Hala namiotowa bez strat ciepła – które systemy i rozwiązania zapewnią optymalną temperaturę przez cały rok?

  Hale namiotowe całoroczne często wykorzystywane są, jako miejsce pracy. Ponadto mogą one służyć do przechowywanie towarów wrażliwych na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych. W niektórych przypadkach tego rodzaju obiekty wykorzystywane są również do hodowli zwierząt. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby konstrukcja została w stu procentach przystosowana do typu prowadzonej działalności.

  hala namiotowa bez strat ciepla 1024x524 - Hala namiotowa bez strat ciepła - które systemy i rozwiązania zapewnią optymalną temperaturę przez cały rok?

  Prawidłowo wybrany system ogrzewania zagwarantuje maksymalny komfort cieplny. Możliwe jest utrzymanie optymalnej temperatury przez cały rok. Poniżej opisano kilka sprawdzonych rozwiązań.

  Kompleksowa izolacja konstrukcji 

  Termoizolacja obiektu musi zostać uwzględniona już na etapie projektowania. Wymagane jest tutaj zastosowanie zupełnie innych komponentów. Konstrukcja musi zostać wzmocniona, tak aby była ona nie tylko solidna, ale również niepodatna na zmienne temperatury zewnętrzne. Pamiętajmy, że hala namiotowa całoroczna jest narażona nie tylko na niskie/wysokie temperatury, ale również deszcz, śnieg, porywisty wiatr, czy też promieniowanie UV.

  Dokładna budowa całorocznych konstrukcji zależy od producenta. Przy poszerzeniu wiedzy przydatne są wpisy opracowywane przez specjalistów. Przykładem może być tutaj publikacja Grupy Łukasiuk: https://www.grupalukasiuk.pl/pl/baza-wiedzy/hale-namiotowe-caloroczne-dla-kogo/, gdzie dowiadujemy się o zastosowaniach, a także o specyficznym modelu hal – „Thermo”, dzięki którym można zminimalizować straty energii.

  reklama

  Takie obiekty wyróżniają się:

  • Podwójną plandeką pneumatyczną – pomiędzy jedną, a drugą warstwę plandeki wtłacza się ciepłe powietrze. Dzięki temu można nie tylko utrzymać pożądaną temperaturę, ale również usunąć zalegający śnieg. Trzeba także zaznaczyć, że dach wykonywany jest z membrany PVC, która cechuje się podwyższoną wytrzymałością. Zmniejsza to ryzyko jej przypadkowego przerwania lub uszkodzenia.
  • Poszycie przepuszczające światło słoneczne – zaleca się stosowanie poszycia, które przepuszcza do 50% światła słonecznego. Jest to skuteczny sposób na to, aby ograniczyć koszty ogrzewania zimą.
  • Wzmocnione ściany – najczęściej są one wykonywane z blachy falistej, czy też płyty warstwowej. Rdzeń poliuretanowy zapewnia ponadprzeciętną izolację cieplną. Płyty mogą zostać pokryte dodatkową warstwą poliestru. Ważne jest również ocynkowanie szkieletu.

  Systemy ogrzewania

  Całoroczne hale namiotowe mogą być również dogrzewane za pomocą rozmaitych urządzeń. Oczywiście nie muszą być one wykorzystywane non stop. Nie zapominajmy, że ich eksploatacja stanowi dodatkowy koszt. Do najpopularniejszych systemów ogrzewania można zaliczyć m.in.:

  • Promienniki ciepła – doskonale sprawdzają się w obiektach wykorzystywanych do celów produkcyjnych, czy też przemysłowych. Tego rodzaju urządzenia grzewcze opierają swoje działanie na energii elektrycznej. To perfekcyjna opcja do hal wielkopowierzchniowych. Ogromną zaletą jest bardzo niski ubytek wygenerowanego ciepła. Optymalna temperatura przez długi czas będzie utrzymywać się w obiekcie. Wadą są relatywnie wysokie koszty użytkowania.
  • Nagrzewnice – dostępne są przede wszystkim modele olejowe, węglowe oraz zasilane prądem. Pierwsze dwa urządzenia gwarantują błyskawiczne osiągnięcie pożądanej temperatury. Nawet spore hale możemy ogrzać w szybkim tempie, a ciepło będzie utrzymywać się przez długi czas. Jest to jednak rozwiązanie niezbyt przyjazne środowisku naturalnemu. Nagrzewnice zasilane prądem są o wiele bardziej ekologiczne, jednak ich eksploatacja jest droższa. 

  Nie można jednoznacznie powiedzieć, jaki system ogrzewania jest najlepszy. Najrozsądniej skorzystać z doradztwa doświadczonych fachowców. Z pewnością dobiorą oni urządzenie o właściwych parametrach. Moc grzewcza musi być dopasowana do m.in. wielkości hali namiotowej.

  W przypadku konstrukcji wielkopowierzchniowych lepiej sprawdzają się urządzenia zasilane prądem, gdyż charakteryzują się one podwyższoną wydajnością. Jest to ważne w miejscach, gdzie panuje intensywny ruch powietrza. Łatwiej tutaj o straty ciepła. Niestety urządzenia grzewcze na prąd generują wyższe koszty utrzymania, co można uznać za podstawową wadę.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here