Kocioł na paliwo stałe – czy opłaca się z niego korzystać w 2022 roku?

Sytuacja na rynku surowców do ogrzewania wzbudza niepewność i strach przed rosnącymi kosztami u wielu osób. Szczególnie użytkowników pieców i kotłów na paliwo stałe. Dlatego przed wyborem nowej instalacji warto rozważyć wszystkie wady i zalety dostępnych opcji. Czym można palić w takim kotle oraz jakie znajdziesz alternatywy dla kotła na paliwo stałe, dowiesz się z tego artykułu.

Kocioł na paliwo stałe - czy opłaca się z niego korzystać w 2022 roku?

Czym palić w kotle na paliwo stałe i ile to kosztuje?

Na kotły na paliwo stałe najczęściej decydują się właściciele domków jednorodzinnych, w których istnieje możliwość wydzielenia niezbędnego osobnego pomieszczenia – kotłowni lub piwnicy. Do tej pory dużą zaletą tego sposobu ogrzewania były niższe koszty zakupu i eksploatacji w stosunku do pieców gazowych. Jedną z wad, które trzeba uwzględnić, jest potrzeba składowania używanego paliwa oraz obsługa kotła przez użytkownika.

Przed zakupem kotła na paliwo stałe trzeba przemyśleć, jaki rodzaj paliwa zamierzamy w nim spalać. Wiele modeli jest dostosowana do używania jednego rodzaju paliwa i tylko jego spalanie da najlepsze efekty. Zastosowanie innego rodzaju paliwa powoduje znaczny spadek sprawności pieca. Obecnie stosowane paliwa stałe to:

REKLAMA

  • węgiel kamienny (koks, ekogroszek, miał),
  • pellet,
  • drewno opałowe,
  • brykiet.

Na rynku dostępne są także kotły dostosowane do spalania różnego rodzaju paliw, są to tak zwane piece wielopaliwowe. W zależności od specyfiki są mniej lub bardziej automatyczne oraz można palić w nich zarówno paliwem stałym, jak i płynnym.

Każdy, kto chociaż trochę śledzi wiadomości z kraju wie, że ceny paliw stałych w sezonie jesiennym 2022 są średnio dwukrotnie wyższe niż w roku ubiegłym. W zależności od miejsca zakupu koszt tony ekogroszku to od 1360 zł (bezpośrednio z kopalni) do nawet 4000 zł. Za taką samą ilość pelletu należy obecnie zapłacić 2300 – 3700 zł. Brykiet, w zależności od rodzaju i miejsca zakupu, kosztuje średnio 2700 – 3400 zł za tonę. Koszty drewna opałowego wahają się od 150 do 500 zł/m3. 

Alternatywy dla kotła na paliwo stałe

Jeśli w najbliższym czasie planujesz wymianę kotła na paliwo stałe na inne rozwiązanie, bądź dopiero budujesz dom, to zapoznaj się ze wszystkimi dostępnymi alternatywami. W zależności od rodzaju i stosowanego paliwa możemy wyróżnić instalacje grzewcze:

  • gazowe – kotły kondensacyjne i zwykłe,
  • elektryczne – panelowe, grzejnikowe,
  • pompy ciepła – wodne, powietrzne, gruntowe, powietrzno-wodne,
  • olejowe – konwencjonalne, kondensacyjne, jedno i dwufunkcyjne,
  • hybrydowe – są to urządzenia, które łączą w sobie dwie lub więcej technologii – jak np. ogrzewanie elektryczne, które zasilane jest przez przydomową instalację fotowoltaiczną.

Wybór odpowiedniego urządzenia nie powinien być uargumentowany jedynie kosztem instalacji i eksploatacji. Dobór warto skonsultować z osobą wykonującą projekt instalacji lub zewnętrznym audytorem. Profesjonaliści wezmą pod uwagę m.in. rodzaj okien, grubość ścian, ilość mostków termicznych. Dane te pozwolą dokładnie obliczyć zapotrzebowanie na energię cieplną. 

Jeśli chodzi o koszty eksploatacji, zależne są one także od nawyków związanych z dostarczaniem używanego paliwa oraz preferencji odnośnie temperatury w pomieszczeniu. Decydując się na instalację niskoemisyjnego kotła na paliwo stałe lub pompy ciepła przyczyniamy się do redukcji zanieczyszczeń środowiska. Dostępna technologia pozwala także na tzw. czyste ogrzewanie.

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *