Podstawowym zadaniem każdej instalacji grzewczej jest zapewnienie przyjemnego klimatu wewnątrz pomieszczeń przy możliwie najmniejszych kosztach eksploatacji i inwestycji. Jednak aby instalacja funkcjonowała właściwie, niezbędne jest jej odpowiednie równoważenie.
Każda instalacja grzewcza składa się z wielu współpracujących ze sobą elementów, takich jak źródło ciepła (kotłownie, miejskie systemy ciepłownicze, węzły cieplne), system rozprowadzania (rury, armatura, pompy), odbiornik ciepła oraz, coraz częściej, nowoczesne systemy sterowania. Ich poprawne funkcjonowanie wymaga właściwej regulacji. Mowa tutaj właśnie równoważenie instalacji hydraulicznych. Zastosowanie nowoczesnych zaworów równoważących pozwala zapewnić odbiornikom końcowym przepływów wyliczonych przez projektanta. Dzięki temu uzyskujemy idealną pracę instalacji, mniejsze zużycie energii oraz eliminację szumów w instalacji.
– Równoważenie instalacji zapewnia się poprzez zamontowanie zaworów balansowych statycznych lub dynamicznych. Zawory statyczne pełnią funkcję ograniczników przepływu medium w instalacji, co podczas zmiany obciążenia pracy układu, takich jak wzrost lub spadek ciśnienia, skutkuje zmianą przepływu w instalacji. Rozwiązanie to idealnie spełnia swoją rolę w układach zmiennoprzepływowych np. ogrzewaniu grzejnikowym. – mówi Grzegorz Dyl, inżynier sprzedaży Zetkama S.A.
REKLAMA
Zastosowanie dynamicznych zaworów balansowych umożliwia zachowanie równowagi w instalacji hydraulicznej. Posiadają one wbudowany regulator stałego przepływu. Taka konstrukcja zapewnia stały i niezależny od zmian ciśnienia przepływ w instalacji. Dzięki temu prace związane z regulacją instalacji stają się zdecydowanie mniej czasochłonne i kosztowne. Ograniczają się wyłącznie do ustawienia zaprojektowanego przepływu w zaworze.
Zrównoważona oszczędność
Odpowiednie zawory równoważące są nie tylko bardziej ekologiczne ze względu na ograniczanie zuzycia energii, ale przede wszystkim generują istotne oszczędności. Prosty montaż i błyskawiczna regulacja dodatkowo ograniczają koszty inwestycji. Kolejnym czynnikiem oszczędnościowym jest zmniejszona liczba zamontowanych zaworów – konieczne są jedynie przy odbiornikach końcowych.
– Duże znaczenie ma także dokładność przepływu, która wynosi ± 5% wartości, natomiast w przypadku zaworów statycznych jest to około ± 15 %. Zawory balansowe dynamiczne zapewniając stały przepływ niezależny od ciśnienia eliminują zjawisko nadprzepływu oraz podprzepływu w instalacji, dzięki czemu chronią także pompy pracujące w układzie – dodaje Grzegorz Dyl z ZETKAMA S.A.
Dynamiczne zawory równoważące zapewniają równowagę układu nawet kiedy pracuje on z minimalnym obciążeniem. Ma to olbrzymie znaczenie w dużych budynkach biurowo-handlowych, w których inwestor nie zdążył jeszcze wynająć całej powierzchni i nie ma potrzeby jej ogrzewania.
Prostota i funkcjonalność
Na rynku dostępny jest szeroki asortyment zaworów o różnym przeznaczeniu. Niektóre z nich służą do regulacji przepływu i temperatury, inne mają za zadanie wyłącznie regulację dynamiczną przepływu. Minimalna różnica ciśnień wymagana do poprawnej pracy zaworu to 16 kPa. Warto zwrócić uwagę na technologię wymiennych wkładów, które ułatwiają montaż, konserwację oraz bieżącą pracę. Bazą zaworu jest korpus, do którego możemy zamontować różne wkłady, w zależności od funkcji jakie mają pełnić. Technologia ta pozwala także na dokładne przepłukanie instalacji przed jej uruchomieniem, poprzez zamontowanie samych korpusów. Wymienne wkłady doskonale sprawdzają się również przy ewentualnej awarii – w takim wypadkach nie ma konieczności wymiany całego zaworu, a jedynie wkładu.
Tego typu zawory mają zastosowanie w wielu urządzeniach, w których ważne jest automatyczne równoważenie oraz regulacja temperatury. Są to m.in. klimakonwektory, centrale wentylacyjne czy belki chłodzące.
Zastosowanie inteligentnych systemów zaworów do równoważenia instalacji hydraulicznych stanowi obecnie najlepszą metodę na zapewnienie optymalnej pracy instalacji, poprzez zapewnienie wymaganej temperatury wewnętrznej przy jak najmniejszych kosztach zużycia energii.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.