Jak powstaje beton komórkowy?

Znakomitą alternatywą dla budynków mieszkalnych z cegły i pustaka są domy z betonu komórkowego. Nie tylko pozwala on na murowanie z dużo większą precyzją, ale też lepiej sprawdza się jako budulec domów energooszczędnych. Nie posiada szczelin powietrznych, dzięki czemu lepiej zatrzymuje i oddaje ciepło. W jaki sposób produkowane są bloki z tego materiału?

fotolia 172946013 subscription monthly m 1024x683 - Jak powstaje beton komórkowy?

Skład i pierwsza faza produkcji

Beton komórkowy powstaje co do zasady poprzez połączenie wody, zmielonego piasku kwarcowego i wapna. Skład chemiczny betonu komórkowego może być różny w zależności od tego, w jakim kraju jest on produkowany. Wytwórcy stosują bowiem materiały, które są szeroko dostępne w kraju producenta.

Pierwszym etapem produkcji powinno być odpowiednie przygotowanie surowców. Piasek jest drobno mielony, by z łatwością wchodził w reakcje chemiczne. W podobnym stanie muszą znajdować się również inne składniki. Zwykle do zakładów trafiają one jednak już po obróbce. Bardzo istotne jest zachowanie odpowiednich proporcji. Piasek i woda powinny (każde z osobna) stanowić nieco ponad jedną trzecią całości. Trochę mniej niż jedną piątą metalowej formy, do której wsypuje się mieszankę, powinno zajmować wapno lub cement (albo – w zależności od użytej formuły – miks obu surowców).

Wyrastanie i hartowanie

Dzięki temu, że proszek aluminium (którego w mieszance nie jest dużo, bo tylko około jednej dziesiątej procenta) reaguje z wodorotlenkiem wapnia, wytworzony zostaje czysty wodór. To właśnie on powoduje wyrastanie masy i wpływa na jej charakterystyczną porowatość. Nie zostaje jednak wewnątrz porów bloku betonu komórkowego. Ulatnia się, a jego miejsce zajmuje powietrze.

Czas oddzielający wylanie masy do form i wycięcie bloczków jest bardzo krótki – nie wynosi więcej niż kilka godzin. Tyle wystarczy, by dzięki reakcjom chemicznym materiał uzyskał wytrzymałość wystarczającą do jego obróbki. Krojenie betonu odbywa się maszynowo, a powstałe odpady są gromadzone i ponownie przetwarzane. Również automatycznie wykonywane jest profilowanie, przede wszystkim uchwytów montażowych – znacznie ułatwiają one budowę domów z betonu komórkowego.

Pokawałkowany beton trafia następnie do autoklawu, w którym poddawany jest działaniu nasyconej pary wodnej. Ma to na celu podniesienie poziomu jego wytrzymałości. Po około dziesięciu godzinach hartowania bloki materiału gotowe są do paletowania.

Efektem końcowym opisywanego wyżej procesu jest materiał bardzo wytrzymały, lekki i łatwy w montażu. Domy z betonu komórkowego dodatkowo świetnie zatrzymują ciepło. A wszystko to dzięki kilku prostym reakcjom chemicznym!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here