Aby budynek mógł zostać uznany za inteligentny, musi być energooszczędny, autonomiczny i dostosowany do aktualnych potrzeb, umożliwiać zdalne sterowanie i zdolność do „uczenia się” na podstawie zebranych danych w celu optymalizacji działania. To samo kryterium powinno być stosowane przy wyborze pomp obiegowych – muszą one posiadać te same cechy inteligencji: wydajność, autonomię i możliwość zdalnego sterowania.

Publikacje na temat inteligentnych rozwiązań zazwyczaj skupiają się na technicznym przygotowaniu pomp obiegowych i cyrkulacyjnych do regulacji, sterowania i współpracy z innymi systemami oraz systemem automatyki. Jednak prawdziwa moc działania pompy w tworzeniu inteligentnego budynku zaczyna się od wyboru idealnego urządzenia do instalacji. Tylko wtedy, gdy jest ono właściwie dobrane, można maksymalnie wykorzystać wszystkie jego cechy, w tym także jego możliwości w zakresie inteligencji.
Jak wybrać dobrą pompę obiegowa i cyrkulacyjną
Mówiąc o inteligencji pompy obiegowej, zwykle skupiamy się na jej efektywności energetycznej i tym, jak dobrze potrafi regulować zużycie energii przez silnik, a także systemy ogrzewania lub ciepłej wody. Nie należy jednak lekceważyć jej najważniejszej funkcji: pompa obiegowa powinna pracować cicho w tle, tak abyś nawet nie zauważył jej obecności.
Bez zakłóceń pompa obiegowa powinna być w stanie zapewnić zadowalającą wydajność w dowolnym miejscu budynku, spełniając wszystkie wymagania akustyczne i zachowując wysoki poziom odporności na długotrwałe użytkowanie. Jeżeli nie zostaną odpowiednio dobrane (tzn. nie będą zbyt małe lub przewymiarowane), cechy te szybko ulegną pogorszeniu do niezadowalającego poziomu – daleko wykraczającego poza regularne obowiązki konserwacyjne – co w rezultacie doprowadzi do powstania systemów „bezobsługowych”, które z czasem nie będą miały gwarancji jakości.
Wybierając odpowiednią pompę obiegową do systemu grzewczego, należy wziąć pod uwagę jej punkt pracy i wydajność, a także upewnić się, że mieści się ona w zakresie parametrów udostępnianych przez automatykę. Ponadto należy pamiętać, aby nie forsować zbytnio parametrów pompy, ponieważ może to prowadzić do nadmiernego poziomu hałasu i przedwczesnego zużycia.
Skuteczność i wydajność pracy pompy może być również ograniczona przez złą jakość wody. Zła jakość wody grzewczej lub użytkowej prowadzi do zmiany warunków pracy, zmuszając pompę do działania poza jej optymalnymi parametrami. Może to doprowadzić do zablokowania, zatarcia lub co gorsza – całkowitej awarii! Dlatego tak ważne jest, abyś dbał o swój system pompowania i utrzymywał dobrą jakość wody, aby uzyskać najlepsze rezultaty.
Aby zapewnić prawidłową pracę pompy, należy ustalić parametry fizyczne i chemiczne wody zgodnie z instrukcjami producenta. Dodatkowo, aby zagwarantować optymalne działanie, należy przestrzegać różnych protokołów bezpieczeństwa – od filtrów mechanicznych lub oczyszczaczy przeznaczonych do ochrony przed zawiesinami po określone rodzaje i stężenia inhibitorów korozji wyszczególnione przez producenta pompy.
Jak działa automatyczna regulacji pomp obiegowych
Przepisy europejskie wymagają, aby pompy miały maksymalny współczynnik efektywności energetycznej nie wyższy niż 0,23, a także aby stosowały płynne sterowanie prędkością silnika w celu zwiększenia jego inteligencji. W tym miejscu rozpoczęliśmy naszą podróż w kierunku opracowania bardziej wydajnych i skutecznych pomp, które spełniają te wymagania.
Dzięki zastosowaniu silników o zmiennej prędkości, działanie pompy obiegowej może być płynnie zmieniane w celu dostosowania do wahań obciążenia systemu grzewczego. Daje to szeroki wachlarz możliwości regulacji i optymalną wydajność, gdy starannie dopasuje się pompę do instalacji. Szczególnie jeśli instalacja jest rozległa i występują w niej znaczne zmiany zapotrzebowania na ciepło, wybór odpowiedniego typu sterownika przyniesie dalsze korzyści z tej technologii.
Aby zagwarantować optymalne działanie pomp cyrkulacyjnych, wykorzystuje się kontrolę temperatury w celu utrzymania stałej temperatury na wylocie zasilania. Oznacza to, że w zależności od aktualnego zapotrzebowania można dostarczyć odpowiednią ilość ciepła i stale ją aktualizować, co pozwala na pracę z częstotliwością najlepiej dostosowaną do warunków.
Proporcjonalna regulacja ciśnienia, która dostosowuje się do potrzeb danego systemu grzewczego, jest często wykorzystywana ze względu na swoją energooszczędność. Metoda ta polega na zmianie ciśnienia różnicowego w zależności od natężenia przepływu, co zmniejsza wysokość podnoszenia pompy i zużycie energii elektrycznej. Ponieważ daje ona wyższe wskaźniki EEI niż inne formy regulacji, producenci zazwyczaj wybierają ten tryb jako opcję domyślną podczas produkcji pomp.
Najbardziej zaawansowana forma tego sterowania umożliwia dostosowanie punktu pracy pompy do istniejących warunków i parametrów, takich jak wydajność, prędkość i zużycie energii. Jest to dodatkowo wzmocnione przez mechanizmy ograniczania przepływu.
Producenci ułatwiają wybór pożądanej charakterystyki pracy za pomocą przycisku lub pokrętła umieszczonego na obudowie pompy. Ponadto, w celu zwiększenia efektywności energetycznej i obniżenia kosztów, istnieje tak zwany tryb „charakterystyki minimalnej”, który zmniejsza moc wyjściową pompy, kiedy zapotrzebowanie na ciepło w nocy jest niskie. Gdy tylko zostanie stwierdzony spadek temperatury w systemie, ten tryb pracy automatycznie się aktywuje.

Źródło:Hydrotermo.pl
Pompy obiegowe w systemie inteligentnego domu
Dzięki płynnej możliwościom regulacji pompy obiegowej można precyzyjnie dopasować ustawienia i dostosować system do aktualnych potrzeb. Pompy obiegowe są wyposażone w konfigurowalne przekaźniki i wejścia analogowe, co umożliwia podłączenie do zewnętrznych przetworników, takich jak te używane do pomiaru ciśnienia różnicowego, temperatury, energii cieplnej lub zdalnego sterowania.
Dzięki bezpiecznemu zdalnemu dostępowi za pomocą aplikacji mobilnej można łatwo monitorować swoje urządzenie nawet wtedy, gdy budynek jest zamknięty. Ponadto, w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości w pracy pompy, jest możliwość zdalnie przeprowadzić wstępną diagnostykę, co zminimalizuje czas pracy wykonawcy i skróci wizyty serwisowe. Wykorzystując zewnętrzne moduły zamontowane w skrzynce sterującej systemu pompowego, urządzenie to może podejmować inteligentne decyzje i automatycznie regulować zużycie energii w zależności od bieżących warunków, osiągając przy tym najwyższą wydajność – wszystko to bez potrzeby jakiegokolwiek udziału użytkownika. Możliwości tych urządzeń pozwalają im na inteligentną regulację w ramach infrastruktury całego budynku.
Możesz zoptymalizować wydajność energetyczną i zminimalizować czas oczekiwania na ciepłą wodę u źródła, ustawiając określone parametry sterowania pompami cyrkulacyjnymi. Na przykład, parametry te mogą obejmować temperaturę wody w oddziale oraz wykrywanie, kiedy użytkownik odkręca kran. Dzięki połączeniu dwóch zestawów zmiennych można uzyskać optymalną wydajność pompy, a jednocześnie oszczędzać wodę i energię!
Dzięki połączeniu urządzeń i instalacji, pompy lub systemy pompowe mogą współpracować z innymi elementami budynku. Umożliwia to takie rzeczy jak praca naprzemienna (równomierne obciążenie urządzeń) lub praca kaskadowa (obciążenie poszczególnych pomp i dostosowanie ich do potrzeb instalacji cieplnej) poprzez wspólne sterowanie wieloma elementami urządzeń. Konserwacja predykcyjna, stosowana zazwyczaj w instalacjach przemysłowych, jest rozwiązaniem nieocenionym. Dzięki analizie danych i monitorowaniu pracy instalacji można nie tylko zidentyfikować i wyeliminować niedoskonałości, ale także wykryć potencjalne problemy z poszczególnymi komponentami, zanim spowodują one awarię. Dzięki konserwacji predykcyjnej można zaplanować harmonogram przeglądów, w tym optymalną wymianę zużywających się części.
Artykuł Partnera