Kocioł na paliwo stałe – czy opłaca się z niego korzystać w 2022 roku?

Sytuacja na rynku surowców do ogrzewania wzbudza niepewność i strach przed rosnącymi kosztami u wielu osób. Szczególnie użytkowników pieców i kotłów na paliwo stałe. Dlatego przed wyborem nowej instalacji warto rozważyć wszystkie wady i zalety dostępnych opcji. Czym można palić w takim kotle oraz jakie znajdziesz alternatywy dla kotła na paliwo stałe, dowiesz się z tego artykułu.

Kocioł na paliwo stałe - czy opłaca się z niego korzystać w 2022 roku?

Czym palić w kotle na paliwo stałe i ile to kosztuje?

Na kotły na paliwo stałe najczęściej decydują się właściciele domków jednorodzinnych, w których istnieje możliwość wydzielenia niezbędnego osobnego pomieszczenia – kotłowni lub piwnicy. Do tej pory dużą zaletą tego sposobu ogrzewania były niższe koszty zakupu i eksploatacji w stosunku do pieców gazowych. Jedną z wad, które trzeba uwzględnić, jest potrzeba składowania używanego paliwa oraz obsługa kotła przez użytkownika.

Przed zakupem kotła na paliwo stałe trzeba przemyśleć, jaki rodzaj paliwa zamierzamy w nim spalać. Wiele modeli jest dostosowana do używania jednego rodzaju paliwa i tylko jego spalanie da najlepsze efekty. Zastosowanie innego rodzaju paliwa powoduje znaczny spadek sprawności pieca. Obecnie stosowane paliwa stałe to:

  • węgiel kamienny (koks, ekogroszek, miał),
  • pellet,
  • drewno opałowe,
  • brykiet.

Na rynku dostępne są także kotły dostosowane do spalania różnego rodzaju paliw, są to tak zwane piece wielopaliwowe. W zależności od specyfiki są mniej lub bardziej automatyczne oraz można palić w nich zarówno paliwem stałym, jak i płynnym.

Każdy, kto chociaż trochę śledzi wiadomości z kraju wie, że ceny paliw stałych w sezonie jesiennym 2022 są średnio dwukrotnie wyższe niż w roku ubiegłym. W zależności od miejsca zakupu koszt tony ekogroszku to od 1360 zł (bezpośrednio z kopalni) do nawet 4000 zł. Za taką samą ilość pelletu należy obecnie zapłacić 2300 – 3700 zł. Brykiet, w zależności od rodzaju i miejsca zakupu, kosztuje średnio 2700 – 3400 zł za tonę. Koszty drewna opałowego wahają się od 150 do 500 zł/m3. 

Alternatywy dla kotła na paliwo stałe

Jeśli w najbliższym czasie planujesz wymianę kotła na paliwo stałe na inne rozwiązanie, bądź dopiero budujesz dom, to zapoznaj się ze wszystkimi dostępnymi alternatywami. W zależności od rodzaju i stosowanego paliwa możemy wyróżnić instalacje grzewcze:

  • gazowe – kotły kondensacyjne i zwykłe,
  • elektryczne – panelowe, grzejnikowe,
  • pompy ciepła – wodne, powietrzne, gruntowe, powietrzno-wodne,
  • olejowe – konwencjonalne, kondensacyjne, jedno i dwufunkcyjne,
  • hybrydowe – są to urządzenia, które łączą w sobie dwie lub więcej technologii – jak np. ogrzewanie elektryczne, które zasilane jest przez przydomową instalację fotowoltaiczną.

Wybór odpowiedniego urządzenia nie powinien być uargumentowany jedynie kosztem instalacji i eksploatacji. Dobór warto skonsultować z osobą wykonującą projekt instalacji lub zewnętrznym audytorem. Profesjonaliści wezmą pod uwagę m.in. rodzaj okien, grubość ścian, ilość mostków termicznych. Dane te pozwolą dokładnie obliczyć zapotrzebowanie na energię cieplną. 

Jeśli chodzi o koszty eksploatacji, zależne są one także od nawyków związanych z dostarczaniem używanego paliwa oraz preferencji odnośnie temperatury w pomieszczeniu. Decydując się na instalację niskoemisyjnego kotła na paliwo stałe lub pompy ciepła przyczyniamy się do redukcji zanieczyszczeń środowiska. Dostępna technologia pozwala także na tzw. czyste ogrzewanie.

Artykuł Partnera

Poprzedni artykułOgrzewanie klimatyzatorem – skuteczny sposób na ciepło i rachunki niższe nawet o połowę
Następny artykułNagrzewnica wodna FLOWAIR LEO gotowa do współpracy z pompą ciepła

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj