Jednostki wewnętrzne klimatyzatorów split – wytyczne montażowe

  Aby klimatyzator spełniał postawione przez użytkownika zadania chłodzenia i ogrzewania efektywnie nie wystarczy prawidłowo dobrać typ i moc urządzenia. Ważną rolę odgrywa również prawidłowy montaż. Jakie są zasady takiego montażu dla jednostki wewnętrznej? Czy wprowadzane są przez producentów jakieś rozwiązania ułatwiające montaż oraz późniejsze serwisowanie urządzeń? Jakie skutki może za sobą pociągać montaż odbiegający od zaleceń producenta? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

  jednostki wewnetrzne klimatyzatorow split – wytyczne montazowe 1024x664 - Jednostki wewnętrzne klimatyzatorów split – wytyczne montażowe
  Fot. 1. Minimalne odległości od przeszkód przy montażu klimatyzatora ściennego Gree.

  Każdy profesjonalny producent w dokumentacji montażowej precyzyjnie określa zasady i ograniczenia montażu jednostek wewnętrznych. Wśród najistotniejszych reguł instalacji najpopularniejszego, ściennego typu jednostki wyróżnić można: minimalną odległość od stropu, montaż w idealnym poziomie oraz na odpowiedniej wysokości. Minimalna odległość montowanego urządzenia ściennego od stropu, sugerowana przez Gree to 15 cm. Ograniczenie to wynika z dwóch kwestii. Pierwszą z nich jest zapewnienie wystarczającego przepływu powietrza przez wymiennik, a co za tym idzie prawidłowej wymiany ciepła. Modele ścienne czerpią bowiem powietrze z pomieszczenia przez filtr na górnej obudowie.

  Drugą sprawą jest zachowanie komfortowej przestrzeni serwisowej. Bardzo często na górnej krawędzi urządzenia występują zatrzaski, których otworzenie celem zdemontowania obudowy, bez zachowania minimalnej odległości montażu od stropu byłoby trudne. Montaż jednostki ściennej precyzyjnie w poziomie, poza oczywistymi względami estetycznymi, ma również istotne znaczenie w przypadku instalacji grawitacyjnego odprowadzenia skroplin z jednostki. Wychylona od poziomu taca ociekowa mogłaby bowiem nie odprowadzać skroplonej wilgoci, co w skrajnym przypadku mogłoby doprowadzić do przelania tacy. Z tego też powodu niedopuszczalny jest montaż takiej jednostki np. na skośnych ścianach. Jak podaje producent, klimatyzator powinien być zainstalowany na wysokości 200-250 cm od posadzki. Montaż jednostki za wysoko mógłby spowodować, że zasięg strugi nawiewanego powietrza byłby niewystarczający.

  jednostki wewnetrzne klimatyzatorow split wytyczne montazowe2 1024x663 - Jednostki wewnętrzne klimatyzatorów split – wytyczne montażowe
  Fot. 2. Klimatyzator Gree G-Tech – Nowość 2020 – Rewolucja w serwisowaniu!

  W przypadku montażu za nisko mogłoby to powodować nieprzyjemne powiewy powietrza o skrajnych temperaturach bezpośrednio na ludzi, a w trybie grzania znaczne rozwarstwienie temperaturowe powietrza w pomieszczeniu. Jeśli chodzi o klimatyzatory kasetonowe, zasadą często nieznaną lub lekceważoną podczas montażu jest reguła pozostawienia odstępu między korpusem jednostki, a stropem. Wielkość odstępu według Gree powinna wynosić min. 20 mm. Cele takiego montażu są dwojakie. Po pierwsze, instalacja korpusu bezpośrednio stykając go ze stropem mogłaby powodować problemy przenoszenia drgań i hałasu. Po drugie, pozostawienie odstępu pozwala na bardziej precyzyjne dopasowanie panelu kasety do sufitu podwieszanego przez podnoszenie całego urządzenia na prętach mocujących. Aby ułatwić instalatorom prawidłowy montaż, a w przyszłości serwisowanie urządzenia, producenci często wprowadzają coraz to nowsze rozwiązania. Przykładem jest tutaj, zaprezentowany przez Gree jako nowość 2020 r. – klimatyzator ścienny G-Tech. Dzięki innowacyjnej konstrukcji jest on bowiem łatwo i szybko rozbieralny. W ciągu kilku minut niskim nakładem wysiłku serwisant jest w stanie zdemontować obudowę, filtry, turbinę wentylatora, czy tacę ociekową. Pozwala to na jeszcze dokładniejsze czyszczenie podzespołów, co wydłuża żywotność urządzenia, efektywność pracy oraz ogranicza negatywny wpływ klimatyzacji na zdrowie użytkowników.

  reklama

  Na łatwość serwisowania klimatyzatora G-Tech wpływa też możliwość demontażu całej skrzynki elektrycznej. Przy konieczności wymiany którejś z elektronicznych części staję się to zatem szybkie i bezproblemowe. Poza wskazaniem wytycznych i zasad montażu producenci prześcigają się w tworzeniu i wprowadzeniu bardziej komfortowych technik montażu i serwisu urządzeń, oszczędzając czas i wysiłek serwisantom. Daje to również wymierne korzyści użytkownikowi w postaci prawidłowego montażu urządzenia skutkującego jego wydajną pracą oraz lepszego i tańszego serwisu klimatyzatora. Wyścig producentów na tym polu jest zatem korzystny zarówno dla instalatorów, jak i użytkowników końcowych. Dzięki temu, spodziewać się możemy coraz to lepszych rozwiązań na rynku klimatyzatorów.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here