Inteligentne systemy regulacji urządzeniami grzewczymi

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru systemów grzewczych jakim kierują się użytkownicy mieszkań oraz domów jest komfort eksploatacji oraz efektywność energetyczna decydująca o wysokości rachunków za ogrzewanie.

Inteligentne systemy regulacji urządzeniami grzewczymi

W przypadku nowych i modernizowanych instalacji najwięcej uwagi poświęca się zaletom kotła grzewczego. Jednak niemniej ważne jest sterowanie kotłem i całym systemem.

Na rynku dostępna jest cała gama termostatów i regulatorów pokojowych oraz pogodowych, które na pierwszy rzut oka są do siebie bardzo podobne. Jednak i w tym przypadku diabeł tkwi w szczegółach. Jak dokonać najlepszego wyboru skoro do dyspozycji mamy termostaty, regulatory, pokojowe, pogodowe, „ON/OFF”, modulacyjne, bez programowania, z programowaniem dobowym lub tygodniowym, a w perspektywie … rachunki za ogrzewanie? Czy trzeba być fachowcem z dziedziny techniki grzewczej, aby system ogrzewania zapewniał nie tylko wysoki komfort, ale również możliwie niskie rachunki za jego eksploatację?

REKLAMA

Inteligentne systemy regulacji urządzeniami grzewczymi

Regulator Bosch EasyControl CT200

Okazuje się, że porównanie regulatorów przeznaczonych do sterowania kotłem lub całym systemem grzewczym nie jest takie trudne. Dyrektywa ErP określa klasy regulatorów temperatury od I do VIII przyporządkowując każdej klasie regulatora odpowiedni udział w sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń. Najprostsze i najtańsze termostaty pokojowe ze sterowaniem ON/OFF (dwupołożeniowym włącz/ wyłącz) mają klasę I, a ich udział w sezonowej efektywności energetycznej to zaledwie 1%. Najwyższej klasy zestawy regulacji jak np. regulator Bosch EasyControl CT200 z trzema bezprzewodowo sterowanymi głowicami termostatycznymi ma klasę VIII, co oznacza, że udział w sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń to aż 5%.

Ponieważ efektywność zestawu: kocioł plus regulator sumuje się, w praktyce oznacza to, że w przypadku gazowego kotła kondensacyjnego o efektywności energetycznej 94% zastosowanie taniego regulatora-termostatu klasy I poprawi sezonową efektywność energetyczną zaledwie o 1%, czyli osiągnie 95%, a w przypadku klasy VIII poprawi o 5%, czyli wzrośnie do 99%.

Oba parametry powinny być deklarowane przez producenta regulatora, właśnie w celu łatwej weryfikacji przez użytkownika oraz w celu obliczenia łącznej efektywności energetycznej zestawu urządzeń stanowiących źródło ogrzewania.

Inteligentne systemy regulacji urządzeniami grzewczymi
Fot. 1. Regulator Bosch EasyControl CT200

Systemy regulacji EMS2 marki Bosch to szeroka gama sterowników umożliwiających wysoką klasę regulacji systemu ogrzewania. Oprócz wspomnianego wcześniej zestawu Bosch EasyControl CT200 z elektronicznymi głowicami termostatycznymi (klasa VIII, 5%), w ofercie znajdują się regulatory pokojowe CR10 i CR100RF (klasa V, 3%), CR100RF (klasa VI, 4%) oraz regulatory pogodowe CW100, CW400 i CW800 (klasa VI, 4%). W zależności od potrzeb i konfiguracji elementów systemu umożliwiają one sterowanie modulacją gazowego kotła kondensacyjnego, obsługę od jednego do ośmiu obiegów grzewczych lub do 20 stref grzewczych, współpracę z systemami solarnymi, podgrzewaniem wody do celów sanitarnych oraz zarządzanie zarówno z poziomu regulatora jak i urządzeń mobilnych takich jak smartfon lub tablet.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *