Obróbka cieplna to bardzo złożony proces, do którego wykonania niezbędne jest wiele specjalistycznych urządzeń, bez których nie byłby on możliwy. Interesuje Cię, jakich narzędzi używa się w tym celu oraz do czego one służą? Możesz dowiedzieć się tych informacji z niniejszego krótkiego artykułu.

Piec do odpuszczania
Podstawowym narzędziem używanym w obróbce cieplnej jest piec do odpuszczania. Przy jego pomocy przetwarzaniu podlega stal, która została już wcześniej utwardzona. Celem jego działania jest usunięcie naprężeń, które powstały na skutek hartowania. Przedmioty są w nim rozgrzewane do temperatury od 150 do 650 stopni Celsjusza. Za pomocą tej maszyny można uzyskać martenzyt, który wydziela się z rozpadającego się stopu. Z użyciem pieca do odpuszczania możliwe jest przeprowadzenie:
- odpuszczania niskiego (w temperaturze od 150 do 250 stopni Celsjusza);
- odpuszczania średniego (w temperaturze od 250 do 500 stopni Celsjusza);
- odpuszczania wysokiego (w temperaturze przekraczającej 500 stopni Celsjusza).
Wymrażarka (wymrażacz)
Jest to specjalistyczne urządzenie, którego celem jest wymrażanie cieczy i ciał stałych z fazy gazowej. Składa się ono z naczynia, które zanurzone jest w ciekłym azocie. W trakcie przepływu gazu, substancje o niższej temperaturze wrzenia ulegają w nim kondensacji do fazy ciekłej bądź stałej. Najczęściej spotkać można wymrażacze dwuczęściowe, które składają się z naczynia oraz nasadki. Istnieją również wersje jednoczęściowe. W ich przypadku nasadka wtopiona jest do probówki na stałe.
Narzędzia te znajdują zastosowanie przy zabezpieczaniu pomp próżniowych przed zanieczyszczeniami oraz oczyszczaniu gazów.
Piec wgłębny
To szczególny rodzaj pieca służący do obróbki cieplnej takich produktów, które wymagają utrzymywania ich w pionowej pozycji. Mogą być to np. wały lub pręty. Znajduje on zastosowanie także w przypadku, gdy mamy do czynienia z wyrobami, których optymalne ustawienie to pionowe stosy albo warstwy (np. kręgi drutów). W piecach wgłębnych wsad umieszcza się bezpośrednio suwnicą w komorze grzewczej, ewentualnie w retorcie bądź na stosownym stelażu.
Za pomocą pieców wgłębnych możliwe jest:
- hartowanie;
- odprężanie;
- wyżarzanie;
- odpuszczanie.
Piec do nawęglania próżniowego
Piece do nawęglania próżniowego znajdują swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Mają one za zadanie nasycić węglem warstwę powierzchniową obrabianego materiału. Dzięki temu, że stosuje się w nich próżnię, ochraniają one ogrzewane stalowe i metalowe elementy przed szkodliwym działaniem powietrza. Próżnia utrzymywana jest w nich dzięki zastosowaniu pomp próżniowych. W zależności od rodzaju danej maszyny stosuje się pompę pojedynczą lub kombinację pomp mechanicznych i dyfuzyjnych oraz turbomolekularnych.

Maszyny używane do obróbki cieplnej – podsumowanie
W obróbce cieplnej znajduje zastosowanie bardzo wiele różnego rodzaju skomplikowanych maszyn. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć m.in.: piece do odpuszczania, wymrażarki, piece wgłębne oraz piece do nawęglania próżniowego.
Artykuł Partnera