Czy własna farma fotowoltaiczna się opłaca? Podpowiadamy!

Uruchomienie własnej elektrowni fotowoltaicznej to ciekawa inwestycja, która pozwala nie tylko na pozyskanie całkiem pokaźnych zysków, ale także uniezależnienie swojej nieruchomości od publicznej sieci energetycznej. Zastanawiasz się, czy inwestycja w farmy fotowoltaiczne to dobry pomysł? Musisz dowiedzieć się, jakie są warunki jej uruchomienia oraz ile to kosztuje.

Czy własna farma fotowoltaiczna się opłaca? Podpowiadamy!

Fotowoltaika w dzisiejszych czasach cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród osób prywatnych, jak i przedsiębiorców chcących uruchomić własne, ekologiczne elektrownie. Koszt budowy farmy fotowoltaicznej 1 MW to w dzisiejszych czasach okolice 2,5 mln złotych. Oczywiście jest to spora kwota, ale pozwala na wypracowanie także ogromnych zysków,
a dodatkowo przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Jako osoba prawna będziesz potrzebować elektrowni o mocy maksymalnie do 50 kWp.

Czym jest farma fotowoltaiczna?

Elektrownie fotowoltaiczne to prawdopodobnie jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań, jakie dotąd opracowano w celu produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Nowoczesne ogniwa słoneczne efektywnie pobierają energię ze słońca, a ta jest następnie konwertowana na prąd. Większa farma fotowoltaiczna to dość kosztowna inwestycja, która pozwala na produkcję naprawdę sporych ilości energii elektrycznej. Są jednak pewne warunki odnośnie tego, gdzie możesz postawić własną elektrownię fotowoltaiczną. Oto kilka z nich:

REKLAMA

  • powierzchnia działki nie może być mniejsza niż 2 ha,
  • działka nie może być osłonięta przez budynki i drzewa,
  • teren musi być nachylony w odpowiednim kącie na południe (powierzchnia może być też całkowicie płaska),
  • grunt powinien zaliczać się do IV klasy lub niższej,
  • do miejsca wybudowania farmy powinien być zorganizowany dobry dojazd.

To podstawowe warunki do spełnienia, aby móc legalnie wybudować i uruchomić elektrownię fotowoltaiczną w Polsce.

Dlaczego warto uruchomić własną farmę fotowoltaiczną?

Jest wiele powodów, dla jakich warto podjąć się inwestycji w farmę fotowoltaiczną. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, koniecznie zasięgnij opinii specjalistów na revoltenergy.eu. To firma, która zajmuje się profesjonalną obsługą biznesu w zakresie fotowoltaiki oraz doradztwa energetycznego. Jeśli już zdecydujesz się na własną, ekologiczną elektrownię fotowoltaiczną, zyskasz w ten sposób:

  • zwrot inwestycji rocznie nawet na poziomie 15-20%,
  • krótki czas realizacji z pomocą profesjonalistów,
  • pełną automatykę farmy poprzez zastosowanie najnowszych technologicznych rozwiązań dot. automatyzacji,
  • możliwość wytwarzania energii przez cały rok.

Warto też dodać, że jako przedsiębiorca możesz otrzymać spore dotacje do budowy farm fotowoltaicznych. W 2022 roku dofinansowanie na fotowoltaikę polega na możliwości odliczenia wartości instalacji od podatku VAT. Nie zwlekaj – jeśli masz odpowiednie środki oraz teren pod ekologiczną elektrownię, koniecznie skontaktuj się ze specjalistami, dobierz rodzaj paneli oraz zainwestuj we własną farmę fotowoltaiki!

Artykuł Partnera

«
»

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *