Jak odstraszyć zwierzęta jednocześnie nie robiąc im krzywdy?

  Rozwój technologiczny wpływa praktycznie na każdy aspekt życia. Jeszcze niedawno wizja komputera w kieszeni, czy zegarka śledzącego aktualną wartość pulsu była fikcją rodem z filmów science fiction. Obecnie producenci sprzętu elektronicznego oferują klientom praktyczne rozwiązania w każdej dziedzinie życia – między innymi ekologiczne odstraszacze na szkodniki, które nie robią krzywdy zwierzętom, a jednocześnie pozwalają skutecznie chronić dobytek.

  jak odstraszyc zwierzeta jednoczesnie nie robiac im krzywdy 1024x641 - Jak odstraszyć zwierzęta jednocześnie nie robiąc im krzywdy?
  fot. materiały prasowe

  Odstraszacze dla rolników

  Rolnicy od setek lat stosowali różnego rodzaju metody odstraszania zwierzyny, która niszczyła ich uprawy. W Polsce do dzisiaj bardzo popularny jest tak zwany “strach na wróble”, czyli manekin wykonany z drewna i ubrany w stare ubrania, który pod wpływem wiatru może się poruszać, imitując obecność człowieka. Jednak obecnie każdy rolnik czy właściciel sadu może wybrać nowocześniejszą i skuteczniejszą wersję, która może funkcjonować samodzielnie lub współdziałać jednocześnie ze starym sposobem. Chodzi o odstraszacz ptaków, który w momencie wykrycia jakiegokolwiek ruchu wokół siebie, zaczyna emitować dźwięki naśladujące drapieżne ptactwo. Gołębie, wróble czy szpaki po usłyszeniu takich sygnałów uciekają w obawie przed ewentualnym atakiem. Wysokiej jakości urządzenia tego typu są w stanie jednocześnie pracować na programie czasowym oraz w trybie, który reaguje na ruch w chronionej strefie. Oznacza to, że odstraszacz będzie emitował dźwięki w określonych odstępach czasu oraz jeżeli w międzyczasie wykryje ruch w obrębie monitorowanego obszaru. Dobrym przykładem takiego sprzętu są odstraszacze firmy Viano. Są one doskonale przygotowane do pracy w polu – wykrywacz zmierzchu wyłącza urządzenie do świtu, dzięki czemu zmagazynowana energia nie jest marnowana w nocy. Odstraszacz może być zasilany bezpośrednio z sieci elektrycznej, ale jest przewidziany również dla miejsc, które nie mają do niej dostępu. Odpowiedni akumulator oraz panel słoneczny zapewniają możliwość pracy na długi czas bez dostępu do stałego źródła zasilania.

  Szkodniki w samochodach

  Wiele osób spotyka się z problemem gryzoni, które dostają się do samochodów i uszkadzają w nich ważne elementy. Wielokrotnie zdarzają się sytuacje, w których kierowca po wejściu do auta identyfikuje usterkę taką jak brak zasilania (wskutek przegryzienia przewodu do akumulatora), niesprawna klimatyzacja, czy radio. Nierzadko zdarza się też, że w kabinie pozostaje nieprzyjemny zapach mysiego moczu, albo tapicerka i pozostawione rzeczy zostają pogryzione. Jednak najbardziej niebezpieczne są sytuacje, w których na przykład został uszkodzony układ hamulcowy (przegryziony przewód z płynem hamulcowym), a kierowca orientuje się o tym dopiero po wyruszeniu w drogę. Dlatego obecnie wiele firm oferuje specjalne odstraszacze myszy, szczurów i kun, które montowane są pod maską samochodu i zniechęcają zwierzęta do podchodzenia. To sprzęt, który wyposażony jest w buzzery emitujące nieprzyjemne dla szkodników ultradźwięki. Fale mają takie częstotliwości, które są całkowicie niesłyszalne dla ludzkiego ucha i nie mają negatywnego wpływu na psy czy koty. Dodatkowo część urządzeń wyposażona jest w modulator zmieniający wysokość dźwięku, aby żadne zwierze nie “przyzwyczaiło” się i nie podeszło bliżej. Warto również zastanowić się nad modelami wyposażonymi w diody sygnałowe, które emitują odstraszające, błyskające światło w momencie wykrycia ruchu. Urządzenie korzysta z energii akumulatora samochodowego i jest bardzo energooszczędne – automatycznie włącza się po wyłączeniu silnika oraz wyłącza się po uruchomieniu stacyjki. Dlatego nie ma obawy, aby zabrakło energii do odpalenia silnika nawet po wielu dniach bezczynności pojazdu.

  Zabezpiecz swój dom

  W ofercie tych samych producentów można często znaleźć również odstraszacze zwierząt przeznaczone do użytku w budynkach. Wielu ludzi skarży się na grasujące na strychu kuny, opróżniające zapasy w piwnicy szczury lub myszy biegające po blatach. Odstraszacze przeznaczone do budynków można podłączać bezpośrednio do sieci elektrycznej – poza tym działają bardzo podobnie jak urządzenia wykorzystywane w samochodach. Dlatego nie musisz obawiać się, że zaszkodzą Twojemu kotu lub psu, ponieważ emitują niesłyszalne dla nich dźwięki.

  Gdzie znaleźć taki sprzęt?

  Tego rodzaju sprzęt możesz znaleźć przede wszystkim w sklepach z elektroniką lub zoologicznych, a także w internecie. Doskonałym przykładem jest oferta na stronie Botland, gdzie znajdziesz między innymi produkty polskiej firmy Viano – odstraszacze na myszy, szczury i gryzonie oraz straszaki na ptaki.

  UDOSTĘPNIJ
  Poprzedni artykułFotowoltaika to przyszłość
  Następny artykułPorównanie przekaźników półprzewodnikowych i elektromechanicznych

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here