Łazienka dla seniora – rozwiązania sanitarne Viega przystosowane do wieku użytkowników

Spędzenie jesieni życia we własnym domu i w znanym otoczeniu to dość powszechne i całkowicie zrozumiałe życzenie wielu seniorów. Można je spełnić przystosowując mieszkanie, a zwłaszcza łazienkę i jej wyposażenie do potrzeb osób w zaawansowanym wieku. Coraz więcej producentów rozwiązań sanitarnych posiada w swojej ofercie produkty zaprojektowane z myślą o domach wielopokoleniowych. Ułatwiają one codzienne życie i zapewniają wysoki komfort wszystkim domownikom.


Odpowiednio wczesne planowanie przestrzeni mieszkalnej jest szczególnie ważne w przypadku łazienki, która powinna pełnić nie tylko funkcje higieniczne, ale stanowić również oazę relaksu. Jak podzielić pomieszczenie, aby zapewnić użytkownikom jak największą swobodę ruchu? Jak zaprojektować strefę umywalki i WC? Czy lepiej zdecydować się na wannę, czy funkcjonalny i estetyczny prysznic bez brodzika?

Łazienka dla seniora - rozwiązania sanitarne Viega przystosowane do wieku użytkowników
Łazienka dla seniora – rozwiązania sanitarne Viega przystosowane do wieku użytkowników

Powyższy przykład doskonale obrazuje, jak zagwarantować najwyższy komfort w łazience niezależnie od wieku użytkowników. Umywalka i miska ustępowa z regulacją wysokości za pomocą przycisku, składane poręcze ułatwiające korzystanie z urządzeń oraz nowoczesny prysznic z odpływem na poziomie posadzki otwierają optycznie pomieszczenie i zapewniają wystarczającą ilość miejsca – nawet jeśli któryś ze starszych użytkowników będzie wymagał asekuracji drugiej osoby.

Prysznic bez brodzika: estetyka i funkcjonalność

Prysznice z odpływem na poziomie posadzki cieszą się coraz większą popularnością. Nie tylko seniorzy, lecz także pozostali domownicy doceniają komfort wynikający z braku progu na wejściu, możliwości łatwego montażu krzesełka oraz estetykę takiego rozwiązania. Należy jednak zwrócić uwagę również na kwestie bezpieczeństwa. Powinniśmy tutaj pamiętać zarówno o antypoślizgowych płytkach lub innej powierzchni, jak i o wydajnym odpływie, który może odprowadzić duże ilości wody. Doskonałym rozwiązaniem będzie odpływ ścienny Advantix Vario (zdjęcie poniżej). Dzięki wyjątkowo wąskiej szczelinie dyskretnie wtapia się on w aranżację łazienki.

Łazienka dla seniora - rozwiązania sanitarne Viega przystosowane do wieku użytkowników

Łazienka dla seniora z umywalką z regulacją wysokości

Rozwiązania, które od dawna znamy z biura, teraz wkraczają również do świata łazienek. Innowacyjny stelaż do umywalki firmy Viega, pozwala na płynną regulację wysokości bez najmniejszego wysiłku. Wystarczy nacisnąć przycisk, a umywalka podniesie się samoczynnie w zakresie od 70 do 90 cm. Lekkie oparcie dłoni powoduje jej opuszczenie, umożliwiając na przykład wygodne mycie rąk w pozycji siedzącej. Nowy stelaż Viega Eco Plus można łączyć z wieloma modelami umywalek dostępnych powszechnie na rynku. Nie zawiera on żadnych elementów elektronicznych.

Łazienka dla seniora - rozwiązania sanitarne Viega przystosowane do wieku użytkowników

Regulacja wysokości miski ustępowej

Dorosłym, a zwłaszcza osobom starszym, łatwiej jest wstawać z WC, jeśli miska jest zawieszona wyżej. Dzieci natomiast lepiej radzą sobie na niższych toaletach. Dzięki stelażowi Viega Eco Plus z płynną regulacją wysokości, położenie miski można w dowolnym momencie dostosować do indywidualnych preferencji. Również tutaj wystarczy nacisnąć przycisk, a miska podniesie się lub opuści w zakresie do 8 cm. Zasada działania oparta jest na mechanizmie sprężyny gazowej. Stelaż można łączyć z większością popularnych na rynku misek WC oraz ze wszystkimi płytkami uruchamiającymi z serii Visign firmy Viega.

Łazienka dla seniora - rozwiązania sanitarne Viega przystosowane do wieku użytkowników

Maksimum komfortu dla wszystkich

Żeby seniorzy mogli jak najdłużej pozostać we własnych czterech ścianach, często konieczna jest odpowiednia adaptacja mieszkania, najlepiej zaplanowana z odpowiednim wyprzedzeniem. Produkty przystosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika są już dostępne w ofercie producentów rozwiązań sanitarnych. Ze względu na dużą elastyczność oraz wysoki poziom estetyki, można je zamontować w dowolnym momencie, nawet kiedy naszym domownikom daleko jeszcze do wieku seniorskiego. Poprawią one komfort dzieciom, a także idealnie sprawdzą się chociażby w przypadku kontuzji lub choroby ograniczającej naszą mobilność.

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *