Fotowoltaika i kocioł elektryczny – nowoczesne ogrzewanie elektryczne

Oszczędność i wygoda, czyli połączenie kotła elektrycznego z panelami fotowoltaicznymi. Taka inwestycja w dłuższej perspektywie czasu jest opłacalna. Panele fotowoltaiczne, przy odpowiednim doborze instalacji, mogą wyprodukować znacznie więcej energii, niż zużywa przeciętne gospodarstwo domowe na oświetlenie oraz RTV i AGD. Nadwyżki wyprodukowanej energii mogą być wykorzystane do celów grzewczych.

fotowoltaika i kociol elektryczny nowoczesne ogrzewanie elektryczne - Fotowoltaika i kocioł elektryczny - nowoczesne ogrzewanie elektryczne

Jak poinformował NFOŚiGW w maju padła rekordowa liczba wniosków złożonych o dotacje na panele fotowoltaiczne w programie Mój Prąd. Natomiast Resort Klimatu w podsumowaniu I półrocza przekazał, że łączna moc odnawialnych źródeł energii w Polsce przekroczyła 10 gigawatów. Oznacza to, że od grudnia 2015 roku łączna moc wszystkich instalacji fotowoltaicznych wzrosła o ponad 1600 proc. Dzięki zwiększającej się świadomości użytkowników i licznym programom dofinansowującym, fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna w Polsce.

Realna oszczędność w dobie rosnących cen za energię elektryczną

W wielu przypadkach ceny prądu zniechęcają do inwestycji w kocioł elektryczny do ogrzewania domu i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. A co gdyby nie zużywać wyłącznie prądu produkowanego w elektrowni, ale również wytwarzać go samodzielnie? Wówczas można obniżyć koszty ogrzewania, a nawet produkować na tyle dużo energii, by w ogóle nie korzystać z zewnętrznych źródeł. Naturalnie nie w każdym domu takie rozwiązanie będzie możliwe. Jest to jednak zupełnie realnie w przypadku nowego, energooszczędnego budownictwa.

Warto wiedzieć, że także w starszych budynkach po termoizolacji, kocioł elektryczny może stać się dodatkowym źródłem ciepła, zasilanym wyłącznie energią produkowaną przez panele fotowoltaiczne. Przystosowane do współpracy z instalacjami fotowoltaicznymi kotły elektryczne można znaleźć w ofercie firmy Kospel.

Dotacje na nowoczesne ogrzewanie

Rządy wielu państw przygotowują specjalne programy, które mają ułatwić mieszkańcom zakup paneli fotowoltaicznych oraz inwestycje w inne, odnawialne źródła energii. W Polsce wśród dostępnych form finansowania fotowoltaiki, mamy m.in.:

  • Mój Prąd – rządowy program finansujący do 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji (do 5 tys. zł).
  • Czyste Powietrze – rządowe dofinansowanie m.in. na wymianę wysokoemisyjnych kotłów na nowoczesne źródła energii np. elektryczne systemy grzewcze.
  • Regionalne Programy Operacyjne – poszczególne województwa również wspierają swoich mieszkańców w pozyskiwaniu energii z paneli fotowoltaicznych. Na stronach urzędów wojewódzkich można znaleźć propozycje dotacji i preferencyjnych pożyczek.
  • Nisko oprocentowane pożyczki bankowe – wsparcie innowacyjnych źródeł energii oferują też banki, w których można znaleźć ciekawe możliwości kredytowania inwestycji w PV.

Opłacalność inwestycji w fotowoltaikę

Instalacje fotowoltaiczne o mocy 10 kWp pozwalają, w polskim klimacie, pozyskać ze słońca nawet około 10 000 kilowatogodzin rocznie. Zawsze jednak w szacunkach dotyczących opłacalności zakupu konkretnej ilości ogniw należy opierać się o dane producentów. Warto wiedzieć, że w fazach projektu ilość energii dostarczanej z instalacji fotowoltaicznej jest orientacyjna. Ponadto okres zwrotu inwestycji jest zależny od wielu czynników. Niewątpliwie warto zainwestować w kocioł elektryczny i ogniwa najwyższej jakości – to gwarancja niezawodnej pracy instalacji przez długie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here