Dekoracyjna ściana w salonie – jak ją wykończyć?

  Salon to centrum życia rodzinnego i towarzyskiego. Ze wszystkich pomieszczeń to właśnie on odgrywa najbardziej reprezentatywną rolę. Warto więc zadbać o jego nienaganną aranżację. Wnętrze można wyróżnić na różne sposoby. Jednym z nich jest stworzenie efektownej ściany dekoracyjnej. Cegła, beton, a może drewno? Nic z tych rzeczy! Farby dekoracyjne to produkty, po które warto sięgnąć w pierwszej kolejności.

  dekoracyjna sciana w salonie jak ja wykonczyc - Dekoracyjna ściana w salonie – jak ją wykończyć?

  Farba z brokatem – oryginalny pomysł na ścianę w salonie

  Farby dekoracyjne to propozycja skierowana do tych osób, które mają dość sztampowych rozwiązań. Chociaż cegła, beton i drewno prezentują się atrakcyjnie, można je spotkać w wielu mieszkaniach i domach. Farby dekoracyjne natomiast to produkty niestandardowe, które dają oryginalne efekty. Jednocześnie są one proste w aplikacji – nie trzeba wzywać profesjonalnej ekipy, by rezultat zachwycił każdego.

  Szczególnie dużą popularnością cieszy się farba z brokatem. Jak sama nazwa wskazuje, zawiera ona w sobie drobinki mieniącego się brokatu, co pozwala ożywić nudną ścianę. Obok połyskującej powłoki nie sposób przejść obojętnie. To efektownie prezentujące się rozwiązanie.

  Jeszcze do niedawna farba z brokatem znajdowała zastosowanie wyłącznie w barach i restauracjach. Obecnie jednak coraz częściej decydują się na nią także osoby prywatne. Dlaczego? To produkt, który ma wiele zalet. Farba z brokatem:

  •       daje oryginalny efekt aranżacyjny,
  •       rozświetla wnętrza i nadaje mu unikalnego charakteru,
  •       jest wydajna, trwała i łatwa w aplikacji,
  •       występuje w wielu rodzajach.

  Nic więc dziwnego, że jej popularność rośnie. To produkt, który może posłużyć do stworzenia dekoracyjnej ściany w salonie. Z powodzeniem zastąpi bowiem materiały, które zazwyczaj wykorzystywane są do tej roli – cegłę, beton i drewno.

  Brokat to nie wszystko!

  Werniksy dekoracyjne to produkty charakteryzujące się dużym zróżnicowaniem. Brokatowa powłoka nie jest jedynym wykończeniem, jakie można uzyskać. Na rynku dostępne są produkty zawierające w sobie błyszczące drobinki fluorescencyjne. Nadają one wnętrzu jeszcze bardziej niepowtarzalny charakter.

  Innym rozwiązaniem jest farba dekoracyjna oferująca metaliczny połysk. Najczęściej występuje ona w kolorze miedzi, srebra, złota oraz starego złota. Daje ona subtelniejszy efekt niż farba z brokatem, jednak wciąż zapewnia dekoracyjnej ścianie w salonie atrakcyjny wygląd. Ożywia wnętrze i pięknie odbija światło. Jest przy tym wydajna i łatwa w aplikacji.

  Istotne odpowiednie przygotowanie podłoża

  Niezależnie od rodzaju wybranej farby dekoracyjnej, przed przystąpieniem do jej aplikacji należy zadbać o to, aby malowana ściana była odpowiednio przygotowana. W przeciwnym razie uzyskany rezultat będzie daleki od oczekiwanego.

  Pokrywane farbą podłoże musi spełniać określone wymogi – powinno być suche, stabilne, wolne od zanieczyszczeń, kurzu, farb i klejów oraz gładkie. Przed przystąpieniem do malowania należy również usunąć wszelkie ubytki w ścianie i nierówności. Pozbyć należy się również luźnych elementów. Jeśli okaże się, że podłoże jest wyjątkowo chłonne, warto je zagruntować emulsją gruntującą lub farbą.

  Gruntowanie ujednolica fakturę ściany oraz zmniejsza jej chłonność. Pozwala to zwiększyć przyczepność farby dekoracyjnej i zmniejszyć jej zużycie. To ważny krok, którego nie warto omijać. Jak dowiedzieć się, czy gruntowanie jest konieczne? Jeżeli po przetarciu ściany suchą dłonią pozostaje na niej biały osad, to znak, że należy przeprowadzić zabieg. Struktura podłoża jest bowiem niewystarczająco związana.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here