Fotowoltaika to przyszłość

  Znajdujemy się w momencie historycznym, kiedy to rządy wielu państw inwestują miliardy w technologie pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Naukowcy biją na alarm, że dotychczasowe praktyki obciążają środowisko naturalne, powodując nasilające się zmiany klimatyczne, a kierunek tych zmian nie wróży nam dobrze. Dlatego Unia Europejska mocno wspiera wszelkie inicjatywy przejścia na odnawialne źródła energii, z czego jedną z bardziej opłacalnych jest właśnie energia słoneczna i fotowoltaika.

  fotowoltaika to przyszlosc1 1024x564 - Fotowoltaika to przyszłość

  Matematyka nie kłamie, a rosnący trend zainteresowania fotowoltaiką zarówno przez klientów prywatnych, jak i większe sektory państwa jest prosty do zaobserwowania. Fotowoltaika staje się sensownym rozwiązaniem, które pozwala nam produkować własną energię elektryczną, niezależnie od wzrost cen dostawcy prądu oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego. Dlaczego jeszcze fotowoltaika to przyszłość?

  Czysta energia i odejście od węgla

  Od dawna słyszy się o tym, że odejście od węgla to nie kwestia wyboru, a raczej konieczności. Paliwa kopalniane kurczą się w tempie, które zagraża przyszłości energetycznej wielu krajów. Poza tym, dochodzą wszelkie negatywne skutki, jakie korzystanie z węgla przynosi (między innymi, zwiększa to problem kumulujących się gazów cieplarnianych, które podwyższają średnią temperaturę na Ziemi). Wszystko to składa się na trend, który to odpowiedzialność za produkcję energii w jakimś przynajmniej stopniu obciąża samych konsumentów – czyli nas. I to dobrze!

  W dzisiejszych czasach, duża część społeczeństwa jest w stanie zainwestować we własną „elektrownię” na swoim dachu. Panele fotowoltaiczne z powodzeniem produkują wystarczającą ilość energii w lecie, by w pełni zaspokoić potrzeby przeciętnego gospodarstwa domowego. W miesiącach zimowych ta wydajność spada, jednak wciąż jesteśmy w stanie pozyskiwać tanią i zieloną energię – również dzięki rozwiązaniom, które umożliwiają przechowywanie nadwyżki prądu wytworzonego w lato w głównej sieci energetycznej i późniejsze odebranie jej, gdy nasłonecznienie spada.

  fotowoltaika to przyszlosc2 1024x633 - Fotowoltaika to przyszłość

  Wiele państw właśnie w ten sposób chce poradzić sobie z nadchodzącym kryzysem paliwowym oraz jeszcze poważniejszym – klimatycznym.

  Fotowoltaika to inwestycja na dekady

  Oprócz faktu, że energia wytwarzana ze słońca to skłon w stronę ratowania naszej planety, to jeszcze fotowoltaika jest systemem, który może nas zaopatrywać w prąd przez całe dekady.

  Panele fotowoltaiczne posiadają gwarancję nawet na 30 lat (choć przewiduje się, że ten czas może wynosić nawet 60 lat, gdyż pierwsze panele fotowoltaiczne, które zostały stworzone, nadal produkują prąd). Choć wydajność samych paneli spada w trakcie ich użytkowania, spadek ten jest niewielki. W pierwszych 10 latach sięga on 10%-20%, czyli panele po tym czasie pracują z 80% wydajnością, jednak im dłużej korzystamy z paneli, tym ten spadek jest wolniejszy.

  Panele fotowoltaiczne to dobre źródło zielonej energii i system, który może nas w nią zaopatrywać przez długie lata. Dlatego, coraz więcej osób przekonuje się do tego rozwiązania.

  test
  Poprzedni artykułLindab przyjął wyzwanie
  Następny artykułJak odstraszyć zwierzęta jednocześnie nie robiąc im krzywdy?

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here