Grzejniki łazienkowe

Jak prawidłowo dobrać moc grzewczą do pomieszczenia? Podpowiadamy, czy każdy grzejnik jest dedykowany do każdej łazienki i na co warto zwrócić uwagę podczas instalacji ogrzewania.

grzejniki lazienkowe - Grzejniki łazienkoweFot. ATLANTI

Nie jest tajemnicą, że moc grzewcza grzejnika powinna być dopasowana do wielkości pomieszczenia. Generalnie zapotrzebowanie na ciepło wynosi od 60 do 200 W/m2. Jeśli instalacja jest rozprowadzona po ścianach budynku, wskazane jest, aby zainstalować ogrzewanie boczne. Jeżeli instalacja umieszczona jest w podłodze, można zainstalować grzejniki z podejściem od dołu. Grzejnik powinien być zainstalowany w minimalnej odległości 10 cm od podłogi lub ściany. Jeśli ten warunek z jakiś względów nie może być spełniony, należy założyć grzejnik o mniejszej wysokości. Długość grzejnika powinna być zależna od zapotrzebowania pomieszczenia na ciepło.

Ile za ile?

grzejniki lazienkowe1 - Grzejniki łazienkowe Fot. 1. Grzejnik Java świetnie nadaje się do suszenia małych elementów garderoby. Fot. PURMO grzejniki lazienkowe2 - Grzejniki łazienkowe Fot. 2. Mauritius firmy Purmo to przykład ciekawej kolorystyki. Fot. PURMO grzejniki lazienkowe3 - Grzejniki łazienkoweFot. 3. Czasem warto postawić na efektowny design. Fot. PURMO

Obliczenia dotyczące mocy grzejnika adekwatnej do wielkości pomieszczenia niestety zazwyczaj nie występują w produktach gotowych. Uproszczona metoda, która obowiązuje nas w takich wypadkach, jest następująca: jak już wspomnieliśmy, zapotrzebowanie na ciepło wynosi od 60 do 200 W/m2. Jednak metoda ta jest obarczona sporym błędem. Dobierając grzejnik do łazienki, warto zwrócić szczególną uwagę na dwie rzeczy: walory estetyczne, ponieważ taki grzejnik jest zazwyczaj wyeksponowany, oraz na moc cieplną, o której była mowa wcześniej. Dobrze jest pokusić się o zaplanowanie ogrzewania łazienkowego już na etapie projektowania lokalu, w tym łazienki czy łazienek – wówczas straty ciepła pomieszczeń są obliczone i moc cieplną grzejnika określa projektant. Jeśli nie znamy rzeczywistego zapotrzebowania na ciepło, to możemy je obliczyć w sposób przybliżony.

Rodzaje i typy grzejników łazienkowych

Na rynku możemy znaleźć bardzo bogatą ofertę grzejników łazienkowych, przebierać w kształtach i kolorach coraz nowocześniejszych urządzeń. Ale dla nas ważna jest także moc, ponieważ nasz klient najprawdopodobniej nie tylko będzie chciał ogrzewać pomieszczenie, ale też może chcieć wykorzystać nasz grzejnik do suszenia mokrych ręczników czy ubrań. Grzejniki łazienkowe wykonuje się też z różnych materiałów. Mogą być wyposażone w dodatkowe akcesoria, np.: wieszaki, uchwyty, grzałki elektryczne czy lustra. Pamiętajmy, że bardzo często to z pozoru banalne urządzenie pełni funkcje dekoracyjną – jest umieszczane w centralnym punkcie łazienki. Większość grzejników ma jednak konstrukcję drabinkową, składają się więc z pionowych kolektorów, te zaś są połączone poziomymi rurkami. To bardzo istotny walor użytkowy – na takim urządzeniu można bardzo łatwo wysuszyć ręcznik lub mniejsze elementy garderoby. Ich zaleta jest również to, że są bardzo proste w montażu, a rynek oferuje wiele kształtów i kolorów tego typu grzejników odpowiednich do aranżacji niejednego wnętrza.

Kilka słów o budowie

Do budowy grzejników łazienkowych stosuje się wysokiej jakości rurki i profile ze stali, aluminium lub miedzi. Ponieważ w łazienkach panuje wilgoć, zabezpiecza się je materiałami antykorozyjnymi najwyższej jakości. Te wykończenia różnią się zasadniczo od tych stosowanych w grzejnikach umieszczanych w bardziej suchych pomieszczeniach. Powłoki urządzeń grzewczych bywają natomiast lakierowane, chromowane i metalizowane lub satynowane. Na specjalne życzenie instalatora producenci chętnie malują poszczególne elementy grzejników na dowolny kolor.

Wodne czy elektryczne?

Grzejniki wodne zasilane są z instalacji centralnego ogrzewania, natomiast instalacje elektryczne obsługiwane są przy pomocy grzałki elektrycznej. Coraz bardziej popularne stają się grzejniki wodno-elektryczne, których zasilanie jest sezonowe – w czasie sezonu grzewczego są zasilane ciepłem z instalacji c.o., a po sezonie grzałką elektryczną. To zasilanie ma sporą zaletę – nasz klient może mięć ciepło w łazience w chłodniejsze wiosenne czy jesienne dni, kiedy to ogrzewanie centralne jest wyłączone.
Zaletą dla naszych klientów będzie także to, że grzejniki czynne przez cały rok nadają się doskonale na suszarki do ręczników. Grzałka kojarzy się z reguły z wysokimi kosztami za prąd, ale warto uprzedzić naszych klientów, że wcale nie musi tak być.
Oferowane są już grzałki sterowane elektronicznie, które pobierają zaledwie 0,1 W energii w stanie czuwania, co kosztuje 0,43 zł na rok. Do ogrzania łazienki i wysuszenia garderoby latem, czyli wtedy, kiedy w lokalu jest ciepło, wystarczy zaledwie kilkadziesiąt watów z rana i wieczorem. Warto zainwestować w pełna automatykę grzałki, takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić w dłuższej perspektywie sporo pieniędzy.

grzejniki lazienkowe5 235x300 - Grzejniki łazienkowe Marta Pazgrat
ekspert ds. grzejników dekoracyjnych Zehnder Polska Sp. z o.o.

Zdaniem EKSPERTA
Czy montować grzałkę elektryczną do grzejnika?

Większość grzejników łazienkowych można wyposażyć w dodatkową grzałkę elektryczną, aby w chłodniejsze dni poza sezonem grzewczym zapewnić w łazience odpowiedni komfort cieplny lub wysuszyć wilgotne ręczniki. Różnorodność dostępnych grzałek daje możliwość zaprogramowania pracy w określonym czasie, co pozwala na oszczędne ich użycie.
W przypadku istniejącej instalacji c.o. należy sprawdzić, czy mamy możliwość montażu elementu grzejnego bezpośrednio w pionowy kolektor grzejnika. Jeśli nie mamy takiej opcji trzeba rozważyć montaż grzałki za pomocą trójnika, co również może się wiązać z przeróbką instalacji.
W nowo projektowanej łazience mamy dowolność wyboru opcji, o ile producent dopuszcza zastosowanie grzałki dla danego modelu. Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie grzejnika wodnego ze złączami na środku w dolnej części (zazwyczaj o rozstawie 50 mm) i wprowadzenie grzałki w pionowy kolektor boczny. Zehnder proponuje gotowe rozwiązanie w grzejnikach Zehnder Subway, Zehnder Quaro czy Zehnder Metropolitan z wmontowaną fabrycznie grzałką Safir.

Dobry grzejnik w korzystnym miejscu

Trochę inaczej należy podejść do ogrzewani dużych łazienek, które dodatkowo posiadają jeszcze okna, którymi ciepło lubi uciekać i które zabierają nam powierzchnię, którą normalnie moglibyśmy przeznaczyć na zagospodarowanie ogrzewaniem. Aby ogrzać je przy pomocy grzejników drabinkowych, należałoby zastawić nimi niemal całe pomieszczenie. Dlatego w takich miejscach stosuje się pomysły na ogrzewanie łączone – zarówno ścienne, jak i podłogowe.
To ostatnie daje też naszym klientom efekt ciepłej podłogi. Pamiętajmy, że wentylacja w łazience jest z reguły tak zainstalowana, że przepuszcza nam ciepło z innych pomieszczeń – musimy więc tak naprawdę tylko dogrzać łazienkę.

grzejniki lazienkowe4 - Grzejniki łazienkoweFot. 4. Zehnder Quaro w wersji Mix z wmontowaną fabrycznie grzałką Safir. Fot. ZEHNDER

Jak prawidłowo podłączyć grzejnik?

Podłączenie grzejnika w nowym lokalu powinno być ujęte w projekcie technicznym. Oczywiście powinien on zawierać lokalizację punktów grzejnych, przebieg rur i sposób podłączenia. Grzejniki podłącza się do centralnego ogrzewania za pomocą dwóch rur. Pierwsza, zasilając doprowadza gorącą wodę ze źródła ciepła, np. kotła czy kominka z płaszczem wodnym. Druga, powrotna odpowiada za odprowadzenie wody schłodzonej. Typy podłączeń są dwa – boczne i dolne. W wypadku grzejników dolnych istnieje tez możliwość podłączenia ich z boku. Każde podłączenie grzejnika w ciąg instalacji powinno składać się z zaworów grzejnikowych montowanych na zasilaniu, zaworów odcinających na powrocie oraz odpowietrznika w formie automatycznej lub ręcznej. Istotnym elementem są również gwinty końcówek przyłączeniowych oraz rury. konieczne jest, przed przystąpieniem do pracy, sprawdzenie ich wymiaru i rodzaju. Montaż powinien konweniować z zasadami efektywnego ogrzewania. Za podstawowe wartości należy uznać lokalizację grzejnika oraz jego położenie w stosunku do parapetu. Grzejnik nie powinien wystawać poza parapet, dlatego wymiary grzejnika powinniśmy zawsze dostosowywać do zamontowanych wcześniej parapetów okiennych.
Czasem chodzi o kilka centymetrów, które potrafi ą wzajemnie ze sobą kolidować. Na rynku są już w sprzedaży węże rozciągliwe, które pozwalają na dokładne dopasowanie parapetu do powierzchni, jaką mamy zagospodarować. Przy połączeniach dolnych rury muszą znajdować się w podłodze lub w ścianie tuż nad podłogą oraz należy pamiętać, że podłączenie odbywa się przy pomocy konsoli przyłączeniowej wyposażonej w zawory odcinające na zasilaniu i powrocie. Przy podłączeniach bocznych niezwykle istotne jest, aby zestaw rur przyłączeniowych prowadzony był w bruździe w ścianie (zakończenie rur powinno być wykonane z miedzi). Mamy jeszcze połączenie krzyżowe – tutaj należy zastosować układ krzyżowy (rodzaj podłączenia bocznego) odpowiedzialny za równomierny rozkład temperatury na powierzchni grzewczej.

grzejniki lazienkowe6 - Grzejniki łazienkowe Robert Skomorowski
Menadżer Produktu – Grzejniki Specjalne Purmo

Zdaniem EKSPERTA
Jak prawidłowo zamontować grzałkę elektryczną?

Grzejnik wyposażony w grzałkę elektryczną zapewnia wysoki komfort użytkowania łazienki również poza sezonem grzewczym. Grzałkę możemy zastosować w większości grzejników łazienkowych, zawsze jednak należy zapoznać się z zaleceniami producenta grzejnika w tym zakresie.
Jeżeli grzejnik posiada wolny króciec, to podłączamy do niego grzałkę bezpośrednio. W innym przypadku korzystamy z trójnika cienkościennego, który najczęściej dostarczany jest razem z grzałką. Grzałkę umieszczamy na przelocie trójnika, a do jego odejścia doprowadzamy instalację.
Grzałka powinna być zamontowana od dołu grzejnika – gwarantuje to właściwą cyrkulację wody w urządzeniu. Przed uruchomieniem grzałki należy zamknąć jeden z zaworów grzejnikowych, najlepiej zawór termostatyczny, w celu uniknięcia zbędnego dogrzewania innych pomieszczeń. Natomiast drugi z zaworów powinien pozostać otwarty na wypadek awarii grzałki – w ten sposób zapobiegniemy niekontrolowanemu wzrostowi ciśnienia w grzejniku.

Instalacja grzejników aluminiowych, drabinkowych oraz pex

Instalacje tych trzech typów grzejników różnią się między sobą. Grzejniki aluminiowe zastępują zazwyczaj piece w starych budynkach mieszkalnych lub użytkowych. Bywa, że zastępują grzejniki żeliwne – mają one identyczny rozstaw króćców przyłączeniowych, dzięki czemu montaż staje się dość prosty. Takie grzejniki z reguły maja podłączenia boczne.
Grzejniki drabinkowe można podłączyć podłączeniem dolnym lub bocznym. Bardziej estetyczny jest ten ostatni. Stosuje się go zazwyczaj w nowych budynkach. Grzejniki typu pex natomiast musi uwzględniać właściwości tego tworzywa, które nie wygina się na małym promieniu. W takim przypadku konieczne jest wprowadzenie kolanek miedzianych w obrębie przyłącza.

grzejniki lazienkowe8 - Grzejniki łazienkoweFot. 5. Odległość grzejnika od ściany powinna wynosić 15 cm. Fot. ATLANTIC

 

grzejniki lazienkowe7 - Grzejniki łazienkowe Arkadiusz Myśliwiec
Dyrektor Handlowy Atlantic Polska Atlantic Polska

Zdaniem EKSPERTA
Jak prawidłowo dobrać moc grzewczą do pomieszczenia

Moc grzejnika dobiera się do powierzchni pomieszczenia i jego zapotrzebowania w ciepło, uwzględniając kubaturę pomieszczenia w m3. Zapotrzebowanie to zależy od przenikalności cieplnej danego budynku, na którą wpływ mają konstrukcja budynku, jego izolacja, grubość i rodzaj przegród (ściany, stropy, podłogi), ilość i powierzchnia okien. Jej wyliczenie nie jest specjalnie łatwe i w większości wypadków należy posłużyć się wyliczeniami projektowymi. Istnieje jednak uproszczony sposób doboru mocy grzejników elektrycznych dla potrzeb danego pomieszczenia. Przyjmuje się, że aby ogrzać powierzchnię 1 m2 należy jej dostarczyć:
• 70 W – budynki nowo budowane, bardzo dobrze izolowane
• 100 W – budynki dobrze izolowane
• 140 W – budynki stare, słabo izolowane, bloki (technologia wielkiej płyty).
Uwzględnia się też fakt, że w łazienkach, gdzie dla podniesienia komfortu użytkownika, temperatura powietrza powinna być wyższa, najczęściej przyjmuje się współczynnik wyższy od ogólnie przyjętego.

grzejniki lazienkowe9 - Grzejniki łazienkoweFot. 6. Niektóre z grzejników posiadają dodatkowe szczeble do suszenia ubrań. Fot. ATLANTIC

Małgorzata Szcześniak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here