Jak wygląda instalacja fotowoltaiczna?

  Promienie słoneczne przetwarzane na darmową energię elektryczną to bezpieczne dla środowiska źródło energii odnawialnej (OZE). Instalacje fotowoltaiczne nieprzerwanie cieszą się popularnością wśród inwestorów ze względu na oszczędność i możliwość niemal całkowitej niezależności energetycznej.

  jak wyglada instalacja fotowoltaiczna - Jak wygląda instalacja fotowoltaiczna?

  Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

  Podstawowym elementem, z którego składa się instalacja fotowoltaiczna są krzemowe panele słoneczne, które przekształcają światło słoneczne w energię. Najpopularniejszymi panelami są panele monokrystaliczne, które charakteryzują się największą wydajnością, ale też najwyższą ceną. Tańszym wyborem będą panele polikrystaliczne, które są mniej sprawne, ale lepiej sprawdzają się w pochmurnych warunkach.

  Krzem, z którego wytwarzane są panele, pochłania jednostki światła słonecznego (fotony) i za pomocą specjalnego systemu połączeń ogniw fotowoltaicznych, w których zderzają się elektrony z fotonami, zmusza je do ruchu, powodując przepływ prądu elektrycznego. 

  Kolejnym niezbędnym i dość kosztownym elementem instalacji jest falownik (inwerter), który przekształca prąd stały w prąd zmienny. Dzięki falownikowi możemy zasilać urządzenia elektryczne w naszych domach.

  Dodatkowo niezbędny jest specjalny system mocujący i przewody łączeniowe do zamontowania instalacji. Montaż paneli fotowoltaicznych wymaga pomocy ekspertów. Podejmując decyzję o wyborze instalatora należy wziąć pod uwagę jego doświadczenie i opinie jego klientów.

  Na gruncie, czy dachu?

  Aby instalacja fotowoltaiczna spełniała swoją rolę, panele nie mogą być zacienione przez sąsiadujące drzewa i budynki. Z tego względu umieszczane są najczęściej na dachach. Inwestycja opłaca się jedynie w przypadku, gdy dach jest w zasięgu promieni słonecznych i jego konstrukcja pozwala na montaż instalacji pod odpowiednim do kierunków świata kątem nachylenia. Jeśli nie mamy możliwości montażu paneli na dachu, możemy wykorzystać do tego garaż lub dostępny grunt. 

  Grunt, na którym będą montowane stelaże musi być odpowiednio stabilny, a panele muszą być ułożone tak, aby nie zacieniały się wzajemnie. Panele montowane na gruncie zazwyczaj dzięki zajmowanej przez nie dużej powierzchni zyskują więcej energii, a co za tym idzie – przynoszą więcej oszczędności. 

  Warto skorzystać z profesjonalnego audytu fotowoltaicznego, dzięki któremu dokładnie zaplanujemy naszą instalację.

  Instalacja off-grid, czy on-grid?

  Podczas planowania inwestycji powinniśmy wziąć pod uwagę to, czy nasza instalacja będzie podłączona do publicznej sieci elektroenergetycznej (on-grid), czy też nie (off-grid). 

  Instalacja on-grid pozwala na wysyłanie nadwyżek prądu do sieci, z której potem możemy je pobierać. Jeśli chcemy być całkowicie niezależni od dostawców energii elektrycznej, podłączamy system off- grid, dla którego niezbędne są akumulatory magazynujące prąd bezpośrednio dostarczany do odbiorników w naszym domu. Tego typu rozwiązanie jest droższe, jednak możemy wykorzystać zmagazynowany na kilkanaście godzin w akumulatorze prąd, gdy nastąpi okres zerowej produkcji (zima, noc, przerwa w dostarczaniu energii elektrycznej z sieci energetycznej).

  Więcej informacji na temat wspomnianych rodzajów instalacji fotowoltaicznych przeczytamy na stronie SunErgo, wielkopolskiej firmie, która świadczy kompleksowe usługi w dziedzinie fotowoltaiki https://sunergo.pl/blog/instalacja-fotowoltaiczna-off-grid-czy-on-grid/

  Koszt i opłacalność instalacji fotowoltaicznej

  Wybierając rozmiar fotowoltaiki należy kierować się tym, jakie mamy roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną i jakie do tej pory płaciliśmy rachunki za prąd. Jeśli płaciliśmy bardzo mało, to fotowoltaika nie będzie dla nas opłacalna, ponieważ jej koszty nieprędko się zwrócą. 

  Instalacja fotowoltaiczna będzie dla nas opłacalna, jeśli z audytu wyniknie, że możemy zaoszczędzić pieniądze za prąd i mamy odpowiednie warunki na zainstalowanie paneli. Koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego zazwyczaj waha się między 15 000 a 25 000 zł. Najbardziej kosztowne będzie kupno fotoogniw, których wartość zależy od wielkości systemu, jakości oraz technologii producenta. Osprzęt elektryczny i system montażowy to kolejne koszta, na których również nie warto oszczędzać i lepiej powierzyć w ręce godnych zaufania specjalistów

  Główną zaletą instalacji fotowoltaicznej jest jej bezobsługowość z niemal nieistniejącym ryzykiem awarii oraz gwarancją na panele sięgającą do 25 lat, która podnosi wartość budynku.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here