Kocioł gazowy jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

Ogrzewanie mieszkań jest podstawą, bez której nikt nie wyobraża sobie dziś życia. Sposobów jest wiele, jednak coraz częściej standardem są kotły gazowe, które zapewniają ciepłą wodę zarówno w kaloryferach, jak i w miejscach użytkowych, takich jak krany i kabiny prysznicowe. Istnieje pewien prosty, ale znaczący podział, o którym warto wiedzieć, aby wybrać odpowiedni kocioł. Czym różni się wersja jedno- od dwufunkcyjnej?

Kocioł gazowy jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny?

Jak działa kocioł jednofunkcyjny?

Najbardziej podstawowa wersja kotła jednofunkcyjnego jest odpowiedzialna za ogrzewanie wody, która będzie używana przez kaloryfery, przekazując ciepło do pomieszczeń. Jest to dość prosta funkcja, która oczywiście ma pewien mankament, który da się szybko zauważyć – taki prosty model nie będzie ogrzewał wody użytkowej, czyli tej, którą używa się na przykład do kąpieli. Właśnie z tego powodu kotły jednofunkcyjne najczęściej są wyposażone w dodatkowy podgrzewacz, który usprawnia całą konstrukcję, zwiększając jej możliwości.

W takim przypadku kocioł jednofunkcyjny współpracuje z zewnętrznym podgrzewaczem wody użytkowej. W ten sposób można podgrzać ilość wody, która będzie całkowicie wystarczająca, aby domownicy mogli na spokojnie się wykąpać lub wziąć prysznic. Ilość dostępnej wody jest zależna tak naprawdę tylko od pojemności urządzenia, jak i mocy samego podgrzewacza, stąd rozwiązania te są bardzo dobrym wyborem w większych domach z kilkoma łazienkami.

Jak różni się od tego kocioł dwufunkcyjny?

Jak sama nazwa wskazuje, spełnia on dwie funkcje. W pewnym sensie robi to samo, co kocioł jednofunkcyjny, jednak w inny sposób. Jak to dokładnie wygląda?

Dwufunkcyjność również przejawia się tutaj w podgrzewaniu zarówno wody na potrzeby centralnego ogrzewania, jak i części użytkowej, jednak odbywa się to za pomocą płytowego wymiennika ciepła. Działa on bez potrzeby kolekcjonowania wody użytkowej w zbiorniku – woda jest ogrzewana od razu w czasie przepływu. Jak się można łatwo domyślić, kocioł dwufunkcyjny jest zdecydowanie mniejszym urządzeniem, jeśli porównamy go do jednofunkcyjnej wersji z podgrzewaczem. Ma to jednak swoje wady, które warto omówić podczas porównania obu rodzajów kotłów.

Piec jednofunkcyjny a dwufunkcyjny – który wybrać?

Nie można powiedzieć, że jeden z tych pieców jest po prostu lepszy. Każdy ma swoje zalety, jak i wady, co sprawia, że będą miały po prostu inne przeznaczenia. Jak się to przedstawia?

Warto zastanowić się nad możliwościami obu z pieców i porównać je do siebie, aby móc zdecydować się na konkretny. Na początku warto wiedzieć, że piec dwufazowy jest, jak już zostało wspomniane, mniejszym gabarytowo urządzeniem, którego instalacja jest prostsza. Mogłoby się wydawać, że skoro ma te same funkcje, co opcja jednofunkcyjna z podgrzewaczem, a jest mniejszy, warto się na niego zdecydować. Nie jest tak do końca, gdyż dwufunkcyjne piece mają mniejszą moc ogrzewania wody użytkowej. Co to znaczy? Nie dadzą sobie rady z dużymi domami, gdzie znajduje się więcej łazienek, kranów i innych miejsc poboru wody użytkowej.

W takim razie – kiedy używać danego pieca?

  • Piec jednofunkcyjny z podgrzewaczem sprawdzi się w dużych domach, gdzie jest wiele miejsc poboru wody użytkowej;
  • Piec dwufunkcyjny jest opcją lepiej przystosowaną do mniejszych miejsc mieszkalnych, gdzie sprawdzi się najlepiej.

Niezależnie od tego, jaki kocioł będzie odpowiedni do danego miejsca, warto sprawdzić najciekawsze modele, w czym pomoże ranking kotłów gazowych dostępny w serwisie magazyn.ceneo.pl. W ten sposób teoria będzie mogła zostać przełożona na rzeczywiste modele, które spełniają najwyższe standardy i wymagania.

Poprzedni artykułJak zostać monterem klimatyzacji?
Następny artykułDomki letniskowe od polskiego producenta — postaw na swojej działce!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here