Kominek do zabudowy – co warto o nim wiedzieć?

Kominek do zabudowy jest przeciwieństwem kominka wolnostojącego. Niemal każdy rodzaj wkładu kominkowego (akumulacyjny, z płaszczem wodnym czy konwekcyjny) da się obudować i coraz więcej inwestorów z tej opcji chętnie korzysta. Kominek można zabudować na różne sposoby, zamieniając go w integralny element aranżacyjny salonu, który stanie się centrum rodzinnych spotkań w zimowe wieczory. Jak wyglądają kominki do zabudowy? Jakimi rodzajami materiałów można je zabudować? Co z kwestią bezpieczeństwa? Doradzamy!

kominek do zabudowy co warto o nim wiedziec - Kominek do zabudowy – co warto o nim wiedzieć?

Kominek wolnostojący czy kominek do zabudowy?

Wszystko zależy od indywidualnych preferencji inwestora czy domowników i pomysłu na aranżację wnętrza!

Kominek wolnostojący ma tę przewagę, że zajmuje mniej miejsca w pomieszczeniu. Na całość zwykle składa się żeliwny lub stalowy korpus z paleniskiem za szybą i przewód, który należy wbudować w ścianę. Zwykle tego typu kominki mają postać klasycznych piecyków na drewno i projektowane są w minimalistycznym stylu. Świetnie prezentują się we wnętrzach o industrialnej lub skandynawskiej nucie.

Kominek do zabudowy zajmuje więcej miejsca w salonie, lecz jego obudowę można wykończyć w niemal dowolny sposób – można ją otynkować i pomalować, pokryć płytkami dekoracyjnymi lub kaflami, bądź postawić na kamień czy cegłę. Kominki do zabudowy mają jeszcze tę zaletę, że ich obudowa (jeśli zostanie wykonana z odpowiednich materiałów) będzie magazynować i oddawać ciepło.

Jakie kominki do zabudowy się sprawdzają?

Obecnie niemal każdy kominek może zostać zabudowany, a kupujący mają do wyboru najróżniejsze technologie grzewcze. Coraz chętniej wybierane są zwłaszcza:

 • kominki do zabudowy z płaszczem wodnym – ze zbiornikiem na wodę, którą ogrzewają spaliny z kominka i która zostaje rozprowadzona po całym domu (zasila grzejniki lub ogrzewanie podłogowe i zostaje wykorzystana m.in. na potrzeby sanitarne),
 • kominki do zabudowy akumulacyjne – z akumulacyjnym wymiennikiem ciepła i systemem dystrybucji gorącego powietrza (dzięki ogromnej możliwości gromadzenia i oddawania ciepła są w stanie ogrzewać dom nawet przez kilkanaście godzin!),
 • kominki do zabudowy gazowe – ekologiczne i wyjątkowo komfortowe w obsłudze (uruchamiane pilotem, bez konieczności czyszczenia; z atrapami polan, które gwarantują klimat tradycyjnego kominka),
 • biokominki do zabudowy – opalane żelowym lub płynnym paliwem na bazie alkoholu (nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne – komin nie jest potrzebny, a całą zabudowę można wykonać sprawniej i taniej).

O czym trzeba zdecydować przed wyborem kominka do zabudowy?

 • Wkład kominkowy (jego rodzaj) – wybierając kominek do zabudowy z płaszczem wodnym lub systemem dystrybucji, trzeba przygotować się na dodatkowe prace instalacyjne (np. montaż systemu kratek i nawiewów).
 • Moc wkładu kominkowego – uzależniona od zapotrzebowania zarówno budynku, jak i jego mieszkańców oraz od funkcji kominka (dodatkowe lub główne ogrzewanie domu).
 • Rodzaj i montaż obudowy – w Kominki-Godzic chętnie doradzamy i zawsze proponujemy naszym Klientom montaż obudowy, przynajmniej tej technicznej. Dzięki temu możemy zadbać o wszelkie aspekty bezpieczeństwa (m.in. właściwe uszczelnienie kominka i ukształtowanie obudowy).

Jak może wyglądać kominek do zabudowy?

W ramach podstawowej oferty w Kominki-Godzic proponujemy naszym Klientom najprostszą, najbardziej ekonomiczną zabudowę techniczną kominka składającą się z płyt krzemianowo-wapniowych. W ten sposób gwarantujemy profesjonalne i bezpieczne podłączenie wkładu bez obawy o utratę gwarancji.

Dlaczego kominek z zabudową z płyt krzemianowo-wapniowych?

Tak przygotowana przez nas zabudowa techniczna jest odpowiednio zaizolowana, odporna na działanie wysokich temperatur i niepalna oraz wyposażona w niezbędne elementy jak kratki wlotowe i wylotowe. Dodatkowo montuje się ją bardzo szybko – w przeciwieństwie do np. płyt kartonowo-gipsowych nie są potrzebne żadne dodatkowe elementy konstrukcyjne oraz konieczność uszczelniania. Wszystkie elementy takiej zabudowy montuje się z użyciem specjalistycznych wkrętów i kleju.

Jak zaaranżować obudowę kominka z płyt krzemianowo-wapniowych?

Zabudowę kominka z płyt krzemianowo-wapniowych można wykończyć według własnego pomysłu, dopasowując jej aranżację do stylistyki salonu czy upodobań domowników. W praktyce obudowa kominka z tego rodzaju płyt izolacyjnych wygląda jak gładka ściana. Można więc na przykład:

 • jedynie pomalować obudowę na wybrany kolor, pasujący lub kontrastujący ze ścianami salonu,
 • pokryć obudowę elementami dekoracyjnymi – np. płytkami kamiennymi lub imitującymi cegłę klinkierową, marmur czy nawet drewno (można to zrobić nawet we własnym zakresie – wystarczy standardowa masa szpachlowa lub siatka tynkarska, aby błyskawicznie przymocować wybrany materiał).

Jakie inne rodzaje obudowy kominka się wykorzystuje?

Obudowa z płyt krzemianowo-wapniowych to jedno z najrozsądniejszych i najbardziej ekonomicznych rozwiązań, choć oczywiście nie jedyne! Co jeszcze można w tym celu wykorzystać?

 • Inne rodzaje płyt izolacyjnych – np. płyty kartonowo-gipsowe. To rozwiązanie ma jednak kilka wad, m.in. konieczność montażu specjalnych profili, które podtrzymują obudowę oraz dodatkowego uszczelnienia.
 • Cegła lub kamień – prezentują się świetnie, jednak poza ceną samego kominka do zabudowy należy doliczyć wysoki koszt materiałów i montażu. Dodatkowo są to materiały porowate, które może być ciężko utrzymać w czystości.

FAQ:

Ile kosztuje kominek do zabudowy?

Cena kominka do zabudowy będzie obejmować wkład kominkowy oraz niezbędne elementy instalacyjne, a także samą zabudowę np. płyty krzemianowo-wapniowe. Na cenę wkładu kominkowego wpływ ma mnóstwo czynników – można za niego zapłacić kilka, a nawet kilkanaście tysięcy. Obudowa krzemianowo-wapniowa jest wyjątkowo ekonomiczną propozycją.

Jaki kominek do zabudowy wybrać?

Niemal każdy wkład kominkowy można zabudować – w ostatnich latach chętnie wybierane są zwłaszcza kominki z płaszczem wodnym, akumulacyjne i gazowe oraz biokominki.

Jak zaaranżować kominek do zabudowy?

Obudowę kominka z płyt krzemianowo-wapniowych można zaaranżować wedle własnego pomysłu – można ją pomalować lub pokryć wybranym materiałem dekoracyjnym (np. płytkami).

Artykuł Partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here