Jak prawidłowo wykonać instalację kanalizacyjną?

Instalacja kanalizacyjna to podstawa w każdym budynku. Dzięki niej można odprowadzić nieczystości prosto do szamba lub miejskiego systemu kanalizacyjnego. Niestety, jeżeli nieprawidłowo wykona się instalację, korzystanie z niej będzie utrudnione. Ze źle zamontowanych rur wydobywają się nieprzyjemne zapachy, a ponadto dochodzi do zapychania się syfonów i zalewania różnych pomieszczeń. Jak prawidłowo wykonać instalację kanalizacyjną? Jakich błędów unikać?

jak prawidlowo wykonac instalacje kanalizacyjna 1024x683 - Jak prawidłowo wykonać instalację kanalizacyjną?
  1. Średnica rur i prawidłowe wykonanie podejść
  2. Instalacja kanalizacyjna z rozdrabniaczem czy bez?

Trudno wyobrazić sobie obecnie, by ktoś budował dom lub budynek użyteczności publicznej bez wykonania w nim instalacji kanalizacyjnej. Piony kanalizacyjne to podstawa – system odprowadzania nieczystości z budynku jest absolutnym standardem w obecnych czasach. Z tego powodu ważne jest zadbanie o prawidłowe wykonanie kanalizacji. Jakich błędów uniknąć, by instalacja kanalizacyjna działała sprawnie?

Średnica rur i prawidłowe wykonanie podejść

Projektując instalację kanalizacyjną, powinno się przede wszystkim dokładnie przemyśleć ustawienie wszystkich sanitariatów oraz innych punktów, do których doprowadza się rury. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo materiału oraz uniknąć wielu awarii w przyszłości. Zwykle zaleca się, by odległości pomiędzy poszczególnymi punktami były jak najkrótsze, zwłaszcza gdy instalacja kanalizacyjna działa w oparciu o grawitację.

Po rozplanowaniu umiejscowienia odpływów, powinno się wybrać średnicę rur i ustalić, w jaki sposób wykona się podejścia. Rury doprowadzone do toalety powinny być znacznie szersze niż choćby do pralki lub umywalki. W przypadku podejść wskazane jest unikanie dużej liczby kolanek, w których mogą gromadzić się nieczystości, utrudniające efektywne odpływanie wody.

Wykonując podejścia ważne jest sprawdzenie, czy działają w prawidłowy sposób przed zabudowaniem rur i pionów. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek problemy z odpływaniem wody do szamba, np. cofanie się nieczystości lub brzydkie zapachy, powinno się od razu dokonać poprawek. W przeciwnym razie konieczne będzie rozbieranie całej zabudowy rur i pionów, a niekiedy nawet skuwanie płytek ze ścian lub podłóg.

Instalacja kanalizacyjna z rozdrabniaczem czy bez?

Nie w każdym budynku możliwe jest wykonanie krótkich podejść i prostych odpływów nieczystości w instalacji kanalizacyjnej. Zdarza się, że wszystkie piony trzeba przenieść w zupełnie inne miejsce niż początkowo się planowało lub wykonać łazienkę w pomieszczeniu, które pierwotnie miało służyć innym celom. W takich przypadkach poleca się, by instalacja kanalizacyjna była uzupełniona o rozdrabniacz. Jest to urządzenie, które zmniejsza średnicę nieczystości, rozdrabniając je i ułatwiając ich usuwanie. Dzięki temu rury są zabezpieczone przed zatykaniem i rzadziej dochodzi do usterek w instalacji kanalizacyjnej. Dodatkowo w rozdrabniaczu umieszczona jest specjalna pompka, która przesuwa nieczystości w kierunku pionów prowadzących do szamba. Dzięki pompce długość rur kanalizacyjnych może zostać wydłużona nawet o kilkanaście metrów lub więcej bez szkody dla działania całej instalacji. Jeżeli zamierza się wykonać instalację kanalizacyjną bez pomocy hydraulika, powinno się pamiętać o wszystkich błędach, jakie można wtedy popełnić. Gdy się je pozna, ich unikanie będzie znacznie łatwiejsze. Instalacja zostanie ukończona szybciej, a łazienka, kuchnia lub inne pomieszczenie będą przygotowane prawidłowo do codziennego użytkowania przez wszystkich domowników i nie tylko.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykuł4 powody, dla których warto wybrać pompę ciepła
Następny artykułHaier na czele raportów Euromonitora!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here