Pompy ciepła alternatywą dla klimatyzatorów

Pompa ciepła jest urządzeniem uniwersalnym, zapewniającym nie tylko ogrzewanie budynku, ale również jego schładzanie, co eliminuje konieczność zakupu dodatkowego urządzenia klimatyzującego. Na rynku dostępne są dwa typy rozwiązań – chłodzenie pasywne i aktywne. Jaka jest między nimi różnica?

Pompy ciepła alternatywą dla klimatyzatorów

Wybierając odpowiednie urządzenie obniżające temperaturę w budynku, powinniśmy kierować się przede wszystkim mechanizmem działania, efektywnością chłodniczą oraz poziomem zużycia energii. Warto przyjrzeć się bliżej dostępnym rozwiązaniom, aby zdecydować które z nich najlepiej odpowiada naszym potrzebom.

Chłodzenie pasywne

Chłodzenie pasywne, zwane także biernym lub naturalnym, charakteryzuje się przede wszystkim niskimi kosztami eksploatacji i niskim zużyciem energii. Najważniejszym elementem systemu jest źródło dolne (np. grunt lub wody gruntowe). W układzie krąży czynnik roboczy (najczęściej glikol), który pochłania z niego temperaturę i przekazuje ją wodzie w systemie centralnego ogrzewania. Schłodzona ciecz wpuszczona zostaje do końcowego systemu, np. ogrzewania ściennego i absorbuje nadmiar ciepła z pomieszczenia.

Efektywność procesu można zwiększyć instalując kasetony sufitowe lub klimakonwektory. Klimakonwektory działają na podstawie przepływu wody z układu grzewczo-chłodzącego poprzez wymiennik aluminiowy. Turbina wentylatora wymusza ruch powietrza, które jest czyszczone i filtrowane, a dzięki temu mnie wilgotne. Urządzenie stanowi doskonałą alternatywę dla alergików, ponieważ że kurz nie unosi się w powietrzu.

Chłodzenie pasywne nadaje się do stosowania w pompach typu woda-woda lub glikol-woda. W tym celu nie używa się pomp typu powietrze-woda. Należy także pamiętać o dwóch rzeczach: upewnić się, że pompa jest wyposażona w moduł chłodzenia pasywnego, i że w lecie grunt gromadzi na tyle dużo ciepła, że moc chłodnicza pompy spada już po miesiącu pracy, a na koniec sezonu jest już w ogóle niewystarczająca.

Chłodzenie aktywne

Taki rodzaj chłodzenia udostępniają tzw. pompy odwracalne, funkcjonujące na podobnej zasadzie co lodówka. Jak sama nazwa wskazuje, pompy mogą służyć jako źródła ciepła i jako chłodziarki, wystarczy odwócić kierunek tłoczenia sprężarki i zawór rozprężający. Efektywność chłodzenia aktywnego jest czterokrotnie wyższa w porównaniu z pasywnym, ponieważ do działania wykorzystuje pracę sprężarki.

W trybie ogrzewania pompa ciepła ma nieco większą moc i sprawność, niż w trybie chłodzenia.

Niezdecydowanych przekonać może fakt, że wykorzystanie pompy ciepła jako urządzenia chłodzącego wiąże się z mniejszym zapotrzebowaniem energetycznym niż w przypadku tradycyjnej klimatyzacji.

«
»

Dodaj komentarz