Łazienka na poddaszu – kreatywna aranżacja wnętrza z produktami firmy Viega

Urządzenie łazienki na poddaszu stanowi pewne wyzwanie, ale dzięki przemyślanym rozwiązaniom budowlanym i sanitarnym, nie musimy się obawiać takiego projektu. Co więcej, jeśli kąt nachylenia dachu pozwala na zachowanie odpowiedniej wysokości w pomieszczeniu, skosy nadają wnętrzu naprawdę unikalny klimat. Spadzisty dach można też umiejętnie wykorzystać do podziału łazienki na różne strefy użytkowe.

Łazienka na poddaszu - kreatywna aranżacja wnętrza z produktami firmy Viega
Łazienki na poddaszu mają swój niepowtarzalny urok, dzięki swobodnemu widokowi na niebo. Przy dobrym planowaniu można podzielić wnętrze na strefę toaletową, która jest częściej używana w ciągu dnia i strefę kąpielową z wanną i prysznicem.

Kluczową rolę w tego typu projektach odgrywa zabudowa podtynkowa. Przy pomocy systemu Viega Prevista możemy łatwo rozdzielić przestrzeń w łazience na część przednią z toaletą i umywalką, która jest używana częściej oraz część tylną z wanną i prysznicem, stanowiącą domową strefę relaksu. W zaprezentowanym przykładzie odrębność poszczególnych stref została dodatkowo podkreślona innym kolorem płytek ściennych i podłogowych.

Viega Prevista to innowacyjny system podtynkowy, który dzięki koncepcji modułowej zawiera znacznie mniej komponentów. Ułatwia to magazynowanie i montaż na placu budowy. Stelaże z linii Prevista Dry przeznaczone są do klasycznego montażu przy ścianie lub w profilach, stanowiących konstrukcję ścian działowych stawianych w systemie suchej zabudowy. Bloki podtynkowe Prevista Pure umożliwiają elastyczną „zabudowę mokrą”. Sercem systemu firmy Viega jest spłuczka, identyczna we wszystkich modelach o standardowej wysokości 1120 mm. Technologia spłukiwania jest zawsze taka sama, niezależnie od wysokości i głębokości elementu podtynkowego, dzięki czemu inwestor zachowuje pełną swobodę wyboru przycisku uruchamiającego, aż do końcowego etapu montażu. Spłuczkę Prevista można łączyć ze wszystkimi nowymi przyciskami z serii Visign i wymieniać je w razie potrzeby.

REKLAMA

Łazienka na poddaszu - kreatywna aranżacja wnętrza z produktami firmy Viega
Łazienka na poddaszu - kreatywna aranżacja wnętrza z produktami firmy Viega
Przy wykorzystaniu elementów systemu Prevista, łazienka została podzielona na osobne części. Wysoka ścianka zasłania całkowicie strefę prysznica. Półścianka oddziela strefę toalety od wanny. Zabudowano w niej stelaż podtynkowy, do którego zamocowana jest miska WC. Różne kolory płytek ceramicznych podkreślają odrębny charakter każdej ze stref.

Ograniczona wysokość pomieszczenia

Pierwsze pytanie, które nasuwa się w przypadku ograniczonej wysokości pomieszczenia, brzmi: jak rozsądnie wykorzystać przestrzeń pod skosem dachu? W tym przypadku architekt postanowił poświęcić całą tylną część na strefę relaksu. Punktem centralnym projektu jest długa, podgrzewana ława. Przylega do niej wanna, która zapewnia swobodny widok przez okno dachowe oraz przestronny prysznic z odpływem podłogowym. Na wznoszącej się od podłogi do sufitu ściance umieszczono deszczownicę i armaturę prysznicową. Jednocześnie ścianka stanowi funkcjonalne i wizualne rozgraniczenie strefy kąpielowej i toaletowej.

Montaż WC

W półściance oddzielającej WC od wanny zabudowano stelaż Prevista Dry. Jest on wyposażony w uniwersalną spłuczkę, której jednoczęściowy zbiornik wykonano metodą formowania przez rozdmuchiwanie. Pożądaną objętość spłukiwania można łatwo ustawić na zaworze odpływowym, a zintegrowany dławik przepływu zapobiega ewentualnemu rozpryskiwaniu wody poza miskę ustępową. Pięć poziomów regulacji pozwala dopasować optymalny przepływ do każdej dostępnej na rynku miski, także w wersji bezkołnierzowej. Wszystkie elementy systemowe montowane ręcznie są koloru żółtego – od zamknięcia zaworu kątowego, przez klipsy mocujące łuk odpływowy, po suwaki regulacyjne zaworu odpływowego.

Łazienka na poddaszu - kreatywna aranżacja wnętrza z produktami firmy Viega
Łazienka na poddaszu - kreatywna aranżacja wnętrza z produktami firmy Viega
Tylna część pod ukośnym dachem stanowi domową strefę relaksu. Znajduje się tutaj przestronny prysznic z odpływem liniowym, długa podgrzewana ławka oraz wanna. Płytki w ciepłych kolorach tworzą przyjemny klimat, sprzyjający odprężeniu

Akcenty kolorystyczne

W przypadku łazienki na poddaszu, w strefie kąpielowej powinny dominować raczej jasne kolory. Sprawiają one, że wnętrze wydaje się bardziej przestronne i „lżejsze”. Ciemniejsze płytki można zastosować w strefie toaletowej. Taki podział pomaga nie tylko funkcjonalnie zagospodarować przestrzeń, ale wprowadza również ciekawy akcent stylistyczny. Eleganckim detalem, który nada charakteru strefie toalety, jest wykonany ze stali nierdzewnej przycisk uruchamiający Visign for More 204, dostępny również w kolorze czarny mat.

Produkty Viega widoczne w łazience:

Niezwykle wąski odpływ liniowy Advantix Vario w wersji ściennej

Minimalistyczny design, bezstopniowa regulacja długości i duża wydajność odprowadzania wody – odpływ ścienny Advantix Vario od momentu wprowadzenia na rynek przekonuje doskonałym wzornictwem i dużą elastycznością montażową. Standardowo jest dostarczany w wersji o długości 1200 mm, ale można go skrócić na dowolny wymiar z dokładnością co do milimetra, nawet do 300 mm.

Korpus odpływu wykonany jest z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, a głębokość zabudowy wynosi jedynie 25 mm. Odwodnienie można więc zainstalować zarówno w ściance na stelażu, jak i zwyczajnej ścianie murowanej.

Wydajność odpływu wynosi 0,6 – 0,75 l/s, przewyższając tym samym wymagania normy PN-EN 1253. Advantix Vario spełnia również wymagania normy DIN 4109 i VDI 4100 w zakresie izolacji akustycznej.

Łazienka na poddaszu - kreatywna aranżacja wnętrza z produktami firmy Viega
Z armaturą Multiplex Trio E3 relaks zaczyna się już przy napełnianiu wanny. Elektronicznie sterowany system czuwa nad ustawioną temperaturą wody i automatycznie zatrzymuje dopływ po osiągnięciu określonego poziomu.
Łazienka na poddaszu - kreatywna aranżacja wnętrza z produktami firmy Viega
Odpływy liniowe Viega Advantix Vario przekonują wydajnością i purystycznym designem. Można je zamontować zarówno w ścianie, jak i w posadzce pod prysznicem.

Elektronicznie sterowana armatura wannowa

Elektronicznie sterowane armatury wannowe Viega z serii Multiplex Trio E niezawodnie i w pełni automatycznie kontrolują temperaturę, z jaką woda wpływa do wanny oraz poziom napełnienia. Dzięki funkcji pamięci, urządzenie może zapisać preferowane ustawienia (temperatura i ilość wody) nawet dla trzech różnych użytkowników. Wybrany program uruchamiamy przez proste jedno-, dwu- lub trzykrotne naciśnięcie elementu sterującego. Informacje o aktualnych parametrach napełnianej wody są wyświetlane za pomocą ledowego pierścienia świetlnego na module obsługi, w postaci zmieniających się kolorów – od niebieskiego do czerwonego. Po osiągnięciu ustawionego poziomu napełnienia, dopływ zostanie automatycznie zatrzymany.

Armatura Multiplex Trio E oferuje dużą elastyczność w zakresie montażu. W zależności od potrzeb, możemy ją zamontować na krawędzi wanny lub na ścianie, przy pomocy opcjonalnego zestawu. Cała elektronika jest zazwyczaj schowana pod obudową wanny lub w innym niewidocznym miejscu. Armaturą można opcjonalnie sterować zdalnie, korzystając z przeglądarki internetowej na urządzeniach mobilnych.

Łazienka na poddaszu - kreatywna aranżacja wnętrza z produktami firmy Viega
Minimalistyczny design i łatwa obsługa dzięki elektronicznemu uruchamianiu: wystarczy tylko delikatnie dotknąć charakterystycznego wąskiego klawisza, będącego znakiem rozpoznawczym przycisku Visign for More 204. Zestaw akcesoriów elektronicznych niezbędny do instalacji (zamawiany osobno) składa się z zasilacza i jednostki napędowej.
Łazienka na poddaszu - kreatywna aranżacja wnętrza z produktami firmy Viega
Viega Prevista to innowacyjny system podtynkowy, który dzięki koncepcji modułowej zawiera znacznie mniej komponentów. Stelaże z linii Prevista Dry przeznaczone są do klasycznego montażu w suchej zabudowie. Bloki podtynkowe Prevista Pure umożliwiają tak zwaną „zabudowę mokrą”.

Elektronicznie uruchamiany przycisk do WC

Cechą charakterystyczną przycisku uruchamiającego Visign for More 204 są precyzyjnie wykonane, minimalistyczne klawisze w formie listewki, które aktywują spłukiwanie. Dzięki elektronicznemu mechanizmowi wystarczy jedynie lekkie dotknięcie. Model Visign for More 204 można zlicować z płytkami lub połączyć z opcjonalną podświetlaną ramką montażową. Przycisk wykonany jest ze stali nierdzewnej i dostępny w wersjach: płytka maskująca i klawisz szczotkowany, płytka maskująca i klawisz czarny matowy, płytka maskująca i klawisz polerowany, płytka maskująca czarna matowa i klawisz szczotkowany lub na zamówienie w wybranym kolorze (płytka i klawisz).

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *