Bezpieczne systemy rurowe Geberit

Na rynku jest wiele systemów rurowych do wody i c.o. Producenci prześcigają się w argumentach na rzecz produkowanych przez nich systemów. Czym zatem wyróżniają się systemy oferowane przez firmę Geberit? Ujmując to jednym słowem: są bezpieczne!

Fot. 1. Połączenie Geberit Mepla.Fot. 1. Połączenie Geberit Mepla.

Geberit ma ogromne doświadczenie w produkcji systemów zaciskowych – był jednym z pierwszych firm, które wprowadziły systemy zaciskowe do powszechnego użytku. Nazwy Mepla i Mapress są bardzo dobrze znane tysiącom instalatorów w całej Europie.

Co Geberit oferuje swoim instalatorom?

REKLAMA


Geberit Mepla

To system rur wielowarstwowych PE-X/AL/PE-HD łączony za pomocą kształtek z tworzywa sztucznego PVDF lub z metalu (brąz i mosiądz).

Geberit Mapress

Pod tą nazwą kryje się cała rodzina systemów zaprasowywanych z różnych materiałów:

Fot. 2. Zaślepka kształtki Geberit Mapress.Fot. 2. Zaślepka kształtki Geberit Mapress.
 • Mapress C-Stahl – system rur i kształtek ze stali czarnej 1.0034 przeznaczony głównie do instalacji grzewczych (ale także chłodniczych i ppoż.)
 • Mapress Edelstahl – system rur i kształtek ze stali nierdzewnej 1.4401 o zastosowaniu uniwersalnym, ale szczególnie zalecany do instalacji wody pitnej. W systemie dostępne są również rury ze stali nierdzewnej 1.4521 (zastosowanie uniwersalne) i 1.4301 (głównie do instalacji grzewczych)
 • Mapress Kupfer – system kształtek z miedzi o uniwersalnym zastosowaniu, w tym również do instalacji gazowych (Mapress Kupfer Gas)
 • Inne systemy przeznaczone do instalacji przemysłowych – Mapress Edelstahl Silikonfrei i Mapress Cunife.
Fot. 3. Kolory zaślepek identyfikujące przeznaczenie kształtki.Fot. 3. Kolory zaślepek identyfikujące przeznaczenie kształtki.

Główna cechą wszystkich systemów rurowych Geberit jest bezpieczeństwo – bezpieczeństwo instalatora, użytkownika, projektanta, handlowca. Wszyscy uczestnicy procesu inwestycyjnego mogą czuć się bezpieczni, jeśli stosują systemy rurowe Geberit.

W krótkim artykule nie sposób omówić wszystkie szczegóły, które razem składają się na to, że instalacje wykonane z materiałów Geberit są naprawdę bezpieczne.

Do produkcji systemów rurowych Geberit używa wyłącznie najlepszych materiałów. Każda oszczędność na tym polu byłaby tylko pozorna, więc nie ma miejsca na kompromisy.

 • W rurach Geberit Mepla warstwa aluminium, która decyduje o stabilności i wytrzymałości układu, jest najgrubsza wśród wszystkich systemów spotykanych na rynku. Dzięki temu rury Mepla, jako jedyne, mogą być zaciskane bezpośrednio na kształtce, bez pośredniej tulei zaciskowej.
 • Zewnętrzna warstwa rur Mepla ma domieszkę sadzy, co skutecznie zabezpiecza przed starzeniem materiału na skutek działania promieni UV.
 • Kształtki Mepla wykonane są z tworzywa PVDF, które ma znakomicie lepsze własności wytrzymałościowe niż powszechnie stosowany PPSU.
 • Materiał, z którego wykonane są rury Mapress Edelstahl zawiera wyższą niż przewidują normy (2,2 – 2,5%; norma: 1,95 – 2,2%), niespotykaną w innych systemach ilość molibdenu, czyli materiału decydującego o tym, jak bardzo stal nierdzewna jest odporna na korozję.
 • Zgrzewy rur i kształtek Mapress Edelstahl podlegają podczas produkcji dodatkowej obróbce cieplnej (wyżarzanie w atmosferze wodoru), co znakomicie zwiększa odporność na korozję, sprężystość i podatność na zginanie.
 • Bardzo mała chropowatość wewnątrz rurociągu (łącznie ze szwem) systemów Mapress zapewnia długotrwałą szczelność instalacji.
Fot. 4. Zabezpieczenie rur Mapress Edelstahl.Fot. 4. Zabezpieczenie rur Mapress Edelstahl.

Zabezpieczenie przed zanieczyszczeniem

Wszystkie rury i kształtki systemów zaciskowych Geberit są fabrycznie zabezpieczone przed ewentualnymi zanieczyszczeniami, które mogłyby przedostać się do wnętrza. Dzięki temu zarówno transport, jak i przechowywanie stają się całkowicie bezpieczne. W systemach Mapress zaślepki pełnią dodatkową rolę identyfikującą przeznaczenie kształtki:

Fot. 5. Filtr higieniczny do prób ciśnieniowych instalacji.Fot. 5. Filtr higieniczny do prób ciśnieniowych instalacji.
 • zaślepka biała – kształtki do zastosowań uniwersalnych (uszczelka standardowa),
 • zaślepka żółta – kształtki do gazu,
 • zaślepka antracytowa – kształtki do zastosowań specjalnych (np. z uszczelkami FKM do instalacji solarnych lub z uszczelkami do instalacji parowych).

Firma Geberit oferuje również specjalny filtr, który zamontowany na pompce do prób zabezpiecza instalację przed wtórnym zanieczyszczeniem.

W tej sytuacji już tylko od instalatora zależy, czy wykonana instalacja będzie czysta i higieniczna, czy będzie wymagała długotrwałego płukania i dezynfekcji.

Fot. 6. Kształtki Geberit Mepla.Fot. 6. Kształtki Geberit Mepla.

Bezpieczeństwo połączeń

Połączenia są najbardziej wrażliwą częścią instalacji, dlatego firma Geberit przywiązuje tak wielką wagę do ich bezpieczeństwa.

Wszystkie kształtki Mepla i Mapress do standardowych instalacji wodnych (woda i c.o.) wyposażone są w system „niezaciśnięte-nieszczelne”, co oznacza, że już po napełnieniu instalacji ewentualne niezaprasowane połączenia będą łatwo rozpoznawalne.

Kształtki Mepla mają specjalną konstrukcję końcówki, która zabezpiecza przed działaniem sił osiowych i ciśnieniem panującym w instalacji. Połączenia Mepla wytrzymują bezpiecznie ciśnienie wielokrotnie przekraczające wartości spotykane w instalacjach.

Fot. 7. Wskaźniki zaciśnięcia.Fot. 7. Wskaźniki zaciśnięcia.

Połączenie w systemie Mapress zostało zaprojektowane z użyciem nowoczesnych technologii obliczeniowych, tzw. metodą elementów skończonych. Dzięki temu uszczelka w kielichu kształtki układa się po zaciśnięciu w z góry przewidziany sposób, który zapewnia maksymalną powierzchnię przylegania i maksymalną szczelność.

Fot. 8. Przyłącza do armatury z systemem MeplaFix.Fot. 8. Przyłącza do armatury z systemem MeplaFix.

Wszystkie kształtki Mapress wyposażone są w specjalne wskaźniki zaciśnięcia, które odpadają po wykonaniu połączenia. Połączenia, które nie zostały zaprasowane, widoczne są nawet z dużej odległości. Dodatkowo wskaźniki zaciśnięcia, występujące w 4 kolorach, ułatwiają identyfikację materiału i rozmiaru kształtki. Dzięki temu instalator nie pomyli materiału i np. nie zastosuje kształtek ze stali czarnej do instalacji ze stali nierdzewnej:

 • wskaźnik niebieski – stal nierdzewna,
 • wskaźnik czerwony – stal czarna,
 • wskaźnik biały – miedź,
 • wskaźnik czarny – Cunife.

W metalowych systemach zaciskowych kształtka jest zaciskana na rurze. W związku z tym istotne jest zachowanie odpowiedniej głębokości wsunięcia rury w kielich kształtki. Firma Geberit oferuje instalatorom specjalny szablon o prostej konstrukcji, który nie tylko pozwala na łatwe i szybkie zaznaczenie głębokości wsunięcia na rurze, ale również na szybkie rozpoznanie materiału rury. Wbudowany magnes reaguje na stal czarną, a nie reaguje na stal nierdzewną. Jest to dodatkowe zabezpieczenie przed ewentualna pomyłką przy łączeniu materiałów.

Odpowiednie kształtki do odpowiednich zadań

Asortyment systemów rurowych Geberit zawiera nie tylko podstawowe kształtki w ogromnym zestawie konfiguracji średnic, ale również szereg kształtek specjalistycznych umożliwiających szybkie, dokładne i estetyczne wykonanie podejść pod przybory:

 • specjalne kształtki do wykonania podejść do baterii lub zaworów wypływowych, dodatkowo wyposażone w system MeplaFix umożliwiający szybkie podłączenie bez konieczności zaprasowywania,
 • specjalne kształtki ułatwiające precyzyjne wykonanie podejść do baterii i zachowanie właściwego rozstawu podejść wody zimnej i ciepłej,
 • specjalne kształtki do wykonania podejść do grzejników, umożliwiające dopasowanie do praktycznie wszystkich układów instalacji.
Fot. 9. Specjalistyczne kształtki Geberit Mapress.Fot. 9. Specjalistyczne kształtki Geberit Mapress.

Właściwe narzędzia

Firma Geberit czuje się odpowiedzialna za bezpieczeństwo instalacji, a ponieważ, jak już wcześniej wspomniano, najbardziej wrażliwym elementem instalacji jest połączenie, więc i w tym wypadku nic nie jest pozostawione przypadkowi. W asortymencie Geberit znajdują się maszyny, które są produkowane przez jednego z najlepszych producentów tego typu urządzeń, a wszystkie systemy zaciskane Geberit są zaprasowywane tymi samymi zaciskarkami. Bezpieczeństwo połączeń wykonanych z użyciem maszyn firmowych jest gwarantowane przez Geberit. Dla ułatwienia dostępu instalatorowi do maszyn Geberit podpisał umowę z jedną z największych sieci wypożyczalni maszyn, a dla instalatorów stale współpracujących z firmą jest dostępny program zakupu maszyn na specjalnych, promocyjnych warunkach.

Fot. 10. Specjalistyczne kształtki Geberit Mepla.Fot. 10. Specjalistyczne kształtki Geberit Mepla.

Odpowiedzialna informacja

W materiałach wielu producentów można znaleźć informacje o wytrzymałości materiału na wyjątkowo wysokie parametry. Problem z taką informacją polega na tym, że producenci nie podają jaką żywotność będą miały instalacje pracujące przy takich parametrach, a jest ona w rzeczywistości bardzo ograniczona. Polityka firmy Geberit jest inna – każda informacja musi być pełna i rzetelna. W związku z tym Geberit zawsze uczciwie przedstawia informację o parametrach, dla których żywotność instalacji wyniesie minimum 50 lat.

Gwarancja

System nie byłby pełny bez odpowiedniej gwarancji. Firma Geberit udziela gwarancji na materiał: 10 lat dla systemu Geberit Mepla i 5 lat dla systemów Geberit Mapress.

Fot. 11. Uniwersalne narzędzia do wszystkich systemów zaciskowych Geberit.Fot. 11. Uniwersalne narzędzia do wszystkich systemów zaciskowych Geberit.

Doradztwo, szkolenia

Bezpieczeństwo instalacji wymaga właściwej wiedzy fachowej instalatora. W związku z tym dla instalatorów pracujących lub zamierzających pracować w systemach Geberit dostępna jest sieć 30 doradców techniczno-handlowych działających na terenie całego kraju. W 5 ośrodkach szkoleniowych prowadzone są szkolenia dla instalatorów, podczas których mogą zapoznać się m.in. ze szczegółami dotyczącymi montażu systemów zaciskowych Geberit. Podczas szkolenia każdy instalator otrzymuje szablon głębokości wsunięcia dla systemu Geberit Mapress.

Po szczegóły zapraszamy na naszą stronę www.geberit.pl.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *