Grzejniki stalowe: ich zalety i aktualne trendy rynkowe

Grzejniki stalowe można znaleźć w wielu różnych krajach i są one bardzo popularne na całym świecie. Ogólnie rzecz biorąc, grzejnik stalowy składa się z dwóch blach stalowych z pionowymi kanałami (blachy są ze sobą zespawane), w których przepływa czynnik przenoszący ciepło. Tylna strona panelu posiada żebra w kształcie litery U, które zwiększają poziom odprowadzania ciepła.

Grzejniki stalowe: ich zalety i aktualne trendy rynkowe

Grzejniki stalowe mają szereg zalet. Szybko reagują na polecenia automatycznych regulatorów temperatury ze względu na niewielką ilość płynu grzewczego zawartego w grzejnikach. Grzejniki stalowe są łatwe w pielęgnacji i utrzymaniu czystości. Ponadto grzejniki stalowe charakteryzują się stosunkowo wysokim ciśnieniem roboczym, wynoszącym od sześciu do piętnastu atmosfer. Grzejniki stalowe mogą występować w dwóch rodzajach: panelowe i rurowe.

Ponadto, w zależności od rodzaju podłączenia, grzejniki te dzielą się na:

REKLAMA

  • grzejniki z uniwersalnym podłączeniem,
  • grzejniki z podłączeniem dolnym,
  • grzejniki z podłączeniem bocznym,
  • grzejniki stalowe mogą być montowane na podłodze lub na ścianie.

Obecnie dostępna jest szeroka gama rozmiarów grzejników, co pozwala na wybór najlepszej opcji dla danego pomieszczenia.

Grzejniki panelowe są prawdopodobnie najbardziej tradycyjnym urządzeniem grzewczym w Europie. Opracowany w dobie kryzysu energetycznego i spełniający najwyższe wymagania w zakresie oszczędności energii, ten typ grzejnika zajmuje obecnie około 80% rynku grzewczego w Europie. Niska bezwładność i wysoka wydajność cieplna sprawiają, że ten typ osprzętu doskonale wpisuje się w koncepcję zrównoważonego, łatwego w zarządzaniu, wysokiej jakości systemu grzewczego. Pomimo pewnych ograniczeń wynikających z charakteru ich działania, urządzenia te są bardzo rozpowszechnione na Ukrainie.

Większość europejskich stalowych grzejników panelowych produkowana jest w tej samej technologii, zgodnie z ujednoliconą normą Unii Europejskiej EN442, z wysokiej jakości blachy stalowej walcowanej na zimno o grubości 1,25 mm (na żebra stosuje się stal o grubości do 0,5 mm). Zakłady produkcyjne tej stali znajdują się głównie w Niemczech i na Słowacji. Standardowe ciśnienie robocze dla stalowych grzejników panelowych wynosi 10 bar (u niektórych producentów do 6 bar), a standardowe ciśnienie próbne wynosi 13 bar. Temperatura medium przenoszącego ciepło wynosi 100-110°C. Wykończenie i malowanie również odbywa się zgodnie z normą europejską, przy zastosowaniu podobnej technologii.

Największy wybór grzejników w Polsce – Artykulłygrzewcze.pl

Znak jakości RAL w grzejnikach

Obecnie w Polsce jest dostępnych ponad 10 marek grzejników panelowych, które wyglądają prawie nie do odróżnienia od siebie. Większość z nich posiada odniesienie do normy EN 442 w swoich materiałach towarzyszących i broszurach. Norma ta zawiera minimalne wymagania dla grzejników i opisuje metody pomiaru wydajności cieplnej, ale nie kontroluje w pełni jakości wykonania.

Niemiecki Instytut Zapewnienia Jakości (Deutsches Institut fur Gutesicherung und Kennzeichnung) zajmuje się m.in. opracowywaniem kryteriów oceny jakości towarów i usług. Znak jakości RAL może być przyznany produktowi lub usłudze, która w pełni spełnia ustalone kryteria ogólnej jakości.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *