Innowacyjne rozwiązania z zakresu elektrowni wiatrowych. Czy pojawią się w Polsce?

Czy klasyczne turbiny wiatrowe niedługo przestaną mieć rację bytu? Co prawda to dość odległa przyszłość, jednak wiele na to wskazuje. Sprawdź, które z najnowszych rozwiązań z zakresu energetyki wiatrowej mogą zrewolucjonizować rynek.

Innowacyjne rozwiązania z zakresu elektrowni wiatrowych. Czy pojawią się w Polsce?

Łapacz energii wiatrowej z Norwegii 

Przyjrzyjmy się temu, co robią Norwegowie. Norweski startup Wind Catching Systems stworzył elektrownię wiatrową, która ma być znacznie wydajniejsza i tańsza niż obecnie stosowane rozwiązania. Wind Catcher (ang. łapacz wiatrów) to system połączonych ze sobą mniejszych turbin – każda o mocy 1 MW. Wiatraki są zamontowane na pionowej ramie unoszącej się na powierzchni wody. Wysokość konstrukcji wynosi 320 metrów, czyli – jak podkreślają twórcy – jest większa niż wieża Eiffla. Poza tym według ich wyliczeń jedna taka rama jest w stanie wyprodukować 25 razy więcej energii elektrycznej niż tradycyjne turbiny zajmujące taką samą powierzchnię. System „wygrywa” też, jeśli chodzi o żywotność – może pracować przez około 50 lat, czyli znacznie dłużej niż klasyczne turbiny na morzu.

Hiszpańskie wibrujące słupy

Od tradycyjnego projektu turbiny wiatrowej znacznie odbiega także projekt hiszpańskiego startupu Vortex Bladeless. Hiszpańscy inżynierowie opracowali turbinę w formie trzymetrowego słupa o delikatnie zaokrąglonym końcu. Górna część konstrukcji drga pod wpływem wiatru – w ten sposób odbierana jest kinetyczna energia wiatru.
Następnie zostaje ona przekształcona w energię elektryczną. Elektrownie-słupy będą montowane w miejscach, w których budowa tradycyjnych elektrowni wiatrowych nie wchodzi w grę – nawet wśród zabudowy miejskiej. Docelowo pionowe turbiny mają mieć wysokość 30 metrów!

REKLAMA

Energia wiatrowa z „beczki”

Kolejną nowinką jest kompaktowa turbina PowerPod – stworzona w amerykańskim Salt Like City przez firmę Halcium Energy. Wygląda jak mała, ale dość nietypowa beczka.
Obudowa skrywa system kanałów. Strumień wiatru pobierany przez kanały nabiera o wiele większej prędkości niż początkowa. Odpowiadają za to zamontowane w środku łopatki turbiny. Urządzenie działa i daje świetne rezultaty niezależnie od kierunku czy siły wiatru. Może pracować przy bardzo porywistym wietrze – takim, który mógłby doprowadzić do uszkodzenia klasycznej turbiny. Turbinę można ustawić w zasadzie w dowolnym miejscu – na dachu budynku, tarasie, a nawet dachu kampera. W zależności od potrzeb gospodarstwa domowego lub firmy można zdecydować się na jeden PowerPod albo zestaw kilku turbin oraz połączyć system np. z instalacją fotowoltaiczną. 

Innowacyjne rozwiązania z zakresu elektrowni wiatrowych. Czy pojawią się w Polsce?

Prąd z tulipana

Na uwagę na pewno zasługują również turbiny w kształcie… tulipanów.
To zdaniem twórców, czyli firmy Flower Turbines, połączenie zaawansowanej technologii i nowoczesnego designu. Dzięki temu urządzenie będzie doskonale wpisywać się w architekturę miast. Pomysłodawcy wierzą, że w ten sposób do inwestycji przekonają te osoby, które chciałyby zainwestować w zielone źródła energii, jednak zależy im również na estetyce urządzeń. Turbiny-tulipany są bardzo wydajne i generują wielokrotnie mniej hałasu niż klasyczne wirniki – są w zasadzie niesłyszalne przez ludzi.
Oprócz tego urządzenia są całkowicie bezpieczne dla ptaków i innych zwierząt. 

Latające turbiny wiatrowe

Chyba największe poruszenie wywołał projekt opracowany przez niemiecki startup Kitekraft. Niemcy wymyślili bowiem latające turbiny wiatrowe. Każdy „latawiec” jest zbudowany z ośmiu małych wirników. Pobierają one energię kinetyczną z wiatru, która następnie jest zamieniana w energię mechaniczną i przesyłana długim, elastycznym przewodem do miejsca, w którym zamienia się ją w energię elektryczną.
Przewód jednocześnie odpowiada za to, aby turbiny nie odleciały. Turbiny nie potrzebują wieży czy innych konstrukcji, zamiast tego unoszą się w powietrzu. Takie rozwiązanie pozwala na znaczną redukcję kosztów inwestycyjnych. Poza tym do budowy urządzeń wykorzystuje się zaledwie 10% materiałów, które są potrzebne do wykonania standardowych turbin. Należy zwrócić też uwagę na zminimalizowanie poziomu śladu węglowego w porównaniu do tego jaki jest generowany podczas transportu ogromnych łopat klasycznych turbin. Rozwiązanie można zastosować zarówno na lądzie, jak i na morzu. W tym drugim przypadku turbiny wymagają jedynie stabilnego elementu na powierzchni wody, np. boi. 

Innowacje w Polsce

W Polsce również powstają innowacyjne rozwiązania z zakresu energetyki wiatrowej.
Nad interesującym projektem pracują m.in. studenci krakowskiej AGH – budują turbinę wiatrową z dyfuzorem o zmiennej średnicy, która docelowo może produkować prąd na potrzeby gospodarstwa domowego. Na wschodzie kraju opatentowano z kolei pionowe siłownie wiatrowe, które zaskakują swoją wydajnością.

Rynek OZE ma w Polsce ogromny potencjał i to właśnie energetyka wiatrowa będzie najmocniej promowana w kolejnych latach. Trudno jednak przewidzieć, które z przedstawionych rozwiązań przyjmie się w Polsce i zostanie z nami na dłużej. 

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *