Jak wybrać nakolanniki do pracy?

Nakolanniki są niezbędnym wyposażeniem nie tylko zawodowych sportowców, ale również profesjonalnych pracowników fizycznych. W przypadku hokeistów czy skaterów odpowiednia odzież ochronna zabezpiecza kości i stawy przed nagłym uszkodzeniem, natomiast głównym zagrożeniem dla robotników są stopniowo rozwijające się choroby kolan i kręgosłupa. Zadaniem nakolanników jest tu minimalizowanie ryzyka wystąpienia dolegliwości wynikających z długiej pracy w pozycji klęczącej.

Jak wybrać nakolanniki do pracy?

W sklepach z produktami BHP, takich jak Bezpieczenstwo-BHP.pl, znajdziesz wiele typów ochraniaczy na kolana. Które z nich sprawdzą się w Twojej pracy? Jak wybrać najlepiej dopasowane nakolanniki?

Rodzaje ochraniaczy na kolana

Jedną z najważniejszych cech wyróżniających poszczególne modele nakolanników jest materiał, z którego zostały wykonane. W sprzedaży dostępne są:

REKLAMA

  • nakolanniki piankowe – ich najważniejszą zaletą jest niska cena, natomiast wadą stosunkowo niewielka żywotność. Dobrze chronią kolana podczas pracy i skutecznie zabezpieczają przed uderzeniami, jednak łatwo chłoną wodę i z czasem zaczynają się odkształcać. Ten typ ochraniaczy to dobry wybór dla osób szukających sprzętu do krótkotrwałej i sporadycznej pracy na kolanach;
  • nakolanniki żelowe cechują się dużą odpornością. Żel nie odkształca się pod wpływem długotrwałego nacisku, więc takie ochraniacze mogą służyć przez wiele lat. Nie chronią kolan zbyt skutecznie przed uderzeniami, ale grubsze modele żelowe dobrze nadają się do długiej pracy na klęczkach;
  • nakolanniki skórzane – chętnie wybierane przez brukarzy, gdyż doskonale chronią kolana przed otarciami. Szczególnym powodzeniem cieszą się nakolanniki skórzane z wyściółką pozwalającą na ich komfortowe użytkowanie przez dłuższy czas;
  • nakolanniki plastikowe – takie modele zazwyczaj kosztują niewiele, a ich głównym zadaniem jest ochrona przed uderzeniami na budowie. W tej roli sprawdzają się świetnie, natomiast nie nadają się do długiej pracy w klęku;
  • nakolanniki gumowe to również częsty wybór do prac brukarskich. Wadą gumowych nakolanników jest jednak duża sztywność. Nie odkształcają się podczas długiego użytkowania, natomiast mogą nieco krępować ruchy, przez co na początku wydają się niewygodne.

Na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Wybór nakolanników ułatwiają nazwy produktów w sklepach – często można trafić na „nakolanniki dla brukarza” albo „ochraniacze na nogi dla spawacza”. Nazewnictwo jest cenną wskazówką, ale nie warto polegać na nim całkowicie. Dwóch spawaczy w tej samej firmie może wykonywać zadania o odmiennym charakterze, dlatego pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim czas pracy na kolanach oraz częstotliwość wstawania i klękania. Im dłuższy i częstszy kontakt Twoich kolan z posadzką, tym bardziej miękkich nakolanników potrzebujesz. Jeśli rzadko pracujesz na kolanach, wybierz model o niewielkiej wadze i dużej elastyczności – takie ochraniacze nie będą przeszkadzać podczas wykonywania zadań na stojąco.

Warto wziąć też pod uwagę dopasowanie nakolanników i nogawek. Nie wszystkie ochraniacze i kieszenie nakolannikowe są ze sobą kompatybilne – zwłaszcza, gdy kupujesz produkty różnych marek. Spodnie mają też wpływ na poziom bezpieczeństwa. Certyfikacja nakolanników obowiązuje jedynie wtedy, gdy są one używane z odpowiednimi spodniami.


«
»

Dodaj komentarz


Najnowsze