Kotły kondensacyjne z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Jednak wykorzystanie ich w optymalny sposób wymaga od instalatorów wiedzy, którą szkoleniowcy firmy RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A. starają się przekazać w swoich laboratoriach (fot.). Tu właśnie powstały produkty, które nie tylko ułatwiają pracę instalatorom, ale przede wszystkim sprawiają, że zjawisko kondensacji wykorzystywane jest w maksymalnym stopniu. Do nich należą kotły kondensacyjne serii Kompakt Green oraz moduły dwóch stref grzewczych serii Connect AT-BT.

Kotły kondensacyjne w mieszanym układzie grzewczym
W celu wykorzystania zjawiska kondensacji należy obniżyć temperaturę spalin poniżej tzw. „punktu rosy”, czyli dla gazu ziemnego ok. 55°C. Zatem instalator powinien tak dobrać układ grzewczy, aby w możliwie jak najdłuższym czasie kocioł pracował poniżej tej temperatury. Należy tutaj wspomnieć, że w nowo budowanych domach zazwyczaj spotyka się instalacje typu mieszanego (grzejnikowego z wyższą temperaturą oraz podłogowego z niższą), tak więc z punktu widzenia źródła ciepła (kotła) mamy do czynienia z układem wysokotemperaturowym. Najczęściej obwód niskotemperaturowy realizowany jest za pomocą zaworów termostatycznych ręcznych z odczytem temperatury na zasilaniu. Wówczas ustawiona temperatura np.: 40°C na zasilaniu obwodu rozdzielaczowego do ogrzewania podłogowego jest otrzymywana poprzez podmieszanie wody powrotnej z obiegu instalacji podłogowej z wodą kotłową o parametrze wysokim (np. 70°C) ograniczając zjawisko kondensacji. Natomiast instalując kocioł kondensacyjny Kompakt Green z podłączonym do niego modułem dwóch stref grzewczych Connect AT-BT w sposób automatyczny sterownik kotła tak zarządza temperaturą wody na wyjściu z kotła, aby w jak najdłuższym czasie wykorzystywać zjawisko kondensacji. Kocioł posiada dwie krzywe grzewcze. Pierwsza obsługuje układ grzejnikowy, natomiast druga układ ogrzewania podłogowego. W zależności od temperatury zewnętrznej kocioł dostosowuje temperaturę wody grzewczej. Największy atut tego rozwiązania pojawia się w momencie, gdy włączone jest tylko ogrzewanie podłogowe. Wówczas zawór mieszający zamontowany w module otwierany jest na maksymalny przepływ, a sterownik kotła zmienia automatycznie pracę z krzywej grzewczej wysokotemperaturowej na niskotemperaturową. W ten sposób w okresach, kiedy działa tylko ogrzewanie podłogowe kocioł pracuje z temperaturą wody na zasilaniu rzędu 35°C, co sprawia, że uzyskuje sprawność rzędu 108%, wykorzystując w ten sposób maksymalnie zjawisko kondensacji. A zatem porównując pracę z nowym kotłem atmosferycznym z zamkniętą komorą spalania użytkownik uzyskuje oszczędności ok. 18%.

Systemowe rozwiązania – wygoda dla instalatora, komfort dla użytkownika
Dodatkowym atutem opisanego zestawu jest funkcjonalność i łatwość montażu. Instalator wykorzystując rozdzielacze modułowy serii R53 marki Giacomini uzyskuje możliwość sterowania poszczególnymi pętlami, a co za tym idzie również temperaturami w pomieszczeniach. Niewielkie gabaryty pozwalają na swobodną lokalizację kotła wraz z modułem, zaś zastosowanie rozwiązań systemowych gwarantuje niezawodną pracę układu grzewczego przez długie lata. Warto jeszcze zaznaczyć, że firma RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A. została uhonorowana nagrodą ZŁOTEGO INSTALATORA za ww. produkty, co potwierdza wysoką jakość produktu.
REKLAMA

Marcin Jóskowski
RUG Riello Urządzenia Grzewcze S.A.
87-100 Toruń, ul. Kociewska 28/30
Tel. +48 56 6571600,
Fax +48 56 6571657
www.beretta.pl
E-mail: info@beretta.pl
Dodaj komentarz