Wiertarka to ten element wyposażenia mieszkania, który posiada chyba każdy z nas. A jeśli nie, to posiadają ją osoby w najbliższym otoczeniu. Jest to bowiem narzędzie posiadające wiele ciekawych możliwości, w związku z jest ono niezwykle przydatne w codziennym życiu.
Wykorzystuje się je również w takich miejscach, jak warsztaty, czy też hale produkcyjne, choć używane w tym wypadku sprzęty różnią się nieco od znanych nam wiertarek domowych.
Urządzenie wiercące do bardziej profesjonalnych zastosowań ma zazwyczaj postać tzw. wiertarki kolumnowej. Jest to dość spore gabarytowo urządzenie posiadające możliwość przytwierdzenia go do dowolnego blatu, lub wręcz stanowiące samodzielne stanowisko robocze. Sprzęt tego pokroju z racji doskonałej jakości wykonania i wykorzystania najnowszych materiałów, przeznaczony jest do wydajnej wielogodzinnej pracy nawet na najtwardszych materiałach.
REKLAMA
Wiertarki kolumnowe to dość duże urządzenia posiadające dzięki temu doskonałą stabilność oraz możliwość dokładnego unieruchomienia obrabianego przedmiotu. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie precyzyjnych nawiertów bez ryzyka, że w czasie pracy nastąpi jakiekolwiek przesunięcie sprawiające, że przedmiot zostanie uszkodzony lub obrobiony w nieodpowiedni sposób.
Wiertarki kolumnowe to urządzenia wielofunkcyjne, przynajmniej jeśli chodzi o rodzaj przewiercanych materiałów. Do ich głowicy przykręcić można bowiem zarówno wiertła do drewna, stali, betonu, jak i tworzyw sztucznych co sprawia, że jedno tego typu urządzenie jesteśmy w stanie wykorzystać przy produkcji różnego rodzaju elementów. Szeroki i regulowany prześwit między głowicą a podkładką daje możliwość dokładnego przewiercenia lub jedynie nawiercenia materiałów o różnorakiej grubości.
Gdzie sprawdzają się wiertarki kolumnowe? W zależności od ich gabarytów wykorzystać możemy je nie tylko w dużych zakładach produkcyjnych, ale również w domowych warsztatach. Zwłaszcza, że są to urządzenia bardzo proste w obsłudze, gwarantujące znacznie większą precyzję działania, niż wiertarki ręczne.
Źródło: Maszynoznawstwo
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.