Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Sprawdź głowice oraz termostaty smart!

Sezon grzewczy z roku na rok napawa nas coraz większymi obawami związanymi z wysokimi kosztami ogrzania swojego mieszkania czy domu. Jak sobie poradzić z tym wyzwaniem? Spośród wielu praktycznych wskazówek na ograniczenie kosztów coraz częściej pojawia się koncepcja inteligentnego ogrzewania. Jak smart głowice i termostaty ograniczą straty cieplne i zoptymalizują koszty?

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Sprawdź głowice oraz termostaty smart!

Czym jest inteligentne ogrzewanie? 

Możliwość sterowania ogrzewaniem z poziomu jednej, centralnej aplikacji lub asystenta głosowego? To możliwe dzięki kompleksowemu systemowi inteligentnego ogrzewania, który w podstawowej wersji składa się z termostatu, głowicy termostatycznej oraz specjalnego przekaźnika. 

Technologia smart ogrzewania ma jeden cel – zwiększyć wygodę zarządzania ogrzewaniem w całym domu. W tradycyjnym scenariuszu każdy pojedynczy kaloryfer wyposażony jest w głowicę termostatyczną, która wymaga manualnego regulowania. Nie oszukujmy się, często jesteśmy leniwi lub po prostu zapominamy, gdy spieszy nam się do wyjścia. To powoduje, że zużywamy więcej ciepła niż potrzebujemy, a co za tym idzie sami zwiększamy sobie rachunki za ogrzewanie. W przypadku zdalnego systemu ogrzewania inteligentnego wszystkim zarządzamy ze smartfona lub opieramy o harmonogram zdefiniowany w aplikacji. 

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Sprawdź głowice oraz termostaty smart!

Jak smart ogrzewanie ograniczy wydatki w sezonie grzewczym?

System smart ogrzewania umożliwi nam łatwe zaprojektowanie harmonogramu dnia pod kątem natężenia działania konkretnych elementów systemu grzewczego w domu. W godzinach porannych i przedpołudniowych nikogo nie ma w domu? Grzejniki automatycznie zmniejszają natężenie ciepła, by na godzinę przed naszym przybyciem znów samoistnie zwiększyć poziom emitowanego ciepła, przygotowując przytulną atmosferę po południu. Inteligentne ogrzewanie zapewnia nam wygodę, ale też optymalizuje koszty związane z zapewnieniem komfortu cieplnego w mieszkaniu. 

Raz zaplanowany harmonogram możemy dowolnie konfigurować i zmieniać, a także dokonywać samodzielnych modyfikacji. Musimy dłużej zostać w pracy? Wyjeżdżamy na kilka dni z całą rodziną? Smart ogrzewanie dostosuje się do naszych potrzeb i zapewni komfort cieplny wtedy, gdy jesteśmy obecni i cięcie kosztów, gdy nas nie ma. Wcześniej wspomniane manualne modyfikowanie ustawień głowicy może być uciążliwym zadaniem. Z tego powodu często wewnętrzny leń wygrywa tę walkę, a równie często zapominamy o wykonaniu tej prozaicznej czynności, która koniec końców generuje wysokie rachunki za ogrzewanie. Smart ogrzewanie nigdy nie zapomni o optymalizacji ustawienia temperatury – nawet kiedy my nie jesteśmy smart. 

Inteligentne urządzenia, które pozwolą nam zoptymalizować wydatki w trakcie zimy 

Obecnie na rynku możemy znaleźć kilkanaście efektywnych systemów inteligentnego ogrzewania. Wprawdzie różnią się one drobnymi szczegółami, jednak w ogólnym znaczeniu mają te samo zastosowanie i składają się z bardzo podobnych elementów. Każdy system wyposażony jest w inteligentne głowice termostatyczne, które pasują do powszechnie stosowanych zaworów grzejnikowych. Każdy kaloryfer, który ma wchodzić w skład infrastruktury SmartHome, powinien być wyposażony w taką głowicę. 

W ramach zestawu smart ogrzewania otrzymujemy także mostek – centrum dowodzenia, które zarządza pracą kaloryferów i umożliwia tworzenie prostych i efektywnych harmonogramów działania całego ogrzewania w domu. Oczywiście mostki te możemy sparować z aplikacją mobilną i sterować całym systemem z poziomu smartfona na naszym ulubionym fotelu.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Sprawdź głowice oraz termostaty smart!

Artykuł Partnera

Poprzedni artykułWybieramy kafelki do kuchni
Następny artykułViega na targach ARCHITECT@WORK – wyjątkowe spotkanie producentów z projektantami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj