Jak przygotować się do termomodernizacji domu?

  Termomodernizacja budynku to poważne przedsięwzięcie i kosztowna inwestycja, dlatego przed rozpoczęciem prac należy się do nich dobrze przygotować. Od czego zacząć planowanie prac i jak wybrać odpowiednie materiały do ocieplenia domu? Czy możesz uzyskać dofinansowanie do termomodernizacji domu? Sprawdź!

  jak przygotowac sie do termomodernizacji domu 1024x684 - Jak przygotować się do termomodernizacji domu?

  Z tekstu dowiesz się:

  • od czego zacząć planowanie prac termomodernizacyjnych,
  • jak wybrać materiały do ocieplenia domu,
  • na co zwrócić szczególną uwagę podczas przygotowań do remontu,
  • czy możesz uzyskać dofinansowanie do termomodernizacji budynku.

  Termomodernizacja domu to inwestycja na lata, która może przynieść Ci wymierne korzyści. Dzięki niej zaoszczędzisz nawet 60% kosztów ogrzewania i zmniejszysz emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Przeprowadzenie termomodernizacji nie jest jednak takie proste. Dlatego eksperci firmy Caparol podpowiadają, jak prawidłowo przygotować się do prac termomodernizacyjnych.

  Po pierwsze: analiza lub audyt energetyczny budynku

  Termomodernizacja budynku powinna rozpocząć się od wykonania uproszczonej analizy energetycznej budynku lub sporządzenia audytu energetycznego. Czym te dwa rozwiązania różnią się od siebie?

  Audyt energetyczny to szczegółowa dokumentacja, która określa potrzeby energetyczne budynku oraz jego stan techniczny, zalecany materiał ociepleniowy, stan i wiek urządzeń grzewczych oraz rekomendowane źródła ogrzewania domu. Jego wadą jest wysoki koszt oraz konieczność realizacji wszystkich zaleceń na etapie prac termomodernizacyjnych, co wyklucza możliwość wprowadzania zmian w projekcie. Uproszczona analiza energetyczna wiąże się z niższymi kosztami i daje większą swobodę podczas realizacji inwestycji. Jest mniej szczegółowym opracowaniem potrzeb budynku, ale również umożliwia dobór materiałów ociepleniowych o właściwych parametrach.

  Kolejnym etapem prac jest sporządzenie projektu termomodernizacji domu, który uwzględni dane z uzyskanej dokumentacji.

  Czytaj także: Termomodernizacja budynku krok po kroku – zrób to dobrze!

  Po drugie: wybór systemu ociepleń i niezbędnych materiałów

  Kolejną kluczową sprawą podczas przygotowań do prac termomodernizacyjnych jest wybór systemu ociepleń. Prawo budowlane nakłada na inwestora obowiązek korzystania z kompletnego systemu od jednego producenta – dzięki temu zyskujesz pewność, że współdziałanie poszczególnych elementów warstwy ociepleniowej zostało dokładnie sprawdzone i nie stwarza zagrożenia.

  Do ocieplenia ścian zewnętrznych wybierz jeden z systemów ETICS, takich jak systemy ociepleń Caparol Capatect. Oferowane rozwiązania różnią się między sobą zastosowaną technologią, ceną, wytrzymałością oraz okresem gwarancji. W podjęciu odpowiedniej decyzji pomoże Ci więc szczegółowe zapoznanie się z ofertę producenta.

  Musisz także rozważyć wybór materiału izolacyjnego – styropianu lub wełny mineralnej. Zanim podejmiesz decyzję, zapoznaj się z właściwościami obydwu materiałów i określ swoje potrzeby. Przykładowo – styropian jest dużo popularniejszym materiałem o bardzo dobrych parametrach termoizolacyjnych. Z kolei wełnę mineralną charakteryzuje ognioodporność i wysoka izolacyjność akustyczna. W materiałach informacyjnych przygotowanych przez producenta systemu ocieplenia znajdziesz zalecenia co do użycia pozostałych materiałów budowlanych, takich jak zaprawa klejąca, masa szpachlowa, siatka, środek gruntujący i tynk elewacyjny.

  Po trzecie: wybór pozostałych materiałów do termomodernizacji domu

  Podczas przygotowań do termomodernizacji budynku należy rozważyć także dostępne rozwiązania w zakresie wentylacji budynku, urządzeń grzewczych oraz stolarki zewnętrznej. Na co zwrócić uwagę podczas termomodernizacji domu?

  1. System wentylacji – najpopularniejsza jest wentylacja grawitacyjna, która wykorzystuje różnice temperatur wewnątrz i na zewnątrz domu. Jeśli jednak zależy Ci na szczególnie energooszczędnym systemie, rozważ montaż wentylacji mechanicznej z rekuperatorem.
  2. Źródło ciepła – już na etapie przygotowań zapoznaj się z dostępnymi na rynku urządzeniami grzewczymi i rozważ, które z nich będzie najbardziej funkcjonalne. Chcesz zainwestować w kocioł gazowy kondensacyjny lub pompę ciepła? A może wolisz wymianę starego kotła węglowego na nowy, który spełnia restrykcyjne normy emisyjne?
  3. Okna i drzwi zewnętrzne – zastanów się, które z nich będą pasować do projektu elewacji, i weź pod uwagę sposób ich otwierania. Jeżeli zależy Ci na budynku wysoko energooszczędnym, rozważ montaż rolet zewnętrznych.

  Po czwarte: dofinansowanie, czyli program Czyste Powietrze

  Termomodernizacja domu wiąże się z wysokimi kosztami, dlatego warto rozważyć możliwe źródła dofinansowania. Jednym z nich może być rządowy program Czyste Powietrze, który – jak szacuje Ministerstwo Ochrony Środowiska – ma pomóc w termomodernizacji około 80% polskich domów.

  Program Czyste Powietrze oferuje pomoc w formie dotacji lub pożyczki, którą możesz wykorzystać m.in. na ocieplenie przegród wewnętrznych i zewnętrznych budynku, wymianę urządzeń grzewczych oraz wymianę i montaż stolarki zewnętrznej. Więcej informacji na temat programu Czyste Powietrze znajdziesz w poradniku Caparol: Ogrzej dom z Caparol. Oszczędzaj na ogrzewaniu i przyłącz się do walki ze smogiem!

  Planujesz termomodernizację budynku i zależy Ci na rozwiązaniach najwyższej jakości? Sprawdź systemy ociepleń Caparol Capatect i wybierz ten, który najlepiej sprosta Twoim oczekiwaniom.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here