Jakie są wady i zalety ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe to energooszczędny sposób na zapewnienie optymalnej temperatury w każdym domu. Zanim jednak zdecydujemy się na unowocześnienie dotychczasowej instalacji grzewczej warto poznać zarówno wady, jak i zalety dostępnych na polskim rynku systemów ogrzewania podłogowego. Ich krótką charakterystykę przedstawia Krzysztof Kaczmarek, ekspert z firmy TECE.

„Wodne ogrzewanie podłogowe, dzięki niekwestionowanym zaletom, coraz częściej wykorzystywane jest w budownictwie mieszkaniowym. Najważniejszym argumentem przemawiającym za wyborem tego typu instalacji jest fakt, że jest to ogrzewanie niskotemperaturowe, a co za tym idzie jest to rozwiązanie energooszczędne dające użytkownikowi konkretne oszczędności finansowe z tytułu mniejszego zużycia paliwa. Ten typ ogrzewania doskonale nadaje się do współpracy z tzw. niskotemperaturowymi źródłami ciepła, takimi jak np. pompy ciepła czy kotły kondensacyjne. Dodatkową zaletą, przy zastosowaniu odpowiednich pomp ciepła, jest możliwość wykorzystania tej samej instalacji do tzw. chłodzenia powierzchniowego w okresie letnim. Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się równomiernym rozkładem temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu, który jest niemal identyczny jak idealny profil rozkładu temperatury gwarantujący ludziom tzw. wysoki komfort cieplny.

Dodatkowym atutem jest fakt, że ruch powietrza w ogrzewanych tą metodą pomieszczeniach jest minimalnym i tym samym unoszenie się tzw. kurzu jest również minimalne, a wynika to z innego niż przy tradycyjnych grzejnikach sposobu wymiany ciepła – promieniowania. Nic więc dziwnego, że tego typu rozwiązanie wskazywane są jako jedne z najbardziej komfortowych dla mieszkańców. Żeby w pełni wykorzystać wszystkie zalety wodnego ogrzewania podłogowego należy skorzystać z usług profesjonalnych firm wykonawczych, które zarówno zaproponują wykorzystanie odpowiednich urządzeń (źródła ciepła, układy regulacji, automatyka, rury itp.), wykonają projekt takiej instalacji co jest niezwykle istotne , jak i poprawnie zmontują wszystkie elementy instalacji.” – mówi Krzysztof Kaczmarek, ekspert z firmy TECE.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *