słoneczna. Instalacje fotowoltaiczne Elektro Control pozwoli nie tylko obniżyć rachunki za bieżące zużycie prądu. Oprócz zbawiennego wpływu na środowisko naturalne może to być także wykorzystane podczas działań marketingowych.

Ekologiczne gospodarstwo rolne, które w 100% wykorzystuje wyprodukowaną przez własne farmy słoneczne energię, to kontrahent, który z o wiele większą łatwością od konkurencji zaistnieje w świadomości odbiorców, co przełoży się zwiększenie sprzedaży oraz zysków.

Artykuł Partnera

Poprzedni artykułNajlepszy agregat do zasilania domu – na jaki się zdecydować?
Następny artykułUniwersalne rozwiązanie firmy Taconova – zawory mieszające Taconova NovaMix do różnorodnych zastosowań instalacyjnych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj