Ogrzewanie hal produkcyjnych, wysokich pomieszczeń magazynowych, produkcyjnych i warsztatów potrafi być wielkim wyzwaniem dla projektantów. W zależności od zastosowania konkretnego miejsca, trzeba często zdecydować się na inne systemy grzewcze, które zagwarantują utrzymanie optymalnych warunków cieplnych, przy najniższych możliwych kosztach. Jakie rozwiązania sprawdzają się najlepiej w pokaźnych przestrzeniach? O tym opowiemy poniżej.
Dlaczego ogrzewanie hal i wielkokubaturowych pomieszczeń publicznych bywa trudne?
W przypadku pomieszczeń o dużych kubaturach oraz znacznej wysokości, niekiedy trudno znaleźć efektywne ogrzewanie. Dlaczego?
Ponieważ potrafi w nich dochodzić do znaczących strat ciepła, które są powodowane częstym otwieraniem bramy lub drzwi wejściowych oraz przemieszczaniem się pracowników lub osób odwiedzających dane miejsce publiczne (np. galerię handlową, salę koncertową itp.).
REKLAMA
Z tego też powodu cały system musi być dokładnie zaplanowany pod względem instalacji. Wymaga to skrupulatnego przemyślenia i znalezienia rozwiązań najlepiej dopasowanych do funkcji pomieszczenia.
Jak minimalizować straty ciepła? Przede wszystkim ucieka ono przez drzwi lub bramy wjazdowe oraz okna. Z tego powodu należy zadbać o ich właściwe doszczelnienie. Oprócz tego, aby zapobiec zmniejszaniu temperatury, które wiąże się z rotacją ludzi oraz częstym zamykaniem i otwieraniem drzwi, podejmuje się coraz regularniej decyzję o instalacji kurtyn powietrznych.
Różne systemy grzewcze dla dużych pomieszczeń
W salach wielkokubaturowych można postawić na rozmaite rozwiązania, które powinny być jednak w pełni dopasowane do potrzeb oraz funkcji konkretnego budynku. Wśród powszechnie stosowanych systemów wyróżnia się:
- Ogrzewanie konwekcyjne (grzejnikowe),
- Ogrzewanie radiacyjne,
- Ogrzewanie powietrzne-nadmuchowe.
Zawsze należy stawiać na jakość. Dla wszystkich, którzy pragną znaleźć tanie ogrzewanie, Econovli.pl oferuje szereg rozwiązań wysokiej klasy w przystępnej cenie, pomagających utrzymać optymalną temperaturę w każdym, nawet największym wnętrzu. Czym się wyróżniają poszczególne systemy?
Trzy najpopularniejsze rozwiązania – krótki opis
Ogrzewanie konwekcyjne opiera się na tradycyjnej instalacji grzejnikowej. Każdy z nich nagrzewa powietrze, które następnie unosi się do góry. Ten typ ogrzewania w pomieszczeniach o znaczącej wysokości jest mało wydajny, ze względu na unoszenie się ciepłego powietrza ku górze. Ilość energii niezbędna do utrzymania odpowiedniej temperatury we wnętrzu jest więc znacząca, a mimo to występują duże różnice temperatur przy podłodze i suficie.
Ogrzewanie radiacyjne najczęściej stosuje promienniki, stosujące podczerwień. Nie nagrzewają one powietrza wokół, a wyłącznie przegrody, podłogę, sufit i wszystkie obiekty, znajdujące się w pomieszczeniu. Pozwala to na utrzymanie równomiernych temperatur, bez drastycznych różnic związanych z wysokością, a także na znacznie niższe straty ciepła niż było to we wcześniejszym przypadku.
Promienniki mogą zostać ukierunkowane na dolne części pomieszczenia, dzięki czemu nie dochodzi do zbędnego ogrzewania całej, dużej przestrzeni. Są to rozwiązania idealne dla dużych hal produkcyjnych, sal koncertowych i pomieszczeń magazynowych, w których pracują ludzie.
Z kolei przy ogrzewaniu powietrznym-nadmuchowym używa się specjalnych nagrzewnic, aparatów grzewczo-wentylacyjnych lub wentylatorów. Jak działa ten system? Element grzewczy przekazuje ciepło otoczeniu, które następnie jest dystrybuowane z pomocą wentylatora, wymuszającego rotację powietrza w całym pomieszczeniu.
Współczesne urządzenia tego typu są niezmiernie energooszczędne, a ich pobór mocy potrafi być niższy o ponad 40% niż w systemach tworzonych jeszcze kilka lat temu. Ze względu na prostą instalację, niskie koszty eksploatacji oraz połączenie funkcji grzewczej z wentylacją, ogrzewanie tego typu często montuje się w magazynach, pomieszczeniach handlowych, sportowych lub o funkcji produkcyjnej. Skuteczne ogrzanie dużych pomieszczeń o zastosowaniu publicznym, jak sale sportowe lub centra handlowe oraz hale produkcyjne i magazynowe, potrafi być olbrzymim wyzwaniem. Przede wszystkim wymaga odpowiedniego zaplanowania całej instalacji, ograniczenia strat ciepła oraz optymalnego dopasowania właściwego systemu, który zapewni komfortowe warunki dla wszystkich osób, przebywających w danych wnętrzach.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.