Centralny odkurzacz to nie tylko wygoda podczas codziennego sprzątania. To także, a może przede wszystkim, zdrowie użytkowników sprzątanych pomieszczeń. Urządzenie to, w odróżnieniu od odkurzacza przenośnego, usuwa kurz i zanieczyszczone nim powietrze z pomieszczenia, poprzez filtr w jednostce centralnej, na zewnątrz budynku. Warunkiem efektywnego i ergonomicznego działania odkurzacza centralnego jest optymalne rozplanowanie gniazd ssących oraz prawidłowe wykonanie całej instalacji.

Jak to działa
System centralnego odkurzania składa się z jednostki centralnej (dużego odkurzacza) umieszczonej w pomieszczeniu gospodarczym połączonej specjalnymi rurami z gniazdami ssącymi rozlokowanymi w całym budynku. Uruchomienie systemu następuje w chwili otwarcia gniazda ssącego, włożenia do niego końcówki węża lub wciśnięcia przycisku w jego rękojeści. Odkurzanie następuje przy pomocy lekkiego, długiego węża, zaopatrzonego w odpowiednią szczotkę lub ssawkę.
Powietrze z kurzem, z prędkością ponad 100 km/h przenoszone jest do jednostki centralnej, gdzie następuje filtracja. Kurz pozostaje w zbiorniku jednostki, a zużyte powietrze jest wyrzucane na zewnątrz budynku. Instalacja jest hermetyczna więc raz zassany kurz nie ma możliwości powrotu do odkurzanych pomieszczeń.
{jumi [plugins/content/jumi/porady.html]}
REKLAMA

Gniazda ssące
Właściwe rozplanowanie gniazd ssących to jeden z podstawowych warunków wpływających na komfort i wydajność systemu. Planując miejsca instalacji gniazd ssących należy wziąć pod uwagę standardową długość węża – 7 lub 9 m (najwygodniejszy dla użytkownika jest wąż 7 m) oraz łatwość dostępu do gniazda. Trzeba również pamiętać, że zasięgiem węża powinny być objęte wszystkie pomieszczenia w budynku łącznie z łazienką, kuchnią, kotłownią, garażem czy tarasem. Zwłaszcza, że ze względu na specjalne przepisy, gniazd ssących nie można umieszczać w niektórych pomieszczeniach niemieszkalnych (np. garażach, warsztatach samochodowych, kotłowniach i kuchniach) (rys. 1).
Optymalnym miejscem umieszczenia gniazda ssącego są okolice futryn drzwiowych. Strefy te rzadko są zastawiane elementami wyposażenia wnętrz.
Najprostszym i jednocześnie najskuteczniejszym sposobem zaprojektowania punktów instalacji gniazd ssących jest rozrysowanie zasięgów węży ssących, o wybranej długości, na rzucie budynku w skali 1:10. Wystarczy, z planowanego punktu, wykreślić cyrklem okrąg o promieniu 6 cm (dla węża 7 m) lub 8 cm (dla węża 9 m). Obszar, który znajdzie się w obrębie okręgu będzie jednocześnie powierzchnią zasięgu węża ssącego. Strefy zasięgu powinny na siebie nachodzić. Wyznaczanie stref zawsze zaczynamy od pierwszego gniazda, które powinno znajdować się u podstawy schodów. (rys. 2)
Dla szybkiego oszacowania ilości gniazd ssących należy wykonać następujące obliczenie:
Całkowitą powierzchnię podłóg budynku (wraz z pomieszczeniami technicznymi, balkonami i tarasami) należy podzielić przez 30 (w przypadku węża o długości 7 m) lub podzielić przez 50 (w przypadku węża o długości 9 m). Otrzymany wynik będzie orientacyjną ilością gniazd ssących w budynku.

Instalacja
Instalacja systemu odkurzania centralnego powinna być wykonana z wykorzystaniem rur, kolan i złączek gwarantujących gładką powierzchnię wewnętrzną. Wszelkie łączenia muszą być pozbawione nierówności, na których mogłyby zbierać się nieczystości, doprowadzając do zablokowania instalacji. (rys. 3)
Zaleca się stosowanie kolan i rozgałęzień pod katem 45 stopni skierowanych w kierunku centrali. Trójniki i kolana pod kątem 90 stopni należy, ze względów bezpieczeństwa, stosować tylko w wyjątkowych sytuacjach. (rys. 4)


Wszelkie cięcia rur należy wykonywać za pomocą specjalnych narzędzi w celu uzyskania cięcia perfekcyjnie prostopadłego w stosunku do długości rury. Trzeba pamiętać o usunięciu wszelkich zadziorów pozostałych po obróbce rury. Przed przystąpieniem do montażu warto dokładnie zaplanować sposób ułożenia złączek, zaznaczając punkty klejenia pisakiem. Na oczyszczoną i odtłuszczoną rurę obficie nakładać klej (wyłącznie na końcówkę nyplową – męską) za pomocą pompki lub pędzelka. Resztki kleju powinny być widoczne po złączeniu elementów. (rys. 5 i 6)


Zasadą jest montaż systemu centralnego odkurzania po wykonaniu instalacji wodnej (CWU), a przed instalacją elektryczną. Zaleca się planowanie możliwie najprostszej trasy przebiegu instalacji ssącej, aby wyeliminować ewentualne straty mocy ssącej.
W budynkach, w których występują szczeliny dylatacyjne należy przewidzieć, dla systemu centralnego odkurzania, wykonanie elastycznego połączenia w kształcie litery „S”. Te szczególne fragmenty instalacji powinny być obłożone elastyczną otuliną termoizolacyjną o grubości 20/30 mm, pozwalającą na pionowe i poziome ruchy instalacji. (rys. 7)
Prowadzenie instalacji na zewnątrz budynku wymaga odpowiedniego jej zabezpieczenia przed skraplaniem się powietrza w jej wnętrzu. Zwykle wystarcza normalna otulina termoizolacyjna. Jednak w przypadku, kiedy instalacja przechodzi pod ziemią, należy umiejscowić ją poza strefą przemarzania. (rys. 8)


Prowadzenie instalacji oraz lokalizacja gniazd ssących w pomieszczeniach podlegających normom przeciwpożarowym wymaga zastosowania systemów bezpieczeństwa, zgodnych z obowiązującymi przepisami. Zawory przeciwogniowe, przeznaczone do zamontowania w ścianach owodniowych pomieszczeń podlegających normom przeciwpożarowym, powinny posiadać certyfikat potwierdzający odporność ogniową przez 3 godziny. Ich działanie polega na zamknięciu rury w przypadku powstania pożaru i zablokowaniu jego rozprzestrzeniania.
Redakcja
na podstawie materiałów firmy Borysowski
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.