Gazowe dwufunkcyjne kotły kondensacyjne

  Osoby decydujące się na modernizację systemu ogrzewania często szukają dodatkowych oszczędności wynikających z eksploatacji i poprawy komfortu związanego z jego obsługą. Podobne oczekiwania mają inwestorzy wybierający urządzenia grzewcze do nowych budynków.

  Podczas remontu stary kocioł atmosferyczny można wymienić na nowy z otwartą lub zamkniętą komorą spalania. Jednak znacznie więcej korzyści przyniesie nam wymiana starego kotła atmosferycznego na kondensacyjny. Poziom oszczędności zależał będzie od stanu technicznego starego kotła i od zastosowanych rozwiązań w nowym kondensacyjnym. Dodatkowe oszczędności zapewni modulowana praca palnika (nawet w zakresie od 10 do 100% mocy nominalnej kotła) i automatyczne dopasowanie jego mocy do aktualnych temperatur zewnętrznych (regulacja pogodowa).
  W przypadku kotłów 2-funkcyjnych przepływowych i z zabudowanym zasobnikiem warstwowym c.w.u., o dostępnej ilości ciepłej wody decyduje moc grzewcza kotła. Dlatego, w niektórych przypadkach moc kotła będzie znacznie większa od zapotrzebowania na ciepło budynku. Nie wpłynie to znacząco na zużycie gazu, jeśli urządzenie ma możliwość ograniczenia maksymalnej mocy grzewczej na potrzeby centralnego ogrzewania. Tym samym, wyższa moc kotła będzie dostępna na c.w.u., a mniejsza, jaką ustawimy, na ogrzewanie domu.
  Dobrym wyznacznikiem przy wyborze kotła kondensacyjnego będzie teraz Dyrektywa ErP. To unijne rozporządzenie dotyczy „Energy related Products” czyli produktów związanych z energię, które mają bezpośredni wpływ na zużycie energii podczas ich użytkowania. Komisja Europejska ustanowiła, że od 26 września 2015 r. producenci mogą sprzedawać wyłącznie urządzenia spełniające nowe, minimalne wymagania dotyczące zużycia energii i ochrony środowiska. Potwierdzeniem zgodności są etykiety efektywności energetycznej zamieszczane na produktach. W przypadku kotłów dwufunkcyjnych na jednej etykiecie musi się znaleźć oznaczenie zarówno dla systemu ogrzewania, jak i podgrzewu c.w.u.

  UDOSTĘPNIJ
  Poprzedni artykułSterowanie ogrzewaniem
  Następny artykułNiezastąpiony przyjaciel majsterkowiczów

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here