Instalacje wodno-kanalizacyjne w ścianach

Biegnące przy ścianach rury nie są pożądanym obiektem wystroju wnętrz. Użytkownicy domów i mieszkań wymyślają najróżniejsze sposoby aby ukryć ich obecność w pomieszczeniu. Aby zaoszczędzić swoim klientom tego problemu wystarczy wykonać kanały i ukryć rury w ścianach.

Instalacje wodno-kanalizacyjne w ścianach

Aby wykonać kanał pod instalację wodno-kanalizacyjną należy najpierw zaplanować jej przebieg. Jest to niezwykle istotny etap, gdyż źle wykonane bruzdy mogą osłabić nośność ścian, a tym samym stworzyć zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Innym skutkiem źle umiejscowionych i wykonanych bruzd mogą być mostki cieplne lub akustyczne. Głębokość i szerokość bruzdy powinna być zawsze dostosowana do grubości ściany i materiału z którego jest ona wykonana. Planując przebieg instalacji bezwzględnie należy także sprawdzić czy jej trasa nie koliduje z inną, już istniejącą instalacją, np. elektryczną.
Do wykonania kanału potrzebne będą narzędzia i elektronarzędzia. Ich dobór zależy od stanu naszego warsztatu i jednocześnie determinuje precyzję oraz czas potrzebny do wykonania pracy. Jeśli nie posiadamy elektronarzędzi, do wybicia bruzdy wystarczy solidny młotek i przecinak. Przy pomocy uderzeń młotkiem w mesel wybijemy szczelinę wzdłuż zaplanowanej trasy. Metoda ta jednak jest czasochłonna i wymaga sporych nakładów siły. Najczęściej wykorzystywana jest przez amatorów w przypadku krótkich odcinków, a także w sytuacji pracy na ścianie wykonanej z bardziej kruchych materiałów (np. z bloczków z betonu komórkowego).
Zdecydowanie łatwiej jest wybić kanał przy pomocy młota udarowego z funkcją podkuwania. Użycie tego elektronarzędzia znacznie skraca czas pracy i oszczędza energię wykonawcy. Jednak wykorzystanie samego elektronarzędzia z udarem sprawi, że bruzda będzie miała nieregularne kształty. Kując ścianę młotem udarowym trudniej jest także zachować proste linie. W tym przypadku bardzo pomocna okaże się szlifierka kątowa. Za jej pośrednictwem możemy wyciąć w ścianie dwie równoległe szczeliny, wyznaczając tym samym krawędzie przyszłego kanału. Po nacięciu brzegów, wykuwamy za pomocą mesla lub młota udarowego przestrzeń pomiędzy szczelinami. Wewnętrzny fragment powinien łatwo odpadać pozostawiając równe krawędzie. Aby wykonać wspomniane szczeliny, najlepiej jest zaopatrzyć szlifierkę w diamentową tarczę korundową.
Najwygodniejszym, najdokładniejszym i najszybszym sposobem na wykonanie kanału jest użycie specjalnie w tym celu zaprojektowanego narzędzia – bruzdownicy. Elektronarzędzie, uzbrojone w dwie tarcze, za jednym ruchem wykonuje dwie szczeliny. Dodatkowo bruzdownice najczęściej posiadają możliwość regulacji zarówno szerokości, jaki i głębokości cięcia. W przypadku profesjonalistów, którzy często mają do czynienia z wykonywaniem kanałów pod instalację, zakup bruzdownicy z pewnością znacznie usprawni pracę.
Znacznym utrudnieniem podczas wykonywania prac związanych z brużdżeniem przy użyciu elektronarzędzi jest unoszący się pył. W związku z tym należy pamiętać, aby zawsze przed wykonywaniem tego rodzaju pracy zaopatrzyć się w maskę ochronna i okulary. Pomocne mogą okazać się systemy odsysania pyłu, które mogą współpracować np. z wymienioną powyżej bruzdownicą. Po podłączeniu jej do odkurzacza przemysłowego większość pyłu zostanie odessana na bieżąco w trakcie pracy. Nie tylko ułatwia to samo wykonanie pracy, ale także oszczędza czas potrzebny na uprzątnięcie pomieszczenia po zakończeniu zlecenia. „Czysta” praca jest zwykle również bardzo dobrze postrzegana przez inwestora.
Umieszczając instalację wodno- kanalizacyjną w ścianach pamiętajmy o tym, by rury którymi będzie płynęła ciepła woda były zabezpieczone specjalną otuliną. Będzie się to wiązało także z koniecznością wykonania szerszego i głębszego kanału.
Wykonanie kanału pod instalację jest prostym zadaniem pod warunkiem, że posiadamy odpowiednie narzędzia. Dla tych, którzy cenią swój czas i dokładność wykonania z pewnością najlepszym rozwiązaniem będzie zakup profesjonalnej bruzdownicy i młota udarowego. W rękach fachowca te elektronarzędzia bardzo szybko odpracują koszt zakupu.

Marcin Jellinek

REKLAMA


«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *