Jak prawidłowo zadbać o pompę ciepła? Jakie są obowiązki użytkownika, instalatora oraz Autoryzowanego Punktu Serwisowego?

Pompy ciepła to urządzenia, które stają się energooszczędną alternatywą grzania dla tradycyjnych kotłów ciepła. Są odpowiednimi urządzeniami, które sprostają zapotrzebowaniu na ogrzewanie, a dodatkowo podgrzewanie CWU i chłodzenie. Jednak aby prawidłowo służyły użytkownikowi, jak każde urządzenie wymagają regularnej kontroli oraz prawidłowego serwisowania. Przedstawiamy podział obowiązków, które powinien spełniać każdy Użytkownik, Instalator oraz Autoryzowany Punkt Serwisowy pomp ciepła Neoheat.

Jak prawidłowo zadbać o pompę ciepła? Jakie są obowiązki użytkownika, instalatora oraz Autoryzowanego Punktu Serwisowego?

Jakie są obowiązki użytkownika pompy ciepła?

Użytkownik pompy ciepła, czyli po prostu właściciel budynku, który zdecydował się na zakup urządzenia Neoheat może cieszyć się z bezobsługowego systemu grzewczego, jednak powinien zobowiązany jest do regularnego zamawiania przeglądów urządzenia, przynajmniej raz w roku. Warto pamiętać, że przeglądu może dokonać tylko osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia, nadane specjalnym certyfikatem.
Użytkownik by zachować pełną gwarancję na urządzenie powinien skontaktować się z Autoryzowanym Punktem Serwisowym, którego adres znajdzie na stronie internetowej www.neoheat.pl na dedykowanej zakładce. Zgodnie z Ustawą F-gazową pompa ciepła posiadająca czynnik chłodniczy z grupy F-gazów wymaga regularnej kontroli szczelności. Przede wszystkim należy pamiętać, że kontrola musi zostać zlecona Technikowi, który posiada certyfikat F-gazowy. W przypadku pompy ciepła hermetycznie zamkniętej, czyli pompy ciepła typu Monoblok kontrola musi być dokonywana raz do roku przy ekwiwalencie mniejszym niż 10 ton CO2. Przy pompie ciepła niehermetycznie zamkniętej, czyli pompie ciepła typu Split kontrola musi odbywać się raz do roku, w momencie gdy ekwiwalent CO2 wynosi co najmniej 5 ton. Dodatkowo właściciel pompy ciepła jest zobowiązany do szybkiego zgłaszania awarii urządzenia.

Jakie są obowiązki i uprawnienia instalatora pompy ciepła?

Instalator jest osobą odpowiedzialną za montaż pompy ciepła. Urządzenie hermetycznie zamknięte, czyli pompa ciepła typu Monoblok może zostać zainstalowana przez osobę, która posiada uprawnienia ze strony producenta do jej montażu. Urządzenie niehermetycznie zamknięte, czyli pompa ciepła typu Split może zostać uruchomiona przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia F-gazowe, wydane przez Urząd Dozoru Technicznego. Dodatkowo instalator musi posiadać ważny certyfikat AI, który uprawnia go do montażu urządzenia.

Jak prawidłowo zadbać o pompę ciepła? Jakie są obowiązki użytkownika, instalatora oraz Autoryzowanego Punktu Serwisowego?

Autoryzowany Punkt Serwisowy

Autoryzowany Punkt Serwisowy to firma, która przeszła wszystkie etapy szkolenia i posiada uprawnienia nie tylko do montażu pomp ciepła, lecz również do ich uruchamiania i udzielania pełnego okresu gwarancyjnego. Obowiązkiem Autoryzowanego Punktu Serwisowego jest dokonanie rejestracji pompy ciepła. Jest to szczególnie istotne ponieważ, jeżeli warunek nie zostanie spełniony to gwarancja urządzenia zostanie ograniczona do 24 miesięcy. Pompa ciepła typu Monoblok musi zostać zarejestrowana do 15 dni od daty dostarczenia, pompa ciepła typu Split musi zostać zarejestrowana w ciągu 15 dni od jej uruchomienia. Autoryzowany Punkt Serwisowy to firma, która decyduje o wykonaniu świadczenia gwarancyjnego. Musi ono zostać dokonane w przeciągu 14 dni od zgłoszenia awarii.

Ma obowiązek wykonania przeglądów technicznych zgodnie z warunkami gwarancji. Autoryzowany Punkt Serwisowy ma jednak prawo do odmowy uruchomienia pompy ciepła, jeżeli instalacja urządzenia została niedokończona lub niewłaściwie wykonana. Może również odmówić nieodpłatnej naprawy w przypadku niezgodności informacji w karcie gwarancyjnej lub naruszenia postanowień gwarancji. Serwis pompy ciepła jest zalecany przynajmniej raz do roku, zwłaszcza przy pompach ciepła powietrze-woda ze względu na zmienność ich warunków pracy. Najlepiej dokonać go jeszcze przed sezonem grzewczym.

Na stronie www.neoheat.pl każdy użytkownik pompy ciepła znajdzie zakładkę, w której bez problemu odnajdzie certyfikowanych Instalatorów oraz certyfikowane Autoryzowane Punkty Serwisowe, dokonujące wszystkich niezbędnych usług zapewniających prawidłowe funkcjonowanie urządzenia. Warto podkreślić, że pompę ciepła można zakupić, zamontować i uruchomić u jednej osoby, która musi jednak posiadać odpowiednie certyfikaty, co czyni ją zarówno Dystrybutorem, jak i Instalatorem oraz Autoryzowanym Punktem Serwisowym.

Pompy ciepła będą służyć użytkownikom przez wiele lat wydajnie grzejąc, chłodząc i podgrzewając CWU. Warto jednak zadbać o regularne kontrole urządzenia, by cieszyć się nimi jak najdłużej, zachowując pełne prawo do gwarancji.

Generalnym dystrybutorem pomp ciepła Neoheat w Polsce jest Iglotech Sp. z o.o.

Toruńska 41
82-500 Kwidzyn
ogrzewnictwo@iglotech.com.pl
www.neoheat.pl

Poprzedni artykułKształtki styropianowe – zalety ich stosowania
Następny artykułKocioł kondensacyjny marki Beretta MYNUTE X – idealne połączenie nowoczesnej technologii i designu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here