Kotły w ruch

Sezon grzewczy w pełni, a zima za pasem – nasi Czytelnicy coraz częściej proszą o rady dotyczące ogrzewania. Warto więc przybliżyć zasady właściwej eksploatacji urządzeń grzewczych. To także dobry czas na rozmyślania dla tych, którzy planując wiosenne inwestycje zastanawiają się nad wyborem rodzaju ogrzewania. Poniżej odpowiadamy na napływające od Państwa pytania dotyczące kotłów na paliwa stałe.

Kotły w ruch

1. Czy są jakieś wymagania, normy dotyczące minimalnej powierzchni kotłowni z kotłem na paliwo stałe?

Oczywiście. Wymagania te reguluje norma PN-87-B-02411. Zgodnie z nią wymiary kotłowni powinny pozwalać na ustawienie urządzenia w taki sposób, aby możliwa była swobodna obsługa, czyszczenie i konserwacja urządzeń. Oznacza to, że odległość przodu kotła do przeciwległej ściany powinna być nie mniejsza niż 2 m, odległość boku kotła od ściany nie może być mniejsza niż 1 m, a odległość tyłu kotła od ściany powinna być równa co najmniej długości przyłącza, czyli 25 cm.

2. Kiedy wybrać kocioł z górnym, a kiedy z dolnym spalaniem?

Kotły ze spalaniem dolnym są uniwersalne i ekonomiczne, ponieważ można w nich spalać wszystkie paliwa stałe (poza miałem), a ich cena jest niższa w porównaniu z kotłami ze spalaniem dolnym. Z kolei kotły górnego spalania wymagają stosowania bardzo dobrej jakości paliwa. Odznaczają się jednak wyższą sprawnością, dłuższą stałopalnością i czystszym spalaniem. Oznacza to, że do uzyskania wymaganej temperatury potrzebna jest mniejsza ilość paliwa. Wydajność powinna więc w dużym stopniu zredukować różnice w cenie paliwa. Wybierając kocioł warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekujemy od urządzenia i postawić na to rozwiązanie, które okaże się bardziej dostosowanym do naszych potrzeb.

REKLAMA


3. Czy kotły na paliwa stałe mogą współpracować z ogrzewaniem podłogowym?

Pomimo różnicy w temperaturach – pracy kotła (>57°C) oraz podłogówki (~35°C), kotły na paliwa stałe mogą bez przeszkód współpracować z ogrzewaniem podłogowym. Problem różnicy temperatur rozwiązuje zawór mieszający – obniża temperaturę wody na wyjściu z kotła do wysokości wymaganej do zasilania instalacji podłogowej.

4. Czy decydując się na kocioł na paliwo stałe warto pomyśleć o drugim urządzeniu grzewczym, które będzie przygotowywało tylko c.w.u latem?

Klasyczne kotły na paliwa stałe, wzbogacone o elektroniczny system sterujący, doskonale sprawdzają się również latem, kiedy wymagane jest podgrzewanie wyłącznie c.w.u. Po prostu rzadziej ładuje się piec paliwem. W bardziej zaawansowanych urządzeniach (z automatycznym podawaniem paliwa) wystarczy uzupełnić zasobnik raz na 3–4 tygodnie. Ciekawym rozwiązaniem (jedynie o nim wspomnimy, bo to temat na odrębny artykuł) jest połączenie instalacji kotła na paliwo stałe z systemem solarnym, który wiosną i latem podgrzewa c.w.u..

5. Jaka jest różnica między sprawnością nominalną a sprawnością eksploatacyjną kotła?

Michał Stefański, konstruktor kotłów marki PEREKO, tłumaczy: – Kiedy mówimy o sprawności nominalnej kotła chodzi o sprawność mierzoną na urządzeniu wyczyszczonym i pracującym w optymalnych warunkach, czyli m.in. ze stałą mocą. To jednak warunki, które możemy określić jako laboratoryjne. Sprawność eksploatacyjna kotła to sprawność w warunkach rzeczywistych, gdy na jego ściankach pojawia się sadza, a to w naturalny sposób obniża sprawność urządzenia. Dodatkowo dochodzą takie czynniki, jak rodzaj i jakość stosowanego paliwa i częstotliwość czyszczenia. Sprawność nominalna będzie więc nieco wyższa od eksploatacyjnej.

6. Co wpływa na stałopalność kotłów?

Na stałopalność, czyli czas pracy kotła na jednym załadunku paliwa, wpływa przede wszystkim wielkość zasobnika na paliwo. Nie jest to jednak wartość stała dla danego urządzenia. Duży wpływ ma na nią rodzaj oraz kaloryczność paliwa. Jeżeli chcemy, aby piec pracował jak najdłużej na jednym wsadzie musimy zwracać uwagę na jakość kupowanego paliwa. Kolejnym ważnym czynnikiem jest zapotrzebowanie budynku na ciepło – im budynek większy, tym stałopalność mniejsza. Dłuższą stałopalność uzyskamy oczywiście przy dobrze ocieplonym budynku. Wartość ta spadnie również wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz.

7. Co to takiego „wartość opałowa paliwa”?

Wartość opałowa lub kaloryczność to ilość energii, jaką możemy otrzymać z 1 kg paliwa. Mówiąc krótko – im większa jest wartość opałowa, tym mniej opału będzie potrzebne w sezonie grzewczym. Dlatego przy zakupie paliwa zawsze warto zwracać uwagę na jego kaloryczność – im lepsze paliwo, tym większa jego wartość opałowa.

8. Czy wszystkie kotły na paliwa stałe można montować w układzie zamkniętym?

Od 2009 roku funkcjonuje przepis, według którego do montażu w układzie zamkniętym dopuszczone są kotły na paliwo stałe o mocy nominalnej do 300 kW. Niezbędnym warunkiem jest wyposażenie ich w urządzenia zabezpieczające, służące do odprowadzania nadmiaru ciepła.

9. Czym się kierować dobierając zawór bezpieczeństwa przy instalacji kotła na paliwo stałe z zamkniętym naczyniem wzbiorczym?

Przy doborze zaworu bezpieczeństwa w instalacji kotła na paliwa stałe należy kierować się przede wszystkim wytycznymi producenta kotła oraz zaworów, ponieważ każdy zawór ma określoną maksymalną moc instalacji.

10. Czy niezbędny jest montaż zaworu mieszającego (tzw. cztero- lub trzydrogowego) na powrocie do kotła? Czy ma on wpływ na żywotność kotłów?

Montaż zaworu mieszającego na powrocie do kotła teoretycznie nie jest niezbędny. W praktyce producenci zalecają jego instalację w celu zapewnienia dłuższej żywotności urządzenia. Często jest to warunek otrzymania gwarancji na urządzenie. Po co montować taki zawór? Trzydrogowy zawór mieszający chroni kocioł przed zbyt niską temperaturą na powrocie, a czterodrożny pozwala dodatkowo na ustawienie dowolnej temperatury na grzejnikach przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednio wysokiej temperatury na kotle.

11. Co zyskujemy stosując regulator pogodowy?

Regulator pogodowy mierzy temperaturę jaka panuje na zewnątrz budynku i według pomiaru dostosowuje odpowiednią moc kotła do zapewnienia optymalnej temperatury wewnątrz. Istnieją również regulatory pokojowe, które funkcjonują na tej samej zasadzie, natomiast umieszczane są we wnętrzu, dlatego ustawianie temperatury w pomieszczeniu za ich pomocą wydaje się być bardziej precyzyjne.

12. Czym grozi przewymiarowanie wydajności kotłów?

Jarosław Urzynicok z firmy Logiterm wyjaśnia: – W przypadku kotłów podajnikowych (mających małą bezwładność cieplną) przewymiarowanie nawet o 30% nie rodzi specjalnych konsekwencji (wszystko pozostaje kwestią odpowiedniego wyregulowania parametrów pracy urządzenia). Kotły zasypowe (o dużej bezwładności cieplnej) powinny być dobierane „na styk”, gdyż ich przewymiarowanie powodować będzie przegrzewanie się kotła (częste zagotowania się wody) bądź wykraplanie się kondensatu ze spalin o zbyt niskiej temperaturze. Kondensat ten zawiera substancje które w istotny sposób przyspieszają korozję wymiennika kotła. Przewymiarowanie skutkuje również większym zużyciem paliwa.

13. Jak często należy serwisować kocioł, aby przedłużyć jego żywotność i co ma wpływ na bezawaryjną pracę kotłów?

Długa bezawaryjna praca kotła możliwa jest przy bezwzględnym zastosowaniu się do zaleceń producenta. Należy używać odpowiedniego rodzaju paliwa, a w kotłach z podajnikiem szczególnie dbać o to, aby było ono suche. Trzeba regularnie czyścić urządzenie oraz elementy instalacji grzewczej, a w czasie dłuższych przerw w pracy kotła opróżniać kosz zasypowy i podajnik z resztek paliwa. Serwisowanie również powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia.

oprac. M. Dobień

 

«
»

Dodaj komentarz