Hybrydowa pompa ciepła – jakie parametry są najważniejsze?

Zarówno pompa ciepła, jak i kotły kondensacyjne to urządzenia znane osobom, które muszą podjąć decyzję co do wyboru źródła ogrzewania w domu. Nie wszyscy mogli jednak słyszeć o hybrydowych pompach ciepła. Na jakiej zasadzie działają i na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

Hybrydowa pompa ciepła – jakie parametry są najważniejsze?

Czym jest hybrydowa pompa ciepła?

Hybrydowa pompa ciepła – jak wskazuje sama nazwa – jest połączeniem dwóch źródeł ciepła, czyli pompy ciepła (typu split lub monoblok) i kotła kondensacyjnego.
To urządzenie, które ma w swojej ofercie m.in. Immergas Polska.

Jak działa hybrydowa pompa ciepła Immergas? Składa się ona z części zewnętrznej i wewnętrznej, przy czym zewnętrzna pracuje tak samo, jak jednostki umieszczane na zewnątrz przy pompach typu split; część wewnętrzna to natomiast kocioł gazowy z układem hydraulicznym pompy ciepła. Warto przy tym zaznaczyć, że w przypadku hybrydowych pomp ciepła typu monoblok, część wewnętrzną stanowi wyłącznie kocioł.

REKLAMA

Hybrydowe pompy ciepła najlepiej instalować w budynkach modernizowanych, które mają większe zapotrzebowanie na moc grzewczą. Jednocześnie ze względu na swoją specyfikę działania, urządzenia powinno montować się w budynkach, w których jest możliwość podłączenia gazu lub butli na propan.

To, co jest najistotniejsze, jeśli chodzi o działanie hybrydowej pompy ciepła, to fakt, że automatyka urządzenia hybrydowego decyduje o tym, które urządzenie (pompa czy kocioł) ma w danej chwili pracować – jest to uzależnione od panujących warunków pogodowych i ma zapewnić najwyższą możliwą efektywność pracy instalacji.

Parametry pompy ciepła

Jeśli chodzi o parametry hybrydowej pompy ciepła, to w przypadku Magis COMBO V2 dostępne są dwa rodzaje modeli:

  • pompy, których moc grzewcza wynosi 4 kW, 6 kW lub 9 kW z kotłem 24 kW na potrzeby c.o. i 27 kW na potrzeby c.w.u.,
  • pompy, których moc grzewcza wynosi 12 kW, 14 kW lub 16 kW z kotłem na potrzeby c.o. i c.w.u. o mocy 32 kW.

Modele o mocy grzewczej 4,6 lub 9 kW mogą występować z kotłem jedno lub dwufunkcyjnym; warto też zwrócić uwagę na to, że posiadają najbardziej ekologiczny czynnik chłodniczy R32. Z kolei modele o mocy 12,14 lub 16 kW również mogą występować z kotłem jedno lub dwufunkcyjnym, mają one czynnik chłodniczy R410A.
Dodatkowo występują w wersji jedno i trójfazowej.

Moc grzewcza pompy powinna być dostosowana m.in. do powierzchni budynku, jaką ma ogrzewać instalacja. Nie można jednak zapominać też o temperaturze zewnętrznej – pompa ciepła musi być w stanie ogrzać budynek również podczas najzimniejszych dni.

Jeśli chodzi o parametry, istotny będzie także współczynnik COP pompy ciepła (współczynnik wydajności cieplnej) oraz współczynnik SPF pompy ciepła (to wartość opisująca efektywność pompy w ciągu całego roku, uwzględniająca właśnie wspomniane wyżej zmiany temperatury zewnętrznej oraz zmiennego zapotrzebowania na ciepło). Wybierając model hybrydowej pompy ciepła warto zatem zwrócić uwagę również na te parametry.

Artykuł sponsorowany

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *