Klimatyzator split czy multisplit – różnice

Na czym polega działanie urządzenia split i multisplit? I jak wybrać między split a multisplit? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz u nas!

Podczas zakupu klimatyzacji pojawia się wiele pytań. Jednym z podstawowych jest typ systemu, na który warto się zdecydować. Najpopularniejsze są obecnie zaś urządzenia split i multisplit. Na czym polega ich działanie? I jak wybrać między split a multisplit? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

klimatyzator ścienny

Split a multisplit – czym się od siebie różnią?

Przed podjęciem decyzji, co będzie lepsze (klimatyzator split czy multisplit), należy dowiedzieć się, czym różnią się od siebie te systemy. Co więc oznaczają?

REKLAMA

  • system klimatyzacji typu split (z ang. rozdzielać) to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, którego charakterystyczną cechą jest budowa składająca się z jednostki zewnętrznej (montowanej na elewacji, dachu, balkonie lub na ziemi) i wewnętrznej (instalowanej w środku pomieszczenia), jednostki są ze sobą połączone i przemieszcza się między nimi czynnik chłodniczy,
  • system klimatyzacji typu multisplit różni się od klimatyzacji split ilością jednostek wewnętrznych: w tym przypadku jedna jednostka zewnętrzna jest połączona z kilkoma (czasami kilkunastoma lub kilkudziesięcioma) jednostkami wewnętrznymi, co jest możliwe dzięki specjalnemu systemowi rozgałęźników oraz rozdzielaczy czynnika chłodniczego.

Obydwa rozwiązania mogą służyć do ogrzewania całego budynku (mieszkalnego lub komercyjnego). W przypadku klimatyzacji split, jeśli chcesz dostarczyć ciepło do kilku pomieszczeń, musisz jednak zainstalować odrębną jednostkę zewnętrzną dla każdego z nich. Multisplit wymaga z kolei umieszczenia na zewnątrz tylko jednego agregatu. Co lepsze: split czy multisplit? Wbrew pozorom, odpowiedź nie jest jednoznaczna.

Split – zalety i zastosowanie

Klimatyzatory typu split to zarówno jednostki ścienne (np. Midea Xtreme Save UV), jak i kasetonowe (np. Slim Breezeless), kanałowe, przypodłogowo-podstropowe (np. Midea Business Smart, a także konsole (np. Warmer od Midea). Kiedy warto zdecydować się na klimatyzację Split? Zalety to:

  • ekonomiczna i cicha praca,
  • możliwość montażu na różnych kondygnacjach,
  • łatwa instalacja,
  • atrakcyjna cena.

System typu split, sprawdzi się, kiedy pomieszczenia, które chcesz klimatyzować, znajdują się w znacznej odległości od siebie lub są umieszczone na innych piętrach. Ograniczasz w ten sposób liczbę przewodów, które należałoby rozprowadzić w przypadku systemu multisplit. Co przemawia na niekorzyść klimatyzacji Split? Wady to głównie wygląd budynku. Kilka jednostek wewnętrznych może prezentować się dość nietypowo, szczególnie w przypadku domu mieszkalnego (ma to mniejsze znaczenie w budownictwie przemysłowym).

Klimatyzacja multisplit – wady i zalety

System multisplit, taki jak Midea Multi, pozwala na podłączenie do agregatu do 40 różnorodnych jednostek wewnętrznych. Podobnie jak przy klimatyzacji Split, mogą być to urządzenia ścienne, przypodłogowo-podstropowe, kasetonowe, kanałowe oraz konsole. Kiedy dobrym wyborem będzie klimatyzacja multisplit? Wady i zalety tego systemu to m.in.:

  • jedna jednostka zewnętrzna mniej rzuca się w oczy, przez co nie wpływa na wygląd budynku,
  • każdą z jednostek wewnętrznych można sterować indywidualnie (pomieszczenia mogą mieć ustaloną inną temperaturę),
  • konieczność montażu przez profesjonalistów,
  • w przypadku mocno oddalonych pomieszczeń, konieczne jest podłączenie długich przewodów, co podnosi koszt.

Multi-split to zaawansowane technologicznie rozwiązanie, które jest często wybierane przez firmy szukające kompleksowego systemu chłodniczego lub grzewczego. W przypadku budownictwa mieszkalnego bywa też ceniona za zminimalizowanie widoczności agregatów.

Multisplit czy split – co wybrać?

Klimatyzacja split czy multisplit: co będzie lepsze w Twoim przypadku? Split jest doskonałym wyborem w sytuacji, kiedy zapotrzebowanie chłodnicze dotyczy tylko jednego pomieszczenia. Multisplit będzie z kolei dobrym pomysłem, jeśli chcesz chłodzić lub ogrzewać cały budynek.

Decydując się na klimatyzację, bez względu na to, czy będzie to multisplit, czy split, trzeba zwrócić uwagę także na wysoką jakość urządzeń. Gwarancją ich niezawodności jest zaś Midea, marka ciesząca się uznaniem ekspertów i zaufaniem klientów na całym świecie. Dołącz do ich grona i skontaktuj się ze specjalistami Zymetric: skorzystaj z fachowego doradztwa oraz znajdź klimatyzację, która spełni Twoje oczekiwania.

Materiał Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *