Zarówno pompa ciepła, jak i kotły kondensacyjne to urządzenia znane osobom, które muszą podjąć decyzję co do wyboru źródła ogrzewania w domu. Nie wszyscy mogli jednak słyszeć o hybrydowych pompach ciepła. Na jakiej zasadzie działają i na jakie parametry warto zwrócić uwagę?
Czym jest hybrydowa pompa ciepła?
Hybrydowa pompa ciepła – jak wskazuje sama nazwa – jest połączeniem dwóch źródeł ciepła, czyli pompy ciepła (typu split lub monoblok) i kotła kondensacyjnego.
To urządzenie, które ma w swojej ofercie m.in. Immergas Polska.
Jak działa hybrydowa pompa ciepła Immergas? Składa się ona z części zewnętrznej i wewnętrznej, przy czym zewnętrzna pracuje tak samo, jak jednostki umieszczane na zewnątrz przy pompach typu split; część wewnętrzna to natomiast kocioł gazowy z układem hydraulicznym pompy ciepła. Warto przy tym zaznaczyć, że w przypadku hybrydowych pomp ciepła typu monoblok, część wewnętrzną stanowi wyłącznie kocioł.
REKLAMA
Hybrydowe pompy ciepła najlepiej instalować w budynkach modernizowanych, które mają większe zapotrzebowanie na moc grzewczą. Jednocześnie ze względu na swoją specyfikę działania, urządzenia powinno montować się w budynkach, w których jest możliwość podłączenia gazu lub butli na propan.
To, co jest najistotniejsze, jeśli chodzi o działanie hybrydowej pompy ciepła, to fakt, że automatyka urządzenia hybrydowego decyduje o tym, które urządzenie (pompa czy kocioł) ma w danej chwili pracować – jest to uzależnione od panujących warunków pogodowych i ma zapewnić najwyższą możliwą efektywność pracy instalacji.
Parametry pompy ciepła
Jeśli chodzi o parametry hybrydowej pompy ciepła, to w przypadku Magis COMBO V2 dostępne są dwa rodzaje modeli:
- pompy, których moc grzewcza wynosi 4 kW, 6 kW lub 9 kW z kotłem 24 kW na potrzeby c.o. i 27 kW na potrzeby c.w.u.,
- pompy, których moc grzewcza wynosi 12 kW, 14 kW lub 16 kW z kotłem na potrzeby c.o. i c.w.u. o mocy 32 kW.
Modele o mocy grzewczej 4,6 lub 9 kW mogą występować z kotłem jedno lub dwufunkcyjnym; warto też zwrócić uwagę na to, że posiadają najbardziej ekologiczny czynnik chłodniczy R32. Z kolei modele o mocy 12,14 lub 16 kW również mogą występować z kotłem jedno lub dwufunkcyjnym, mają one czynnik chłodniczy R410A.
Dodatkowo występują w wersji jedno i trójfazowej.
Moc grzewcza pompy powinna być dostosowana m.in. do powierzchni budynku, jaką ma ogrzewać instalacja. Nie można jednak zapominać też o temperaturze zewnętrznej – pompa ciepła musi być w stanie ogrzać budynek również podczas najzimniejszych dni.
Jeśli chodzi o parametry, istotny będzie także współczynnik COP pompy ciepła (współczynnik wydajności cieplnej) oraz współczynnik SPF pompy ciepła (to wartość opisująca efektywność pompy w ciągu całego roku, uwzględniająca właśnie wspomniane wyżej zmiany temperatury zewnętrznej oraz zmiennego zapotrzebowania na ciepło). Wybierając model hybrydowej pompy ciepła warto zatem zwrócić uwagę również na te parametry.
Artykuł sponsorowany
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.