Zastąpienie starego kotła nowoczesnym kondensacyjnym jest korzystne zarówno z finansowego, jak i ekologicznego punktu widzenia. Teraz, w związku z nowymi wymogami technicznymi, zmiana jest konieczna. Zgodnie z regulacjami ekoprojektu dla kotłów na paliwa stałe obowiązuje tylko najwyższa klasa, czyli 5. Tylko te urządzenia znacząco zmniejszają emisję gazów i pyłów.

Wraz z wymianą na kocioł kondensacyjny rosną oszczędności w zużyciu gazu nawet o 30%. Wszystko zależy od stanu technicznego starego kotła i od rozwiązań zastosowanych w nowym, kondensacyjnym. Dodatkowo, sprawność starszych kotłów spada nawet do 60% co oznacza, że marnowana jest niemal połowa dostarczanego do urządzenia paliwa. W takim przypadku im szybsza będzie wymiana, tym lepiej dla użytkownika.
Warunki konieczne do spełnienia
Nowoczesne urządzenia grzewcze segmentu techniki domowej, takie jak kondensacyjne kotły gazowe wyposażone są w niemal kompletny osprzęt kotłowni. Posiadają pompę, naczynie przeponowe, a niektóre z nich mają zintegrowany podgrzewacz c.w.u. Oznacza to, że wymiana starego kotła na nowy, kondensacyjny może wymagać pewnych przeróbek w kotłowni. Wiąże się to najczęściej z usunięciem starych pomp, zbiornika ciepłej wody i zbędnego orurowania. Ponadto, zmiany może wymagać sposób odprowadzenia spalin i doprowadzenia powietrza do kotła. Stare urządzenia zwykle posiadają otwartą komorę spalania. W ich przypadku powietrze pobierane jest z pomieszczenia, w którym się znajdują, a spaliny odprowadzane są na zewnątrz budynku rurą o średnicy ok. 130 mm.
REKLAMA
Kondensacyjne kotły gazowe to urządzenia z zamkniętą komorą spalania – pobierają powietrze bezpośrednio z zewnątrz budynku lub szachtu kominowego. W odprowadzającej spaliny rurze panuje nadciśnienie, dlatego nie można bezpośrednio wykorzystać istniejącego układu spalinowego.
Koniec problemów ze spalinami

Spaliny będące wynikiem pracy kotłów kondensacyjnych odprowadzane są rurą ze stali nierdzewnej o średnicy 60 lub 80 mm. Praktycznym rozwiązaniem będzie włożenie takiej rury do starej, spalinowej. Umożliwi to odprowadzanie spalin poza budynek, z kolei przestrzenią między nową rurą spalinową a starą, pobierane będzie powietrze z zewnątrz do kotła.
Jeśli stary kocioł gazowy pracował w technologii z zamkniętą komorą spalania, to prawdopodobnie bez większych przeróbek możliwe będzie wykorzystanie istniejącego już systemu spalinowego dla nowego, kondensacyjnego kotła gazowego pod warunkiem, że segmenty przewodu spalinowego były wyposażone w uszczelki.
Jednym z urządzeń spełniających nowe WT 2021 jest nowatorski kocioł do marki Baxi wyposażony w system samoadaptacji GAC, czyli stałej kontroli jakości mieszanki gazowo- -powietrznej dla utrzymania najwyższej jakości. Naścienny kocioł gazowy Duo-tec Compact E posiada możliwość podłączenia do przewodu powietrzno-spalinowego poziomego lub pionowego oraz komina lub przewodu 3CE. Niska emisja zanieczyszczeń oraz wysoka sprawność gwarantują niezawodność systemu oraz oszczędność energii.
Zmiana sposobu ogrzewania domu na nowoczesną instalację z kondensacyjnym kotłem gazowym niesie ze sobą wiele korzyści. Jedną z nich jest niewielka emisja szkodliwych substancji do atmosfery, co przekłada się na lepszą jakość powietrza, wolną od pyłów zawieszonych. W ten sposób nie zatruwamy siebie i środowiska, a nasze zdrowie jest w lepszej kondycji.
dedietrich.pl
Dodaj komentarz