Ile energii zużywa pompa ciepła?

Montaż pompy ciepła jest coraz bardziej popularny w Polsce. Tegoroczny program rządowy „Moje ciepło” z pewnością jeszcze ten trend poprawi, bo do wzięcia jest od 7 do 21 tysięcy złotych w zależności od rodzaju zainstalowanej pompy. Cena zakupu i montażu to jedno, a koszt użytkowania drugie. Czy opłaca się grzać pompą ciepła? Sprawdź.

Ile energii zużywa pompa ciepła?

Od czego zależy cena używania pompy ciepła?

Pompa ciepła transportuje energię cieplną za pomocą czynnika chłodniczego z otoczenia na zewnątrz (powietrze, grunt, woda) do środka domu. Za transport odpowiedzialna jest sprężarka, która wykonuje pracę, tłocząc i zasysając czynnik. To jednak niestety kosztuje zużyciem energii elektrycznej. 

Po pierwsze, jaka pompa i jaka instalacja?

Pompa ciepła energię może uzyskiwać z różnych źródeł i przez to mieć różną sprawność, a to rzutuje na ilość pobranej energii elektrycznej. Pompa wodna ma lepszą sprawność od powietrznej, więc wpływa to na efektywność i zużycie energii. Jednak trzeba podkreślić, że powietrzne pompy ciepła z montażem kosztują najmniej, dlatego są częściej instalowane.

REKLAMA

Rodzaj instalacji też wpływa na konsumpcję energii elektrycznej. Takie urządzenia nie tylko ogrzewają domy, ale mogą także podgrzewać wodę użytkową, co również oddziałuje na ich energochłonność. 

Jak ma wyglądać montaż i czy można połączyć go z kotłem gazowym to już skomplikowane zagadnienia, w których pomoże JB Energia. Dla nich nie ma tajemnic kwestia taka jak pompy ciepła. Nowy-Sącz to miasto, w którym znajdziesz tą firmę.

Po drugie, nie tracić ciepła

Montaż pompy ciepła tak jak w przypadku innych źródeł energii ma sens wtedy, kiedy izolacja budynku jest dobrej jakości. W przypadku nowych domów sytuacja powinna być prostsza, bo ma się nad tym kontrolę w czasie budowania na przykład fundamentów. Należy zapewnić najlepsze materiały izolacyjne o najwyższym współczynniku przewodzenia ciepła. Starsze domy najlepiej docieplić. Zawsze warto też sprawdzić kamerą termowizyjną, czy nie ma strat ciepła i czy nie tworzą się tzw. mostki cieplne.

COP wyznacznikiem dobrej pompy ciepła

Współczynnik COP (ang. Coefficient Of Performance) jest to stosunek energii cieplnej potrzebnej przy ogrzewaniu domu do użytkowanej wtedy energii elektrycznej. Jego wartość waha się od 3,5 do 5,5. Im wyższy współczynnik tym pompa ciepła jest bardziej wydajna i zużywa mniej energii. Pompy ciepła są niezaprzeczalnie lepsze pod kątem sprawności cieplnej od innych źródeł energii. Na przykład konwencjonalny kocioł na węgiel ma sprawność jedynie 60%, natomiast pompa analogicznie od 350% do 550%.

COP ma zastosowanie jeśli rozpatruje się te same warunki użytkowania różnych pomp. Dlatego bardzo dobrze nadaje się do porównywania różnych modeli tych urządzeń. Dla rzeczywistych obliczeń, mówiących ile tak naprawdę jest zużywanej energii, potrzebny jest inny bardziej rzeczywisty współczynnik.

Współczynnik SCOP a roczne zużycie prądu dla pompy ciepła

Współczynnik SCOP (ang. Seasonal Coefficient Of Performance) podaje roczny stosunek ilości energii cieplnej wykorzystanej na ogrzewanie do ilości zużytej w tym czasie energii elektrycznej. Na SCOP wpływa temperatura na zewnątrz – im jest niższa, tym bardziej wydajność pomp spada, ogrzewanie domu trwa dłużej i większe jest zużycie energii.

Firma JB Energia to profesjonalne doradztwo w sprawie obliczeń i doboru pompy ciepła. Małopolskie jest jednym z wielu rejonów, w których zostaniesz przez nich obsłużony w fachowy sposób.

Pompy ciepła pod względem technicznym są doskonałymi urządzeniami, dlatego że z zimnego powietrza poza domem potrafią przenieść ciepło o wysokiej temperaturze. Biorąc pod uwagę sprawność energetyczną, nie mają sobie równych. Do tej pory ich koszty użytkowania na tle innych źródeł energii były jednymi z mniejszych. Rosnące ceny energii elektrycznej mogą wpłynąć na połączenie dwóch sił – powietrzna pompa ciepła i fotowoltaika. Panele zasilające pompę to wyjątkowy duet i znaczne zmniejszenie kosztów!

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *