Możliwość wypoczynku na własnej działce doceniają wszyscy właściciele ogródków na przedmieściu, nad morzem, w górach czy lesie. Fragment ogrodzonego terenu zielonego umożliwia spędzenie weekendu poza gwarną metropolią, wakacji z dziećmi bez ponoszenia wysokich kosztów, a nawet zarabianie pieniędzy na wynajmie domku letniskowego w pobliżu atrakcji turystycznej. Sprawdź, jakie możliwości dają domki z drewna. Są estetyczne, szybkie w montażu i umożliwiające ciekawe wykończenie wnętrza.
Drewniane domki letniskowe
Dlaczego drewniane domki letniskowe najlepiej sprawdzają się na działkach? Przede wszystkim drewno to materiał naturalny, zdrowy i ekologiczny. Co prawda produkcja domków ogrodowych wymaga ścinania drzew, ale te sadzone są od nowa, więc materiał ten można ciągle i ciągle odzyskiwać. Drewno zużyte nigdy nie zalega na wysypisku śmieci przez dziesięciolecia, ponieważ można je przerobić albo rozłoży się w naturze, zasilając glebę w substancje niezbędne do odżywiania roślin. Drewno nie emituje żadnych szkodliwych substancji, nie przyciąga kurzu, w naturalny sposób pochłania nadmiar wilgoci albo oddaje tę wilgoć do otoczenia, jeśli jest zbyt sucho. Coraz więcej osób świadomych wpływu sztucznych materiałów, decyduje się na produkty drewniane, także planując budowę domku letniskowego.
Walorem domków drewnianych jest także tempo ich budowy. Mając gotowe elementy, podstawowe narzędzia i osobę do pomocy, każdy może złożyć domek samodzielnie w kilkanaście czy kilkadziesiąt godzin. Może to zrobić także ekipa montażowa, której prace nie zajmą nigdy wiele czasu. Dlatego, zamiast wylewać fundamenty, mieszać cement, układać cegłę po cegle, znacznie prościej i przyjemniej jest poskładać fragmenty pachnącego, ciepłego w dotyku drewna. Drewniane domki pięknie wpasowują się w naturalne otoczenie działki, takie jak łąka, ogród, las. Są łatwe w impregnacji i renowacji.
REKLAMA
Odporność domków z drewna
Polski klimat bywa trudny. Kapryśna wiosna zamienia się w gorące lato, po którym przychodzi chłodna, mokra jesień i mroźna zima. Jednak warto pamiętać, że drewno wykorzystywane jest bardzo często do budowy domów w Kanadzie czy w Skandynawii, a tam klimat na pewno nie jest łagodniejszy. Jednak mieszkańcy północnych krajów mieszkają cały rok w domkach stawianych z drewna. Musi być to drewno zaimpregnowane specjalistycznymi środkami. Takie będzie odporne na wilgoć, słońce, niskie temperatury, szkodniki, a wtedy dom drewniany będzie służył przez dziesięciolecia. Impregnację należy powtarzać regularnie co 2-4 lata. Można to jednak zrobić samodzielnie, z wykorzystaniem dostępnych w każdym markecie budowlanym środków.
Domki do ogrodu Wood&Play
Polski producent domków letniskowych i ogrodowych, wiat, altan i szklarni, oferuje domki drewniane, które można wykorzystać na działce pod miastem, na działce rekreacyjnej i na kempingu z domkami przeznaczonymi na wynajem w okresie wiosny i lata. Są to modele, które stawia się na betonowych bloczkach, więc nawet nie wymagają fundamentu. Można je natomiast wykończyć tak, by służyły jedynie latem jako schronienie przed deszczem, szopka na narzędzia lub miejsce do spania, albo tak, by były domkami całorocznymi. Producent tych domków wykorzystuje przede wszystkim suszone komorowo świerki skandynawskie.
Domek Jeremi
Jednym z prostszych modeli, jest domek Jeremi.
To domek ogrodowy z suszonego drewna, w którym podłoga ma wymiary 5 × 5 m a ściany grubość 35 mm. Powierzchnia użytkowa to 23,04 m2. To wystarczy, by użytkować go jak miejsce do przechowywania ogrodowych urządzeń i maszyn albo traktować jak domek działkowy, w którym zmieści się stół, krzesła, łóżko. Domek nie ma tarasu, ma natomiast okna i szerokie drzwi, dzięki czemu jest w nim jasno i przyjemnie. Model ten dostępny jest także w wersji z tarasem.
Taras to znakomite miejsce na ustawienie ławeczki, stolika, grilla. Można na nim siedzieć i łapać promienie słońca, można wypoczywać, pić kawę ze znajomymi, a na efektownych barierkach powiesić donice z kwiatami lub wietrzyć na nich koce czy kołdry.
Domek Sylwia
Sylwia to zdecydowanie domek na dużą działkę. Podłoga ma wymiary 600 × 600 cm, a do tego dochodzą jeszcze tarasy: pierwszy 200 × 600 cm i drugi 200 × 500 cm. Domek wyposażony jest w antresolę, co zwiększa jego powierzchnię użytkową. Z powodzeniem można w nim wydzielić miejsce do relaksu, a także dwie oddzielne sypialnie. To znakomita propozycja dla rodziny, także na wynajem. Duże tarasy to dodatkowa przestrzeń do wypoczynku na świeżym powietrzu.
Domek Gregor
Domek ten nie zajmuje wiele miejsca na działce, ale jego powierzchnia użytkowa jest spora za sprawą poddasza. Gregor to doskonały domek na niewielką działkę, na której czas lubi spędzać cała rodzina. Tak jak inne domki letniskowe producenta, stawiany jest na bloczkach betonowych, a dokładna instrukcja montażu znajduje się w paczce z materiałami do budowy. Powierzchnia podstawy domku to 35 m2 dlatego do jego budowy wystarczy zgłoszenie do ROD lub Starostwa Powiatowego.
Artykuł Partnera
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.