Jak dobrać ogrzewanie do projektu domu?

  System grzewczy w domu jednorodzinnym decyduje nie tylko o komforcie mieszkania, ale też o kosztach. Już na etapie wyboru projektu domu warto się zastanowić, czy mają to być grzejniki czy ogrzewanie podłogowe, jeśli kocioł, to na jakie paliwo, a może pompa ciepła? Każde z tych rozwiązań ma zalety i wady, a im wcześniej inwestor je przeanalizuje, tym lepiej dopasuje ogrzewanie do wybranego projektu domu i wybierze odpowiednią instalację grzewczą.

  Jak dobrać ogrzewanie do projektu domu?

  Zacznijmy od MPZP lub WZ

  Zanim zaczniemy analizować poszczególne systemy grzewcze dla domów jednorodzinnych, koniecznie należy przypomnieć, że tak jak w przypadku innych parametrów projektu domu, ogrzewanie bywa także przedmiotem regulacji lokalnych przepisów. Dlatego zanim inwestor zacznie przyglądać się ofercie urządzeń i instalacji grzewczych dostępnych na rynku, należy sięgnąć do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a jeśli go nie ma dla danej działki, to do warunków zabudowy, i sprawdzić, czy któryś z tych dokumentów nie wylicza dopuszczalnych sposobów ogrzewania w wybranej lokalizacji. Coraz częściej znajdują się w tych dokumentach zakazy stosowania paliw stałych, czyli węgla, drewna i peletów.

  Grzejniki czy ogrzewanie płaszczyznowe?

  Jedną z kwestii zasadniczych jest wybór pomiędzy grzejnikami ściennymi a ogrzewaniem podłogowym i warto się nad tym zastanowić nawet przed decyzją o źródle ciepła. Powód takiego priorytetu w planowaniu instalacji grzewczej jest taki, że o ile rodzaj kotła można dość łatwo zmienić i poza poniesionym kosztem będzie przy tym niewiele pracy, o tyle zamiana grzejników na podłogówkę lub odwrotnie  oznacza duży remont całego budynku, z demontażem podłóg, więc trudniej się na nią zdecydować i wymaga dużego nakładu pracy.

  Popularne grzejniki ścienne dobrze współpracują z każdym rodzajem kotła na paliwo stałe lub gazowego. Nie łączy się ich z pompami ciepła, ponieważ wymagają temperatury zasilania 55-75°C, którą trudno uzyskać przy jej zastosowaniu. Za ich wadę można uznać to, że stają się one elementem wystroju wnętrza i zajmują miejsce na ścianie. Jeśli w pomieszczeniu jest klasyczne okno, to nie ma to dużego znaczenia funkcjonalnego, bo przy oknie  nie stawia się zwykle dużej szafy czy regału. Przy oknach portfenetrowych lub balkonowych grzejnik może nieco skomplikować aranżację. Wybór rodzajów i modeli jest tak duży, że można kupić grzejniki niemal wtapiające się w otoczenie i niewidoczne lub wręcz przeciwnie – takie, które będą elementami dekoracyjnymi.

  Głównym ograniczeniem ogrzewania podłogowego wodnego jest to, że nie da się go zasilać bezpośrednio z popularnych kotłów węglowych, bo kotły te dają zbyt wysoką temperaturę, i potrzebny jest układ mieszający, który schłodzi wodę do co najwyżej 55 stopni Celsjusza. Podłoga nie może być gorąca ze względów zdrowotnych. Aby posadzka na podłodze dobrze przewodziła ciepło, powinna być pokryta materiałem dobrze przewodzącym ciepło, czyli płytkami ceramicznymi lub kamiennymi, panelami lub niezbyt grubym parkietem. Nie zaleca się przy takim rozwiązaniu ustawiania na podłodze dużych mebli bez nóżek, bo utrudniają one konwekcję.

  Dobór kotła i paliwa do ogrzewania domu

  Od tego jaki wybierzemy kocioł i jakie będziemy wykorzystywali paliwo zależą dwie rzeczy: koszty eksploatacji i wygoda korzystania. Poza tym przy wyborze urządzeni i paliwa należy brać pod uwagę sytuacje awaryjne. Jeśli zastosujemy ogrzewanie elektryczne lub gaz sieciowy, to warto pomyśleć o kominku, który w razie awarii zmniejszy dyskomfort i pozwoli doczekać do naprawy bez konieczności opuszczania domu. Z drugiej strony używanie kominka może nieco skrócić sezon grzewczy i opóźnić włączanie pieca. Często dodatkowym źródłem ciepła jest kocioł elektryczny, wykorzystywany w przypadku braku gazu.

  Jeśli chodzi o źródła ciepła dla domu mamy do wyboru kilka podstawowych systemów: kotły gazowe, na paliwa stałe, elektryczne oraz pompę ciepła. Jedną z głównych zalet kotła gazowego jest to, że nie wymaga on dużego pomieszczenia, a zmieści się nawet w łazience czy w korytarzu i można go tam zainstalować, bo nie zanieczyszcza pomieszczenia, w którym się znajduje. Ponadto taki kocioł jest niemal bezobsługowy, często zautomatyzowany, więc nie angażuje użytkownika i nie wymaga poświęcenia czasu. Cena ciepła przy użyciu gazy sieciowego to około 0,25 zł/kWh. Kotły gazowe zasilane gazem płynnym dają ciepło w podobnej cenie, jeśli zainwestujemy we własny zbiornik na gaz, jeśli zaś dzierżawimy zbiornik od dostawcy gazu, koszty wynoszą około 0,40 zł/kWh.

  Kotły na paliwo stałe są wciąż popularne ze względu na niską cenę ciepła, jakie jest z nich pozyskiwane. Ogrzewanie węglem kosztuje około 0,15 – 0,20 zł /kWh, ale poza tym że jest szkodliwe dla środowiska, wymaga stałego zaangażowania użytkownika, ponieważ trzeba uzupełniać opał przynajmniej raz na kilka dni, usuwać popiół i czyścić sam kocioł. Poza tym tego typu system wymaga dużego pomieszczenia na sam kocioł i zapas węgla. Palenie drewnem wymaga podobnie pracy i miejsca. Używanie peletów umożliwia korzystanie z bardziej zautomatyzowanych urządzeń, jest czystsze, ale już nieco droższe.

  Pompa ciepła

  To urządzenie ekologiczne, bezobsługowe, które najlepiej współdziała z instalacją płaszczyznową, na przykład z ogrzewaniem podłogowym. Dostarcza ciepło dość tanie, ze około 0,15 – 0,25 zł/kWh, ale sama pompa i instalacja są dość drogie. Urządzenie o mocy 10kWh, wykorzystujące powietrze, kosztuje ok. 20000 zł, bardziej wydajne, które działa dzięki sądom zagłębionym w ziemi – dwa razy drożej.

  O źródle ciepła i rodzaju instalacji grzewczej warto myśleć na etapie wyboru projektu domu, nie tylko dlatego, że może ono zadecydować o wydzieleniu na ten cel dodatkowego pomieszczenia i nie tylko z powodu kosztów. Ciepło jest podstawowym czynnikiem komfortowego mieszkania, dlatego trzeba uważnie przeanalizować wszystkie warunki i przewiedzieć skutki decyzji o tym elemencie.

  Poprzedni artykułPłyta warstwowa jako wariant obudowy hali. Na co zwracać uwagę?
  Następny artykułElektroniczne baterie SCHELL XERIS E i E-T – unikatowy design i przyszłościowe funkcje

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here